Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - Borislav

Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 62
46
Цитат на: "IbT"
Здравейте,
Не успях да намеря подобна тема и за това пускам нова. Въпросът ми е по какъв начни се избират подходящи моторчета и редуктори при направа на по-големи и тежки конструкции? Какви параметри трябва да се гледат?


Изчисляват се... Като ти трябват маса (тегло) на отделните модули и на цялата конструкция, скорост и т.н.
Поздрави!

47
Цитат на: "viko"
Супер!
А как седи въпросът с Асемблера?  :oops:


Ако имаш компилатор, който да прави файл, който да качваш в чипа - няма никакъв проблем. :) Дори и AVR Studio има тази функция (използване на Асемблер)... Пишеш кода, компилираш и закачаш файла с Понито.
Поздрави!

48
Цитат на: "viko"
Добре, аз мисля да направя едно MRC40!

Трябва ли да се качи bootloader с програматор или може и директно да се работи?


Запояваш и работиш, не са нужни bootloader-и.

49
Цитат на: "viko"
Здравей!

Може ли малко повече информация около контролера и модула?
Добре ли са, като изпълнение и заслужава ли си да ги сглоби човек?


П.П. Имаш ли някоя платка останала?


Аз ползвам успешно MRC-40 (под ATmega644), като го паля под Баском (Bascom AVR - Бейсик) и калинката (AVR Studio - С), вече над половин година. Според мен контролерът е много добър, имам и шийлда... MRC-28 не съм пробвал, но съм сигурен, че и той е стабилен. :)
Поздрави!

50
Цитат на: "stanislavmilchev"
Искам да попитам дали ще стане с един двигател роботчето.(как ще завива)


Ще стане... Но не завива, а се движи по интересна траектория. :) Направи един и ще видиш.
Поздрави!

51
Цитат на: "starr1"
исползваи  хартия от подлепващо фолио за мебели  то е много гланцирано и става перфектно


Да, материалът е долу-горе същият, който е при лепенките за цени... Иначе респект, не съм срещал досега тази идея. :)
Поздрави!

52
Други роботи / Хексапод Тори
« -: Март 27, 2011, 09:19:44 pm »
Цитат на: "zen"
Теглото на буболечката не се пренася само на 1 крак. Следователно като смяташ теглото трябва да го разделиш на 4 (предполагам, че на толкова крака седи едновременно буболечката). Всъщност на колко крака се пада да седи най-малко? 3-4?


Наставката "хекса" значи шест... Т.е. опорните точки трябва да са най-малко 3 (2 крака от едната страна и средния крак от другата). Иначе забрави за баланс. :)
Поздрави!

53
Форум на Web-мастъра / Arduino секция
« -: Март 18, 2011, 05:04:40 pm »
Ще се заема със случая... Деловите ангажименти ме възпрепядстваха много по отношение хоби-роботиката (тъй като вече не е само хоби, ами и начин на препитание - индустриална робототехника)... :)
Поздрави!

54
Практика / Arduino Breadboard Labels
« -: Март 16, 2011, 08:16:50 pm »
Респект за страхотната идея... :clap: Освен за Ардуино, тези лепенки могат да се използват за всички видове микроконтролери, чипове, памети и т.н.
Директен линк



Поздрави!

55
Механика / Механика за 3D принтер РепРап
« -: Март 13, 2011, 07:15:05 pm »
Моля за малко повече информация относно самите принтери и принтирането като цяло... От сайта на РепРап единственото, което може да се разбере са платките на електрониката и колко пари струва цялата система...

Що се касае принтирането - процесът е лесен... Представи си обикновен принтер, който печата вместо върху хартия, по повърхността на прахообразен материал. Вместо мастило, има слепващ реагент (лепило?), който реално свързва частиците на праха в едно цяло. И така е целият процес, като разликата с обикновения принтер е, че масата, на която е прахта (съндък?) се сваля по ос Z, което позволява изграждането на отделните слоеве...
Поздрави! :)

56
Според мен това е един добър програматор. Не съм сигурен, че някъде пише всички поддържани чипове, които могат да се програмират с него, но със сигурност са доста. :)
При положение, че печатните платки струват 5.60 лв. комплекта (а също така са много лесни за направа в домашни условия по метода на "лазерната ютия"), според мен си струва да се опита да се сглоби.
Поздрави!

57
Занимавал съм се с мерене на температура... Най-добре напиши какъв тип е датчикът, защото той е ключов в случая. :)
Поздрави!

58
Здравей, бъдещ колега! :)
Радвам се на ентусиазма ти! Но искам да ти кажа и някои неща, с които съм се сблъскал сам в началото на обучението си в ТУ-София.
Първо, искам да ти кажа добре да помислиш по въпроса за кандидатстване в ТУ-София или ТУ-Варна. Обучението в България е доста посредствено и сам трябва да се интересуваш от всичко, за да знаеш в областта, в която искаш да се занимаваш. Предполагам и знаеш, че реализацията също е доста посредствена, както и учебната база. Навремето (когато и аз бях 1 курс), дълго обсъждах тази тема със Слави (spp), та той ми беше дал полезни съвети и най-вече - да се интересуваш сам в областите и да не спираш да се развиваш.

Разбира се, целта ми е да те стимулирам да учиш технически науки, но имай тези неща впредвид при избора на специалност. Някои в момента са по-развити, други - не толкова. Най-добрият опит е практическия, който аз успях да натрупам като проектант на роботи за нуждите на леярското производство (невероятен късмет, шанс и доверие от страна на ръководството на фирмата), защото едно е да знаеш всичко на хартия, но съвсем различно е да направиш нещо работещо накрая. :) И нещо много важно - ако мислиш за пари от работа по специалността, в момента инженерните науки в България не са най-удачния избор.

Въобще, най-доброто техническо образование, каквото и да си говорим е в чужбина, към която се стремя и аз, като завършващ бакалавърска степен тази година. Просто разочарованието след това ще е по-малко, уверявам те. :) Вярно, скъпо е, но в крайна сметка за колкото инвестираш - толкова и получаваш.
Поздрави!

П.п. Филиалите са си филиали, по-добро от обучението в ТУ-София и ТУ-Варна не съм чувал да има. :)

59
Механика / Механизъм за повдигане на плот
« -: Януари 30, 2011, 03:56:57 pm »
Колега, за каква тежест на плота си говорим, за да можем да ти помогнем по-активно?
Поздрави!

60
Механика / Механика за 3D принтер РепРап
« -: Януари 18, 2011, 07:54:54 pm »
Привет и браво за начинанието!
Лично на мен би ми било крайно приятно да поработя по подобен проект. Важното е да се направи от отделни модули, така хем ще е по-добре откъм ремонт и сглобяване, хем повече хора могат да работят по повече задания.
Механика на 3D принтери съм виждал всякаква (от заводски електромотори и модули, до любителски изпълнения от механични части на принтери). Най-добре поясни какви граници/параметри и каква сума се гонят.
Стъпкови мотори са най-удачния избор в случая, според мен. Тези, които ти си дал имат задоволителни за целта характеристики.
Главно ме интересува... Каква е субстанцията, която се използва. :)
Поздрави!

Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 62