Автор Тема: Запитване за Ethernet кабел  (Прочетена 5754 пъти)

DarkLordTed

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Запитване за Ethernet кабел
« -: Ноември 19, 2010, 10:39:15 pm »
Въпроса не е много свързан с роботиката, да не кажа хич, но не знам къде другаде да го задам, пък и виждам, че и във форума има доста други въпроси които са по обща електроника. Освен това да сега винаги сте били много любезни и много сте ми помагали (за което съм ви благодарен и ви прави чест)  Та, на въпроса - знае ли някой (нямам осцилоскоп) на какви честоти излъчва неекраниран ethernet кабел. Как би могъл сигнала да се прихване? Аз си мислех за антена към която да вържа някакъв тример или нещо подобно и да се опитам да го нацеля, но не съм много по електрониката. Може и да говоря глупости за димера и антената - дайте идея или още по добре -схема. Целите както винаги са само образователни, но аз се образовам с практически занятия - така, че - помагайте :) А ако някой има нужда от помощ и аз бих помогнал с каквото мога.

zen

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 121
    • Профил
Запитване за Ethernet кабел
« Отговор #1 -: Ноември 20, 2010, 09:35:49 am »
Ethernet е протокол. Можеш да изпозлваш различни кабели. Ако говориш за UTP, то задачата става почти невъзможна. При него имаш 4 усукани двойки, които са усукани и по между си. Както и имаш няколко сигнала, които вървят по кабела.

DarkLordTed

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Запитване за Ethernet кабел
« Отговор #2 -: Ноември 20, 2010, 10:07:39 am »
Да, устройството на кабела ми е известно. Ясно, е че са усукани и е ясно, че е сложничко и да за UTP говоря и в частност категория 5 понеже е все още доста разпространен и е интересно. Та, че са усукани усукани, са но не са еднакво усукани. Принципно може да се ползват и 8-те, но обикновенно това не се прави и ми е интересно може ли да качим нивото с малко (знам за метод който прихваща от вътрешните жици като се наруши външната обвивка) . Знам сащо, че при FTP има известно "самогасене" на сигнала поради това, че се отразява в екрана самият сигнал. От това не би ли следвало, че когато няма екран и не се отразява излъчва - та макар и малко. И поради това, че всяка двойка е различно усукана не бихме ли могли да ги прихванем на различни честоти?