Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - chwor

Страници: 1 [2] 3 4
16
http://www.ulrichradig.de/home/index.php/menu_head/rhs_elektronik_onlineshop "RFM-12B 868MHz" - това нещо покрива 250-300м при ниски скорости и 5-10м при максималните. За него има създаден протокол за комуникация на повече от 2 устройства. Цената е повече от прилична 5 евро/1бр. + 6.5 евро доставка. Камерата от магазина също е доста ценна, но за съжаление още не съм успял да я подкарам(подозирам повреден екземпляр)
!!!Много внимавайте как ще извършите плащането. Банкерите дерат яко за да направят превод в чужда банка. Освен това са доста неграмотни и предлагат само този начин на плащане. Малко късно разбрах че може да се прехвърлят пари по сметка и с чек и е около 3-4 пъти по-евтино.
На мен за превод на около 22 евро ми взеха 23 за превода. Така че трябва да се проучат всички възможни варианти. Би трябвало да може и чрез интернет банкиране, но зависи от банката.

17
Електроника / IGBT ключ
« -: Януари 12, 2009, 08:47:39 pm »
Най-евтино IGBT съм купувал от http://aswoservice.bg/ някъде около  6лв - за ремонт на някакъв климатик ми трябваше. Трябва да се регистрираш, за да влезеш в каталога им.
А те всичките са за големи токове.

18
Не съм програмист и не претендирам за подобен опит, но лично мен тези обвързвания с допълнителни ресурси ме притесняват, особено ако системата, на която ще се ползва софтуера е с ограничени ресурси. Като пример визирам софтуер за PDA - машинките са със 64 до 128MB флаш. Как да инсталираш в толкова ограничено пространство и версии 1, 2 , 3, 3.5 на NETCF, за да може нормално да работят всички приложения, които ти вършат работата. Лично аз си имам проблем с библиотека за COM port писана на NETCF 3.5, която не работи коректно при бинарен трансфер и се налага да ползвам подобна писана за NETCF 1.0 (с която проблемите липсват), за да визуализирам телеметрична информация на PDA. Да ама няма къде да я инсталирам, защото вече имам две версии на NETCF, а мястото кът.
А че майкрософт предлагат много удобна среда за програмиране, за този факт не споря. И аз я ползвам понякога.
Но както казваше наскоро един познат "днешните програмисти не са като едновремешните - удобството преди всичко"! Опитвайше се да обясни на един НЕТ. програмист от много известна фирма в IT бранша, че му трябва комуникацията по RS232 да е бинарна(с такава работи другата система), а не както го е направил със стрингове.

Мисля, че всичката тази полемика е излишна. Човека търсеше нещо, посочих му и се мотивирах.
Който разбрал - разбрал.

19
Цитат на: "Gnus"
Точно майкрософтското студио ако се инсталира, няма да ти се наложи да инсталираш нищо допълнително. Може само да има проблеми с SxS.


Напротив. Ставаш ужасно зависим от монополистите M$.
Правиш си програмката с нещо майкрософтско, тя работи перфектно на твоя компютър, но или се скапва нещо уиндоуса, или решаваш да я пуснеш на друг комп и тя не тръгва, защото не е инсталиран НЕТ.Фреймуърк-а за който е правена или ако е някоя по-стара среда на майкрософт, ти липсват рунтайм библиотеки. И хайде инсталирай ги за да проработи...

20
http://www.christian-heffner.de/- чисто "С" без обвързване с каквито и да е майкрософтски измишльотини, които уж улесняват програмирането, но принуждават и потребителя  и разработчика да инсталира всевъзможни допълнителни библиотеки.
Освен това генерира код, както за Windows РС, така и Windows Mobile.

21
Електроника / SL RX_2 J1J3RA
« -: Юли 31, 2008, 11:18:55 pm »
Отваря си се документа съвсем нормално и не смятам да давам линк към друг подобен.
Доста са дъвкани тези чипове в българското интернет пространство, така че направете малко усилие и се поразтърсете.
Само добавям че аналози са им SM6135/6136 и  HES3018 (Tx) HES3017(Rx).


П.С. И се постарайте да пишете правилно.

22
Електроника / SL RX_2 J1J3RA
« -: Юли 30, 2008, 06:00:55 pm »
RХ-2b e декдеора. В предавателя има ТХ-2b за кодер или някакъв негов аналог. В нета има datasheet-ове.

23
Според http://support.microsoft.com/kb/293381 би трябвало да работи под ХР.
Ако не тръгне, в крайна сметка винаги може да се подкара с драйвера "Generic Text Only", но ще печата само текст с вградените в принтера фонтове. А колко коректно ще е напечатаното зависи от кодовите таблици, които поддържа.

Проба-грешка, докато тръгне.

24
Какви са тези "мъжки" и "женски " LPT-тa.
Факта че куплунга на I/O-то има CANON 25 -  мъжки не означава, че е паралелен порт, а както ви каза Владо - Com порт.

Има си някакви стандарти, за да не стават грешки.

LPT-то от страната на PC-то е CANON 25 -  мъжки или 36 пинов(мъжки или женски като на старите принтери) - много рядко използван.
Адресите на LPT-тата са: $378, $278 и 3BC.

A иначе компютъра си е напълно функционален за всякакви приложения, само диска му е малък и най-вероятно може да се сложи максимум до 32МB. При повече подробности относно чипсета и модела на дъното има вероятност да може се модифицира BIOS-а за диск до 127МB.
Могат да се гледат дори филми с програмата FDIVX, която е оптимизирана за слаби компютри от рода на Pentium1. Има си и вградени кодеци, но не поддържа субтитри.
Ако ще се използва за рутер, мисля че най-елементарното е FREESCO. Побира се на 1 дискета и не е необходим HDD.

Компютъра е идеален за цялостно програмиране, както на микроконтролери така и писане на компютърни програми.
Какъв е проблема да се чертаят схеми и платки и дори да се симулират(бавничко с Proteus, но доста добре със стари версии на SWCAD III, Mikrocap, Orcad, EWB 5 и т.н.)
Става тримерно моделиране с някои постари версии на OpenFX - само рендирането на клиповете е бавничко.

Все все още ползвам подобен компютър(само процесора е К6-2 500, но пък паметта ми е по малко) за всичко изброено по горе и какво ли още не.
За операционна с-ма препоръчвам BEDOS(първата версия). Почти 100% съвместима с WIN98SE. С нея компютъра ще работи "светкавично".

25
Литература / A technical guide to building fighting robots
« -: Юли 14, 2008, 05:52:19 pm »
A technical guide to building fighting robots - Теория и практически решения свързани с "бойните" роботи.

P.S. Ако сайта вече е представян, модератора може да изтрие темата.

26
http://www.pravetz8.com/
Името само говори за себе си.
http://gogtel.org/Pravec8/vryzki.htm
Тук има и документация за "Робко".

8Д е много некъдърно направен компютър, краден от французи и сърби.
Моят постоянно висеше в сервиз, докато беше в гаранция, както и принтера  Правец М88.
Иначе си беше голяма тръпка в началото на 90-те да си имаш компютър в къщи. За тогава вършеше работа.
Сега един Мега16 би вършил същата работа. Има достатъчно периферия, както и написани буутлоадери, за да качиш някакъв опростен бейсик и добавяйки малко външна рам, за да се направи с 3-4 ИС компютър с възможностите на 8Д.

По- интересен е Синклер Ц64. Има доста ентусиасти направили за него мрежови карти, уеб-сървъри, HTML броузер, и дори JAVA с размер 9КБайта.

27
Има вероятност проблема да е и в настройките на LPT-то в БИОС-a.

28
Програмиране / помощ за PIC16F84A
« -: Май 26, 2008, 07:00:15 pm »
Мисля че, всеки 8 битов компютър от близкото минало би помогнал. От серията "Правец" пълна принципна схема имаше само на  "Правец 8Д" в списание "компютър за вас". Среща се и в нета.
Ето един сайт като отправна точка. Там има линкове към други ресурси, на руски, английски и т.н.
А книжки на български имаше няколко издавани.
Доколкото си спомням подобно устройство даже правеха в производствения комплекс на Ту-София. Миналата година гледах в една зала в 4-ти блок, 4-ти етаж в дъното на коридора на въпросното учебно заведение подобрена версия с Lan, CAN и какви ли не периферии.

Информация бол. Само трябва някой да се потруди да потърси.

30
Общ форум / Представяне
« -: Май 26, 2008, 04:11:26 pm »
Отдавна хардовете не се правят със стъпков мотор за управляние на главите, а чрез соленоид и неодимов магнит. Явно си попаднал на древен харддиск от няколкостотин МБ.
Щпинделмотора е обикновено трифазен тип асинхронен бил той с 3 или с 4 извода, вързани в звезда. Ако не вярваш закачи го на моделарски брушлес контролер и ще тръгне.
В много древните хардове(5-40МБ) щпиндела е с двуфазен мотор, управляван подобно на вентилаторите на компютрите, но електрониката е на дънната платка, а в мотора са монтирани само датчиците за обратна връзка.

Страници: 1 [2] 3 4