Втората важна придобивка за стенда е неговото захранване.
Едно стабилизирано захранване ще реши проблема с батериите и ще има ред предимства пред тях.Да не говотрим,че се икономисвт средства.
Захранването е реализирано по една изпитана вече от мен схема.
Има две напрежениия 5в за логиката и 12в за други устройства.
Схемата е това.
Това е схемата в PDF format.
В моя стенд използвах понижаващ трансформатор за печатен монтаж,но доста мислих и реших,че по-добрият вариант е адаптер.
За тази схема ви трябва понижаващ адаптер AC-AC с напрежение в изхода между 14-18 волта и ток не по-малък от 800 мА(0,8А).
Тази схема е малко по-сложна от първата и за това ще коментирам подробно елементите в нея.
-J1 (първия елемент в ляво)е входния куплунг за адаптера.Не съм предвидил прекъсвач,защото,когато искате да изключите захранването на схемата можете просто да изтеглите жака на адаптора и да прекъснете захранването.Веднага след кулунга е F1
-F1 е стопяем предпазител(бушон),монтиран в гнездо .Той трябва да е за 800мА.Това е максималният ток,който може да бъде консумиран от изхода на схемата.Ако този ток се превиши поради някаква причина,то предпазителя ще прекъсне веригата.
D1-D4 Това са изправителни диоди свързани в схема Грец.В случая използвам 1N4004 ,но могат да бъдат какъвто и да било изправителни диоди с максимален ток 1А и пробивно напрежение мин. 50 волта.
Веднага след тях е филтриращия кондензатор .
-C1 Филтриращ кондензатор .Електролитен с пробивно напрежение по-голямо от 25в. Стойност 100мF.
-7805 Интегрален стабилизатор на напрежение .Корпус ТО 220.Това е стабилизатора за 5в.Хубаво е да бъде монтиран на малък радиатор.
-С3,С2 .Филтриращи кондензатори .Стойност -100nF.
-R1,LED1-Резистор 470 ома и 5мм лед диод.Ползват се за индикатор на захранването.
-7812 Интегрален стабилизатор на напрежение 12в.Също би могъл да бъде монтиран на малък радиатор,но не е наложително,както на 7805.
x1-1-2 - x2-1-2 .Клеморед . х1-1 -положително стабилизирано захранване 5в. х2-2 стабилизирано положително захранване 12в. х1-2 и х2-1 маса.