Автор Тема: TL074... TL084 т.н.  (Прочетена 6642 пъти)

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
TL074... TL084 т.н.
« -: Ноември 13, 2009, 01:30:02 pm »
Не мога да ги разбера тези усилватели, изобщо не работят като нормалните (например LM324, LM358..). Пробвах ги като повторители и напрежения под 1V не пуска.. вместо това дава ~5V, като се има предвид, че ги захранвам с единствено захранване 0-5V. Видях дейташийта и там пише, че си работят нормално на 5V единично захранване, но не е така. Направих си симулация на Протеус, и той дава същите неадекватни резултати. Пробвах да сложа резистор м/у маса и изхода(10k).. но не ще... пробвах и на входовете да сложа.. и кондензатори даже сложих.... Никаква промяна? Ако тази серия е направена така да работи, как може да се "нострой" да работи като нормален усилвател?? Тука в магазините са на някакви ненормални цени... 1 EU за TL074.. (моля?? Аз за тези пари си взимам цял микроконтролер). Въпроса е, че ми трябваха за роботчето ми, тъй като импеданса на аналоговите входове са високи, и отнема време докато се напълни кондензаторчето на АЦП-то. Причината да избера тези, е че са единствените бързи усилватели които има тука... Ако някои е работил с тези усилватели да пише. :) Не искам да отидат на вятъра...
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

petar

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
TL074... TL084 т.н.
« Отговор #1 -: Ноември 05, 2010, 09:59:08 am »
TL074 нормално е да работят от 12 до 18в двуполярно . 15в е нормално.
На 5в можеш ако ги ползваш като компаратори.
По добре ползвай RC 4580 той работи на 5в еднополярно.
LM3900 е ОУ CD тип и е със  еднополяро захранване.
Petar Penkov Penkov
[email protected]

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
TL074... TL084 т.н.
« Отговор #2 -: Ноември 05, 2010, 05:14:59 pm »
Вече използвам MCP604 и MCP6024, с връх до връх изход, работят идеално на 5V. Преди 1 година обаче нямах идея защо става това, а то било заради нелинейният характер на ОУ след определени граници :)
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D