Технически форум > Механика

Устройство на крак

(1/3) > >>

Borislav:
Някой би ли ми дал малко материал за устройството на крак за крачещ робот? Виждал съм много такива, но никъде не е имало детайлен чертеж! :) Ще ми се да направя някаква BEAM-буболечка, след като завърша сумиста.. :)

Borislav:
Само вижте това!
Това е рисунка от края на XIX век, която ми повлия много за устойството на механичен крак! Оригиналът е на Леонардо Да Винчи, но това е от неизвестен автор. Та... представете си, че всеки крак се задейства от 1 мотор, който върти Г-образна щанга. По този начин, чрез програма, може да се направи да мърда всеки крак отделно, и да се движи напред и назад... На рисунката май това е недостатъка, който ще накара механичния кон да падне - задейства се от 2 зъбни колела, всяко от които задвижва по 2 крака... Не знам, трябва да се мисли, но като перспектива е много добро! :) Хвала на средните векове! :D

Borislav:
Като цяло, BEAM-робота ми "СЕБ" има 4 крака. Но пък те се задвижват по много по-улеснен метод. :) Някой има ли по-модерно решение за механика на крак? Имаше на времето една книжка.. Българска беше, за роботите. Накрая и имаше как да се направи лесен робот, управляван с компютър "Правец 8М" (Ехх, времена бяха...  :roll:  :lol: ). Та точно в тази книжка имаше и описание на "крачещи" роботи, които използват крака. :) Имаше много подробен чертеж... Нещо такова търся. Поне чертеж на метода на задвижване, за самия крак мога да се досетя. :) Чрез върви ли става, или по някакъв друг начин? Който може, да даде една снимчица... :) Мерси!

sv_shady:
Начини на задвижване много, за мен точно това е интересно да измисля нещо ново, нещо неконвенциално. За управлението на роботи с нишки си е сериозна тема. То най-често съм виждал да се прилага в човекоподобните ръце. Ръката, която бях правил използва точно този метод. Иначе ето ти една снимка на крак за доста сериозен робот със сериозен бюджет. http://www.lynxmotion.com/images/Products/Full/3dofabru.jpg
А иначе може да се измисли нещо със обикновенни стъпокови мотори и малко предавки. Бях правил преди един хексапод. крака му беше едно г образно парче плексиглас, което описваше кръгови движение. По средата беше хванато с ластик(за да може да се движи свободно), а в единия край за едно лицевата страна на зъбно колело и беше доста добре :)

Borislav:
Снимката е много интересна, и ако се вгледате малко по-задълбочено ще видите, че не е толкова сложно да се направи. :) За бюджета си прав.. Но пък в този крак се използват само 3 сервота (Може и повече да са, но горното май не се ползва). Чрез модификация за постоянно въртене може да се постигне добър резултат... После програмата идея си нямам колко сложна ще е. :) Това са по 3 оси на всеки крак..

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия