Полезно > Литература

Какво можем и трябва да измерваме

(1/4) > >>

spp:
Измерванията са неотлъчна част от разбиранията ни за протичащите процеси около нас.Чрез измерванията на определени и търсени от нас величини ние можем да разберем и контролираме един процес.Затова най важният ни уред специално за нас е универсалният ни измервателен уред или мултицет.
Ако нямаме такъв в къщи ,ще трябва да си го купим.Има ги на различни цени,но добра работа ще ни вършат тези от 8лв нагоре.Без този уред няма да можем да правим нищо .Той е необходим не само за хобито ни,но ще ни е добър помощник и в къщи.Така,че си е един необходим уред.
Как изглежда мултицета-ето така

От дясно са сондите .Те са в два цвята .Обикновено по подразбиране са червена и черна.Но не е задължително.Могат да са синя и червена.
И така.В центъра на уреда имаме една ръкохватка с репер,която можем да въртим на 360градуса.

Около нея има нарисувани с различни цветове скали на които има нанесени числа.
В долната част на уреда има три букси отново с означения между тях.

Ще разгледаме сега внимателно всичките възможни измервания,които можем да направим с този уред.

spp:
Когато си купим уреда обикновено той върви комплект с батерия.Ако случайно няма такава или е изхабена ще трябва да си купим и поставим.Ако не знаем каква точно батерия ни трябва ще погледнем на задния капак на уреда

В случая уреда се захранва от батерия с напрежение 9V(девет болта)Над символа на батерията има още един.Правоъгълник с черта през средата.Така се означава стопяем предпазител.В случая на моя уред е монтиран стопяем предпазител за максимално допустим ток 200мА(двеста мили ампера).
Добре да продължим нататък

На тази снимка репера на въртящата се ръкохватка сочи червения надпис OFF.Когато не ползваме уреда винаги трчбва да го оставяме в това положение.Мисля,че знаете ,какво означава-изключено.
Започваме да разглеждаме скалите от надписа за изключено на ляво.Скалата за която говорим ще е посочена,както в случая ,от върха на сондата.И така първата скала е тази в черно.В ляво се вижда една латинска буква V.Тази буква ни показжа ,че тук ще можем да измерваме напрежение.Правата линийка под нея ни указва,че това напрежение е постоянно .Постоянно напрежение е онова,което не променя полюсите си във времето .С други думи плюса и минуса са винаги на едно и също място.Пример са батерийките на дистанционното и акумулатора на автомобилите.
Скалата ни има и цифри.Те са 200mA,2,20,200,600.Ще ги пбясним със следния пример.
Искаме да измерим какво напрежение има на една от батерийките на дистанционното.Знаем ,защото на нея е написано ,че когато е била нова напрежението и е било 1,5V(волт и половина).Разбрахме,че батерията има постоянно напрежение.Тогава завъртаме ръкохватката на уреда така,че да ни посочи -2 -от разглежданата скала.Така нашият уред ще може да мери напрежения с минимална стойност близки до 0V и максимална стойност -2V.Следователно,ако искаме да измерим напрежението на акумулатора на нашата кола?(акумулатора по спецификация,трябва да е в границите на 12-14.4V)
Е сигурно сте се сетили поставяме репера срещу цифрата 20.Тогава уреда ще измерва напрежения от 0V до 20V.
Мисля,че вече стана ясно как да мерим постоянно напрежение.
ВНИМАНИЕ !!!!!ЗЛАТНО ПРАВИЛО!!!.ВИНАГИ КОГАТО МЕРИМ НЕИЗВЕСТНО НАПРЕЖЕНИЕ,ЩЕ ПОСТАВЯМЕ УРЕДА НА НАЙ-ВИСОКАТА ВЪЗМОЖНА СКАЛА .В случая на 600.Ако нямаме реакция или цифрите  се сменят бързо (плуват)ще слезнем на по-ниската.В случая 200.
Изобщо това  правило важи и за познати напрежения и трябва да ни стане навик

Borislav:
Страхотна статия... Имам мултицет от, който си купих от "Илиянци", когато бях в София миналото лято. Той е черен, и в комплект върви с ръководство и сонда за мерене на температурата, която е много, много полезна! :) Но така и не мога да овладея всичките му финкции... Поздравления, spp!

П.п. Мъничка забележка... Виждам, че снимките ти са в Imageshack. Ако ти е по-лесно, може да ползваш новата Ъплоуд система на сайта. В менюто вляво и горе на портала има раздел "Качи файл", или на този линк. :) Може да е по-удобно!

:
Скалата,която ще разгледаме сега е тази:

Скалата е оцветена в целено и е втората от ляво на дясно.Тук отново имаме градуирани деления и цифри.Това е скалата,където можем да измерваме големината на съпротивленията.Най голямото съпротивление ,което можем да измерим е 2М(два мега ома)Това означава,още 2 000 000 000 ома.Основната характеристика на съпротивленията е това.Самото име съпротивление)ни говори ,какво правят те.Оказват съпротивление на протичащия през тях ток.Всички проводници,също имат определено(специфично)съпротивление.Макар и много малко(защото са проводници),те все пак го имат.То зависи от това,от какъв материал са изработени.Ние масово ползваме медни и алуминиеви.
И така един Ом,ще имаме тогава,когато през един проводник протича ток с големина 1А(един ампер),при приложено напрежение 1V(един волт).
Това изразено с формула е 1 Ом=1V/1A.Тази проста формула е фундаментална в електротехниката и електрониката.Без нея нямаше да ги има.Известна е ,като -Закона на Ом.Това е незаменима формула.С нея ще изчисляваме нашите вериги.От нея ще разберем,защо едно съпротивление е пр.200 ома ,а не е 1000ома.
Да се върнем кум уреда.Надписите зад цифрите с К означават ,че ще измерваме в КОм.(килооми) или 1К ом=1000 ом.В разглеждания уред
имаме възможност да измерваме от 0 до 200Ком(двеста килоома),после от 0 до 20Ком(двадесет килоома),от 0 до 2Ком(два килоома) и последното деление от 0 до 200 Ом(двеста ома)
При тази скала важи същото правило.Когато измерваме непознато съпротивление винаги ще започваме от най-високата възможна скала.

spp:
Следващата ни скала е много малка,но и много полезна.

Това е скала с едно единствено деление.Черна на цвят.На нея е нарисуван символа на полупроводников диод.За по кратко диод.И до него имаме символ за зумер.
Когато поставим репера на тази скала уреда ни ще изпълнява две функции.Едната ще бъде ,като веригопроверител.Как работи.Искаме да разберем един проводник дали не е прекъснат.Или да проследим на нашата платка къде сме го запоили.Включваме уреда на тази функция с едната сонда пипаме единия край на проводника,а с другата другият му.Ако проводника е здрав уреда ще ни подаде звуков сигнал и на дисплея ще ни покаже число близко до 0.Когато трябва да проследим в плетеницата от кабели на експерименталната ни платка един от кабелите ни къде отива процедираме така.С едната сонда пипаме единият му край и я задържаме там.С другата започваме последователно да пипаме всички краища  на кабелите които имаме.Когато чуем звуковия сигнал и видим индикацията на дисплея близо до нула,то това е нашия проводник.
Втората важна функция е ,че можем да проверяваме диодите,дали са изправни и къде е анода и катода на диодите.При диодите е много важна посоката на свързване в схемата.Важно е да разберем къде е плюса и минуса.Как точно да го направим ще ви обясня малко по-нататък.Освен това.Това е единственото място на уреда,където можем без страх ,че ще изгорим нашия светодиод да го проверим дали работи.Но за това как,след малко.
До тази скала има още една малка скала.Тя е оцветена в червено.Тази скала,не е задължителна,но както спомена Борислав,може да е много полезна.На тази скала,ако я има уредът ни ,можем да измерваме температура.За целта в комплекта на уреда трябва да имаме и термодатчик.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия