Автор Тема: Пулскодер (ФРП)  (Прочетена 11380 пъти)

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
Пулскодер (ФРП)
« -: Март 16, 2009, 03:08:19 pm »
Някой може ли да ме ориентира към някой пулскодер, който да е по-евтин. Единствените, които намерих са с цени между 80 и 110лв. Ето какво намерих http://www.bpcommerce.com/frp.html. Трябва ми за да знам колко се е завъртяло моторчето и в каква посока е.

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Пулскодер (ФРП)
« Отговор #1 -: Март 16, 2009, 03:51:58 pm »
Здравей :) Ами ти си се нахвърлил на най - сериозното решение :)
Така първо има два въпроса, които трябва да си изясниш:
1. Дали да бъде оптичен или механичен енкодера (или както ти му казваш пулскодер )
2. Дали ти е необходимо да получаваш информация за посоката или само стъпките. Ако ти трябва посоката трябва да ползваш квадратурен енкодер. В комет ги има, механични, по 20 стъпки на оборот, цената не помня, но най-много 1лв :) Ако ти трябват само стъпките пак можеш да ползваш вече споменатите енкодери от комет, но може и да си направиш сам, при това оптичен. Разгледай темата за робота, върху който работя IME10. Идеята е, че ти трябва един диск с прорези и един оптрон с въздушна междина. Ако си намериш мишка с топче, там имаш всичко необходимо за 2 оптични енкодера. Надявам се да съм полезен, ако имаш още въпроси питай :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
Пулскодер (ФРП)
« Отговор #2 -: Март 16, 2009, 04:43:16 pm »
Трябват ми и стъпките и посоката. За направата е интересно и съм чел, но в случая ми трябва готово изделия, защото е за курсов проект. В комет намерих това, което търсех. Но не знам защо му викат пулскодер (това преподавателя ми го каза), като то си е ротационен енкодер. Поне аз това знам и като го видях се сетих :)

petar

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
ФРП
« Отговор #3 -: Ноември 08, 2010, 05:45:07 pm »
Фото растерен преобразовател- минимума за DC двигател са 200-250
стъпки на оборот за да се получи сръвнително добра вярност.
Едно пълно завъртане на мотора хода трябва да е равен на 1мм за да
работи като лимба на фреза или струг.Помисли каква точност ти трябва и
тагава се замисли дали да си правиш ФРП. помисли за датчик на ХОЛ.
изработката на електрониката е лесена. изхода на оптрона се подава на първия вход на един7414 тригер на ШМИТ  . Първия изход на тригера се подава на втория вход на тригера. Като от първия изход вадите негативен сигнал
наречен B а от втория изход вадите позитивен сигнал наречен A Изходите
A и B се подават на един ХОР за сигнала STEP и на един D тригер за
сигнала DIR.
Petar Penkov Penkov
[email protected]