Форум по Роботика

Проекти за роботи => BEAM-роботи => Темата е започната от: fifata в Април 29, 2009, 02:36:58 pm

Титла: Въпрос за фототранзисторите.
Публикувано от: fifata в Април 29, 2009, 02:36:58 pm
Така въпроса ми е следния :става ли на фототраанзисторите да  им сложа някакви различни филтри на и като светна примерно синя светлилна да завива на дясно а като сму светна червена на ляво?
Титла: Въпрос за фототранзисторите.
Публикувано от: zoro1 в Април 29, 2009, 03:37:25 pm
По цветоразделяне навремето ни учеха за цветовете.Имаше и диаграма на цветовете и на колкo nm отговаря даден цвят.Бялото е сложен цвят.Прости цветове които се използват в телевизията са Червен Син и Зелен/RGB- Red Green Blue/Ако използваш ФТ за бяла светлина би могло да стане.За филтър обаче трябва да експериментираш,както и да се настрои компаратора много точно.Дори на фото транзисторите в ИЧ спектър имат ппопускливост в другите,погледно дата схитовете.
Титла: Въпрос за фототранзисторите.
Публикувано от: bLaf в Април 29, 2009, 08:40:35 pm
Общо взето е както казва zoro1.

По едно време мислих по този въпрос(поне докато не разбрах, че за съжаление са закрили състезанието по "Робо куб") и стигнах до заключението, че именно с цветни филтри може да се получи исканото.

Може да се пусне светодиод с бяла светлина, който осветява обектите пред робота. Същевременно няколко фотодиода с цветни филтри пред себе си очакват за отразена светлина. Ако пред робота има червен обект например, то отразената червена светлина ще премине през червения филтър, а останалите цветове в доста по-малка степен.
Реално така работи фото частта на цветните CCD матрици, използвани в цифровите фотоапарати и камери - има много тънък слой с матрица от цветни филтри пред редовете от фотодиоди.

Така, че определено е възможно, но изисква малко допълнителни настроики.
Титла: Re: Въпрос за фототранзисторите.
Публикувано от: Аматьор в Април 29, 2009, 09:42:52 pm
Цитат на: "fifata"
Така въпроса ми е следния :става ли на фототраанзисторите да  им сложа някакви различни филтри на и като светна примерно синя светлилна да завива на дясно а като сму светна червена на ляво?


Силициевите фототранзистори имат максимум на спектралната характеристика в близката инфрачервена зона - някъде около 900 нанометра.  За синия цвят те имат много слаба чувствителност.  Така, че ако искаш да имаш резултат, използвай червен, жълт, оранжев и най-много зелен цвят. Задължително е и да си подбереш фототранзистора по спектрална характеристика.  Ето един фототранзистор, който не отива много далеч от червения цвят:http://www.rohm.com/products/databook/s/pdf/rpt-34pb3f.pdf
 Друг е въпросът как ще си набавиш филтрите.
Eто един сензор, който може да ти свърши работа:TCS230DJ. Има го в комет-а. Това е RGB сензор, съставен от фотодиодна матрица.  Всеки фотодиод е със специфична спектрална характеристика. Тя  вероятно се дължи на интерференчен фитър, нанесен върху самата структура на кристала.