Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - anio

Страници: 1 ... 5 6 [7]
91
Общ форум / Arduino - странно поведение
« -: Май 14, 2010, 10:59:54 am »
Като минах частта от урока със pull-up и pull-down резисторите всичко си дойде на мястото и пина чете съответно 0 или 1.
@tommyboy - не съм наясно с кондензаторите и в случая незнам как да го използвам и дали изобщо има смисъл от него след като с резистор си е ОК.

92
Общ форум / Arduino - странно поведение
« -: Май 13, 2010, 02:26:13 pm »
Значи винаги когато ползвам дигитален вход в арудино трябва да слагам по един пулл даун/ъп резистор за да "нулирам" пина?

93
Общ форум / Arduino - странно поведение
« -: Май 13, 2010, 11:08:03 am »
Намерих отговора и в сайта на ардуино. Мерси на Симеон за помощта.
Цитат
If you disconnect the digital i/o pin from everything, the LED may blink erratically. This is because the input is "floating" - that is, it will randomly return either HIGH or LOW. That's why you need a pull-up or pull-down resistor in the circuit.

link: http://www.arduino.cc/en/Tutorial/Button

94
Общ форум / Arduino - странно поведение
« -: Май 13, 2010, 10:47:44 am »
Ами в момента немога да правя тестове, защото съм на работа. Чак довечера. Има ли някаква стандартна процедура, с която да проверя всичко в платката дали работи както трябвя?

95
Общ форум / Arduino - странно поведение
« -: Май 13, 2010, 10:24:20 am »
Пробвах същата схема, която е в урока, но понеже нямам 100 омов резистор сложих 220 ома. Това го забелязах още преди да стигна до момента с pull-down резистора. Платката изпраща различни стойности по серийния дори без да има нищо в пиновете. Пзил съм я от статично електричество, защото съм наясно с него (в работата ми използвам гривна).

96
Общ форум / Arduino - странно поведение
« -: Май 13, 2010, 09:31:52 am »
Здравейте,
Правя този урок за Ардуино http://www.ladyada.net/learn/arduino/lesson5.html но ми се струва, че нещо не е наред с пиновете.
Кодът е този:

int switchPin = 2;              // Switch connected to digital pin 2

void setup()                    // run once, when the sketch starts
{
  Serial.begin(9600);           // set up Serial library at 9600 bps
  pinMode(switchPin, INPUT);    // sets the digital pin as input to read switch
}


void loop()                     // run over and over again
{
  Serial.print("Read switch input: ");
  Serial.println(digitalRead(switchPin));    // Read the pin and display the value
  delay(100);
}

Значи странното е, че серийният монитор показва "Read switch input: 1" дори когато пинът е свободен. После вкарвам един проводник в пин-а, за да го свържа с бредборда и в момента, в който докосна пин-а той започва да показва 0. Но не за дълго! Започват да се сменят 0 и 1. Смених на друг пин и пак същото. Изобщо държи се много странно.
Кодът е съвсем прост и не виждам какво може да се обърка. Ако не се лъжа това трябва да покаже 1 само ако подам електричество към пин 2 нали?
Едит: Пробвах пинове от 2 до 10 s digitalRead. Имат напълно безразборно поведение. Стойностите се сменят като пипна черните цокълчета, в които се слагат проводниците. Дори някои се сменят като вдигна платката от масата.

97
Практика / Закон на Ом - разяснения
« -: Май 12, 2010, 01:30:42 pm »
Аз имам адаптер с деления за различни волтажи, така че май ще свърши работа. Може да запоя и двата стабилизатора на платка и да ги превключвам с бутон в зависимост кой ми трябва.
Благодаря!

98
Практика / Закон на Ом - разяснения
« -: Май 12, 2010, 11:39:16 am »
Само да попитам за схемата по-горе понеже не съм много запознат с кондензаторите, а след работа мисля да ида до някой магазин да купя елементите.
1uF - 1 микро фарад
100nF - 100 нано фарада
правилно ли съм разбрал?
И въпросният стабилизатор само 5 волта ли може да стабилизира? Тоест ако искам да го пусна да стабилизира 9в трябва ли да му сменя нещо?

99
Практика / Закон на Ом - разяснения
« -: Май 11, 2010, 03:12:05 pm »
Благодаря ви много за помощта!

100
Практика / Закон на Ом - разяснения
« -: Май 11, 2010, 12:55:30 pm »
Да горе долу такова е отклонението. С около 2 - 2.5в. Имам и един китайски адаптер с деления за 3, 4.5, 6, 9 и 12в и при него също показва такива отклонения.
Значи с тези налични прибори няма как точно да си проверявам сметките? Това, което искам да направя е да смятам нужните ми ток/напрежение/съпротивление във веригата по въпросните формули и да съм сигурен, че съм ги разбрал правилно.
Мерси за отговорите.

101
Практика / Закон на Ом - разяснения
« -: Май 11, 2010, 11:34:20 am »
Цитат на: "sv_shady"
Токът, който е написан на адаптора, е максималния ток, който адаптора може да осигури без да се повреди. Колкото е по-малко съпротивлението на товара, който включваш към адаптора, толкова по-голям ще е тока. Така, че имаш минимална граница за съпротивлението на товара, която се смята от закона на Ом -> I = U / R -> R = U / I -> R = 9v / 0.89 A = 10.1 ома т.е. ако включиш товар със съпротивление по-малко от 10.1 ома, тока който ще трябва е по голям от 890мА и тогава или адаптора ще се самоизключи, ако има защита, или ще падне напрежението, което осигурява, или ще прегрее и ще изгори. Иначе за мултицет един сравнително хубав е от порадъка на 40 - 60лв, ако не ти се дават пари си вземи нов китайски за 8лв.

Много ти благодаря за отговора! Това е точно това, което не ми беше ясно. По въпроса с милтицет-а - аз точно такъв си купих за 8лв, но примерно въпросния адаптор, който е на 5в мултицета ми показва към 7.5в. Резисторите ги мери точно, а амперите явно аз незнам как точно да ги премеря във веригата, за да го тествам дали е точен.

102
Практика / Закон на Ом - разяснения
« -: Май 11, 2010, 10:59:15 am »
Здравейте,
На скоро си взех едно Ардуино(да се занимавам с нещо като хоби) и за да не изгоря нещо се разчетох за основите на електрониката, които напълно бях забравил поради това, че последно съм ги учил в училище преди около 15 год. Прочетох няколко теми във форуми и няколко статии за законът на Ом като примерно тази http://robotics.cnc-bg.net/index.php?option=com_content&view=article&id=54&Itemid=74

Има някои неща, които така и не ми се изясниха след някои тестови сметки, които направих. Примерно смятаме нужното съпротивление на LED. За да се сметне се пита колко мА са ни нужни, за да може диода да свети без да изгори, но никъде не прочетох за тока, който идва от захранващия източник.
Аз имам адаптер 9V, 890mA от Нокиа. Диодът иска 20mА. Да разбирам ли, че тези 890мА нямат значение, защото никъде не се пита големината на тока идващ от захранването?
Опитах се да измервам различни вериги, но още повече се обърках, защото мултицетът, който имам е китайски за 8лв и единственото, което мери правилно е само съпреотивлението на резистори.
С две думи незнам как да си проверя дали наистина смятам правилно и дали меря правилно веригата с мултицета.

Много ще съм благодарен ако някой хвърли малко светлина върху тези въпроси и ако може да препоръча мултицет за горните нужди, който да не е скъп но да свърши работа.
Благодаря предварително.

Страници: 1 ... 5 6 [7]