Форум по Роботика

Технически форум => Общ форум => Темата е започната от: spp в Август 06, 2007, 11:32:09 am

Титла: Питане за възможности
Публикувано от: spp в Август 06, 2007, 11:32:09 am
Въпросът ми е към всички,които четат темата ми в буквара.
Мисля вече ,че дойде момента да почнем да експериментираме.Задължително ще ви трябва уред мултицет платка,поялник и тенол.
Въпросът ми обаче е за захранването .Вариантите са два.
Да караме на батерии докато не стигнем нивото необходимо да си направим едно захранване,което е много необходимо за лабораторията ни.
Да направим захранването сега.
Очаквам да предложите вие.Предполагам,че захранването ни няма да струва повече от 10-12леваЗависи от това,каква ще е цената на трансформаторите.
Батериите не знам ,колко струват.Работа ще ни вършат тези от 4,5V
 :shock: ?
Чакам вашите предложения
Титла: Питане за възможности
Публикувано от: sv_shady в Август 06, 2007, 11:37:27 am
Защо не да го карат на адаптор? Един адаптор 1500мА, 3-4.5-6-7.5-9-12 в е 12лв с 1година гаранция от конрад. На мен лично би ми било интересно обаче как се прави захранващ блок с импулсен стабилизатор. Ако твоето е такова мисля, че няма да е лошо да пуснеш схемата и който както си реши - батерии, адаптор, захранващ блок :)
Титла: Питане за възможности
Публикувано от: mohaha в Август 06, 2007, 12:50:49 pm
Може да се направи лесно адаптор който да дава един и същ ток само с ценерови диоди резистори и такива евтини неща без трансформатори. Между другото аз си имам един лабораторен изправител 0,250V до 30V 100мА до 5А  :P май беше tec14 не съм сигурен
Титла: Питане за възможности
Публикувано от: yasko в Август 06, 2007, 01:37:28 pm
Идеята за адаптор не е лоша има доста готови на пазара, но е хубаво да бъде стабилизиран, защото много от по-евтините нямат стабилизация и примерно вместо 4.5V дават 7-8V без товар и трябва да се направи допълнителна стабилизация. Имам 1-2 тествани схеми на имулсни стабилизатори и довечера ще ги кача, те са подходящи за вторична стабилизация, входното напрежение е до 40V изходното се настройва, колкото е необходимо, макс. изх. ток е 2-3А. А иначе за начинаещи смятам че е най даобрия вариант са батерии. Плоска батерия 4.5V е класика, аз навремето с такива почнах и тогава не се намирах лесно :)
Титла: Питане за възможности
Публикувано от: spp в Август 06, 2007, 02:30:17 pm
Да адаптора е ясен,но аз исках нещо съвсем друго.Става въпрос за направата на множество устройства на модулен принцип.като за основа ще е първия модул захранване.Към него може да има модул програматор,модул тест датчици,модул тест двигатели,модул управление стъпков двигател и т.н.Може на една стандартизирана платформа постепенно да се учим и създаваме един робот.Не само това.Модулите могат да станат част от бъдещата ни домашна  лаборатория по електроника.
Импулсно захранване.То е костелив орех и за хора,които имат много по-голям опит от нас.Да не говорим,че трябват и доста инструменти.Без осцилоскоп трудно ще се мине.После аз всячески се стремя напреженията с които се работи да не са по-големи от 20 волта.Защото тук има момчета,които за първи път разбират що е това ток.Трябва да се има сериозна култура по отношение на техниката на безопасност.Защото не искам никои от тях да ми лежи на съвестта.
Не мисля че импулсното захранване е подходящо за този форум.Но всеки има право на мнение.
Добре за момента разбрах.Ще го правим най-вероятно паралелно.
Титла: Питане за възможности
Публикувано от: zipopro в Август 06, 2007, 04:14:44 pm
Обяснете на тези които не знаят какво е адаптор и за какво се използва и др. темп подобни! :)
Титла: Питане за възможности
Публикувано от: spp в Август 06, 2007, 04:19:02 pm
Адаптер е зарядното ти за телефона.Но то е с много малка мощност.Продават се и такива ,които са по-мощни.
Титла: Питане за възможности
Публикувано от: yasko в Август 06, 2007, 04:37:48 pm
@spp не сме се разбрали не става въпрос да се прави импулсно захранване което се захранва с 220V, далеч съм от тази мисъл. Имам предвид точно модулчета, те се захранват с ниско напрежение и по късно ще разкажа за тях. За захранване аз лично ползвам готов импулсен адаптер (12V/1.5A струва около 15лв) и след това с помощта на въпросните модулчета си стабилизирам на колкото ми трябва 5V, 3.3V и т.н.
Титла: Питане за възможности
Публикувано от: spp в Август 06, 2007, 04:42:48 pm
А,това е нещо друго. :D така съм съгласен.
Титла: Питане за възможности
Публикувано от: Borislav в Август 06, 2007, 11:39:38 pm
Слави, понеже водиш уникална по рода си кампания по обучението на новите в електрониката, бих искал да те попитам, дали е възможно да пускаш по някоя задача, примерно...веднъж на седмица... Задачите да са с цел да участват всички в решението и после да споделяме и поправяме грешките... Разбира се, това е предложение след статиите с основните елементи и кое за какво служи... :) Условия на задачи, естествено, могат да задават и всички останали потребители...

П.п. Примерно условие - изчисляване на характеристиките ток/напрежение/съпротивление на елементите в дадена проста принципиална схема. :)
Титла: Питане за възможности
Публикувано от: spp в Август 07, 2007, 09:04:10 am
Да Бориславе,ти ме изпревари с няколко часа :D Днес ако не съм натоварен в работата ще пусна една такава,която ще е да се изследват характеристиките на фототранзистор и как да свалим сигнала от него.Така,че се надявам след обяд да я има вече.