Форум по Роботика

Проекти за роботи => Други роботи => Темата е започната от: zipopro в Август 03, 2007, 10:27:02 am

Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: zipopro в Август 03, 2007, 10:27:02 am
Сетих се малко как може да се направи летящ робот ама нещо не се сещам от де да взема толкова силни ел. моторчета и какви неща ще са му нужни че да може да ускори до толкова моторчетата че да литне! Някой ще каже ли какво може да се прави за Летяж робот? :roll:
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: kanadeca в Август 03, 2007, 10:44:25 am
Ами на първо време трябва да почетеш за роботите като цяло и после да хванеш няколко книжки за аеродинамиката... Въпроса при летенето не е само до силниите и мощни моторчета, а до въздуха , който те изтласкват, т.е. трябва да се измери и прецени къде точно отива този въздух, който образуват моторчетата и да се настрои накъде да отива. Хич не е лесно :wink:
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: zipopro в Август 03, 2007, 11:19:40 am
Аз ги знам тия неща! Знаеш ли че преди си рисувах(макар и да не го нарисувах си го представях ЯСНО!) кораби за бъдещето! т.е. измислях си КАК може да станат тия САМОЛЕТИ без опашки със еди какво си! Имам голяма фантазия макар и повечето пъти да ми създава неприятности! :lol:
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: kanadeca в Август 03, 2007, 11:22:54 am
Фантазията е хубаво нещо, стига да е в някакви граници, но тук става въпрос, че не може да сложиш просто крила, а тези крила трябва да са с точно определена форма и големина и да са насочени по подходящия за самият апарат ъгъл.  8)
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: zipopro в Август 03, 2007, 11:41:36 am
Спокойно! Това ми е най-малкия проблем!!! :P Нито знам КАК ще направя да е толкова лек, да не се счупи от едно падане, от къде и как ще направя моторчетата толкова бързи? От къде ще намеря перки? Или да е само със една ама от какво ще я направя, че да не се счупи от бързината? Как ТОЧНО да наглася тежеста му да е равна за да не може нито да се забива надолу, нито да се преобръща назаде!
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: sv_shady в Август 03, 2007, 12:40:52 pm
Има хора учат по 5-6 години аеродинамика и мислят че нищо не знаят, а пък ти си ги знаеш  :? Звучи ми малко смешно. А за варианта с една перка да си чувал за едни 3 закона на механиката ??? Ако само една трябва да има нещо да пречи на конструкцията да се върти около ротора! Заради това е задната перка на хеликоптерите. Това че си рисувал "кораби на бъдещето" не означава, че ще може да направиш такъв, има голяма разлика.
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: zipopro в Август 03, 2007, 01:09:49 pm
Виж аз говоря за Самолетите!!! Онези от Миналото които са със 1 ПЕРКА! Естествено, че ако Хеликоптера нямаше задна перка щеше да се върти като пумпал на едно място! За друго става дума просто си е лесно, стига да не правиш нещо голямо и да не ти трябват СЪВСЕМ точни неща! Аеро динамиката на Бус виждал си ли? Отзад се получава една завартулка ако не знаеш! Също на колана в зависимост каква е! Стига ми да намеря нещата необходими за това! Днес ще тръгна на пазар, защото баща ми ме ядоса, че съм нямал нито 1 инструмент който да е мой! Така че и днес ще си набавя някои елементи и с малко повече помощ от вас ще направя нещо малко! :)
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: kanadeca в Август 03, 2007, 03:15:25 pm
Ще го обясня за последен път:

За да се издигне едно нещо във въздуха не трябва да е само леко и с мощни моторчета. Трябва да е преценено точно каква мощност ще му е необходима, за да излети и да не се разбие след това. Точно тук ни помага аеродинамиката. Един предмет, за да е аеродинамичен му трябва подходяща форма. С тази подходяща форма осигуряваме малко съпротивление. Колкото е по-малко съпротивлението толкова по-добре за нас, защото по-този начин ще трябва по-малко мощност за издигане на предмета, който желаем да полети. Именно формата, която осигурява по-малко съпротивление се нарича аеродинамична форма. Не случайно колите са с аеродинамична форма, за да може с по-малко мощност да се придвижва по-бързо. Но в летенето нещата са малко по-различни. Тук аеродинамиката трябва да ни осигури освен по-малко съпротивление, но и толкова повече тяга. Именно тяга ни трябва на нас, за да подкараме самолета във въздуха. За да излети този самолет ни трябва точно определен наклон на крилата, т.е. като се задвижи моторчето крилата да изтласкват въздуха надолу и самолета да успее да се издигне, т.е. наклона на крилата да бъде от горе надолу. Но този наклон не може да бъде някакъв, а си има точно определени ъгли, които трябва да се измерят. Аз не съм учил и не мога да ти кажа формулите, но те са много сложни. След като имаме достатъчно тяга да полетим тези крила ще трябва по-някакъв начин да се обърнат под друг ъгъл, за да се задържи самолета във въздуха. Естествено наклона не трябва да е прекалено голям защото в такъв случай пък самият самолет ще се забие надолу. Също така трябва да измерим перките на моторчето. Трябва да знаем точно каква перка ни трябва, за да може да ни осигури достатъчно мощност, за да образуваме тяга. Трябва да изчислим и какво моторче ни трябва, за да може безпроблемно да завърти перката с дадения обем и да изчислим с какви обороти ще трябва да се върти тя. После трябва на тази перка да се направи точно определена форма, за да може тя да изтласква въздуха в посоката на крилата и после те да насочват подаденият им от моторчето въздух. Също така ни трябва отделни перки, чрез които да управляваме самолете си. Това няма как да стане с предните защото ако ги раздвижим рискуваме да загубим стабилност и да забием самолета в земята, затова най-често го осъществяваме чрез задните. Тук също трябва да направим 2 листа с мерки, за да знаем под какъв наклон трябва да завъртим перката, за да може тя да завие наляво или надясно без да се загуби стабилността или да загубим тягата. Разбира се, не на последно място трябва да знаем колко точно тяга ни трябва, за да можем да повдигнем теглото на самият самолет. Като изчислим това вече ще разберем и моторче с какви обороти ще ни трябва.

В крайна сметка се получава така, че не можеш просто да сложиш едно моторче и две перки и да искаш да литне самолет. Не искам да те отказвам, но хората учат цял живот за аеродинамиката, а ти искаш просто да седнеш и да направиш самолет. Няма да можеш да направиш нищо без да учиш, така че послушай съвета ми: Заеми се и направи един прост робот като този в статията. Копирай всичко едно към едно и после го усъвършенствай. После вземи и прочети някоя книжка и си направи свой робот. Искам да кажа, че първо трябва да направиш нещо просто, а после да продължаваш с по-трудните неща. Това е като при езиците: никой не започва от времената и падежите; първо се започва от азбуката...  :wink:

И последно това, че си си рисувал нещо не значи, че ще можеш да го осъществиш, защото и аз мога да нарисувам един робот и да напиша, че в него има всякакви екстри, но все пак тези екстри трябва да ги задвижва с нещо, нали така?
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: zipopro в Август 03, 2007, 05:14:25 pm
Прав си! Имам си малка представа покд какъв наклон, че да не се преобърне или да не лети само на горе! Не ми е сложното да направя нещо такова! Сложното е, че освет това, трябва и да се програмира, макар и да се сетих КАК може и да стане като BEAM роботче! :) Стига да имам парите ще си купя неща и ще покажа какво е станало!

ИСКАМ да стане ПРИМИТИВНО! Макар и да литне СЪВСЕМ малко, или изобщо да не литне, човек се учи от грешките също! Ще чета! Но не е въпроса до там! Ние трябва да опитаме това което ни интересува! Макар и да нямам знания във аеродинамиката не е лошо да се пробвам!  :wink:  Трябва да опитваме нови неща!!! Тук не става дума да правим ВСИЧКО когато знаем! :!: Ей виж този сайт например! Преди година, исках да почвам корабен моделизъм! И какво? Нищо не направих щото:

Нито знаех кво ми трябва, нито уроци имаше, нито хора във Стара Загора! Сега като видях ТОЗИ сайт се вдъхнових и реших пак да отключа старите МЕЧТИ!!! Макар и да САМО мечти, ДЛЪЖНИ сме да опитаме!!! :wink:
Поздрави! И не е нужно ВИНАГИ да знаем, че да направим нещо! :idea:
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: kanadeca в Август 03, 2007, 05:51:22 pm
Някои мечти без знания не могат да се осъществят.  8)
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: mohaha в Август 03, 2007, 07:01:37 pm
и аз се сещах за такъв вид робот но според мен не е практично иначе може да се направи но робота като се засили и стигне до нещо няма да може да завие навреме ако не са много чуствителни транзисторите ;)
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: zipopro в Август 03, 2007, 07:59:22 pm
Споко бе! Първо да направим да си лети само и да завива като BEAM робот! Вече се сетих (ГОРЕ-ДОЛУ) как ще стане като BEAM! :wink:
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: sv_shady в Август 03, 2007, 10:48:53 pm
Пак стигнахме до програмиране........убиваш ме  :)
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: zipopro в Август 04, 2007, 09:36:55 am
Не знам с ултра звук ИЗОБЩО как ще стане, но може да лети към слънцето! Може и така да го направим! :D Ама нали няма да лети нагоре ами само напреди и огато изгуби слънцето, да почне да се върти! Смятам да го направим със 3 мотора, L293D, като единия мотор ще е за перката, а другите(ще измисля точно как) ще регулират посоката на движение! Като този за перката просто ще се върти БЕЗ спиране иначе ще вземе да спре BEAM робота и да падне, ако няма светлина! :wink:
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: kanadeca в Август 04, 2007, 11:17:37 am
Абе човек, ти си на 14 и едва сега започваш да се занимаваш с роботика... Направи един робот на колела пък тогава мисли за летене.  :P Без да те обезкуражавам смятам, че като начинаещ едва ли ще го накараш да се държи добре на колела пък ти мислиш за летене. Не го приемай лично, но хората, които си виждал по Дискавъри да правят самолетчета не са се хванали просто така... Те са учили - и то много!!!
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: Borislav в Август 04, 2007, 03:04:40 pm
Имах един страхотен сайт, в който имаше как се прави роботизиран хеликоптер (в домашни условия - не ми се вярва...), но някъде съм го загубил. :) Ще потърся! А като цяло по темата... Реалността е такава - на запад плащат шест и нагоре цифрени суми, с помощта на които създават такива роботи...
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: plamen в Септември 03, 2007, 06:07:37 pm
Най-добре опитаи да направиш ховъркрафт. Тои е на въздушна възглажница.И ще можеш да достигнеш ускорение на ел.моторчето.Колкото до самолт няма да стане с ел.мотор трябжа ти джигател от коса4ка.
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: zipopro в Септември 03, 2007, 07:55:58 pm
Ей това със "ховъркрафтът" го бях забравил! Всъщност, може много лесно да се направи такъв робот! Даже може да стане и Line Traser и даже и Сумо ховъркрафтове  :zubi: ! Това ще е интересно! Трябва да пробвам след месец два :P !
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: Agop в Септември 03, 2007, 10:42:20 pm
Можеш да го направиш със 2 ел. мотора по един на всяко крило и когато изкаш да завие намаляш оборотите на единия мотор ... Един мой приятел се занимава със авио моделизъм, след 1 година неуспешни опити и много хвърлени пари успя да си направи самолет !
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: Borislav в Септември 04, 2007, 12:11:06 pm
Момчета, това е интересна тема, но пък сумобот-ховъркрафт противоречи на правилника за такъв тип състезания. Той гласи "Никой робот няма право да се намира в "левитиращо" състояние повече от 2 секунди", а доколкото знам, ховъркрафтите левитират постоянно. А що се касае самолетът - робот: Възможно е да се измисли нещо, но като цяло трябва да е достатъчно добре проектиран, за да може да носи целия товар от батерии, електроника, електродвигатели и някакви датчици. Дори не ми се мисли каква ще е програмата... :)) Поздрави!
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: DataMatrix в Септември 04, 2007, 12:52:08 pm
Да оставим на страна момента с левитацията. Проблема с ховъркрафт-сумо-робот е, че трябва много голяма мощност за да може да изтласка обикновен сумо-робот - противник. А ако разбираме под "левитира" да се отдели напълно от земята, то тогава ховъркрафт с престилка не отговаря на това понятие, тъй като престилката е в допир с земята по всяко време.
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: Methuselah в Септември 04, 2007, 03:19:27 pm
Ховъркрафтите са направени да минават през почти всякакъв терен. Ако се направи подобен робот то той ще направи точно това - ще се изтреля от "рало"-то на другия робот, вместо да го избута. А за да се преодолее този проблем ще трябват някакви сложни сензори
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: plamen в Септември 05, 2007, 10:10:09 am
Най-добре опитаи да го направиш да следи линия като сензорите може да са от долу ще стане много интересно .Но наистина за сумо не става просто протижника все едно ще бута въздох ще си много лесна плячка.
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: zipopro в Септември 06, 2007, 07:53:47 am
Имам предвид точно такова Сумо състезание със ховъркрафт!
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: mohaha в Септември 07, 2007, 02:52:50 am
Ами представи си тези ховъркрафти първо трябват силни мотори ( и леки естествено ) тоест от порядъка на SPEED 500 може би, те са доста скъпи теглят много ток и ще им трябва друг вид сензори а не като тези на BEAM роботите и някакви други батерий. Отгоре на сичкото трудно ще се нацелват самите ховеркрафти, а и ако единият мотор е по-слаб лесно ховеркрафта с по-силния мотор ще победи.
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: INF1n1t в Септември 07, 2007, 09:24:52 am
Е вие са го налазихте човека. Той просто даде нова идея, защо трябва веднага да го скастрите, като стопанин-чемшир. Идеята за ховъркрафтите е хубава. Защо пък не? mohaha, това че по-силният мотор ще бие е същото като аз да го кажа за сумобот състезанията. Защо пък по-силния мотор да не блъска по-здраво и да бие? И при ховъркрафтите има доза истина, обаче, че програмирането им не е лесно. Докато един нормален робот ще трябва да се движи по две оси, това трябва да се движи на три. Говориме разбира се, за чисто ховъркрафт състезание, където ботчетата могат да летят свободно. Тези състезания няма да са сумо, тъй-като замислете се, че много трудно ще се изблъскват (винаги единия може да поеме на горе или на долу и другия няма какво да направи по въпроса). Всъщност като се замисля може и така да се направи - пак много трудно, но не невъзможно. Най-вече си мисля за роботи-убийци. Имат някакви ножове и се режат да смърт!

 Другото, което е че ти казваш - "много трудно ще се намерят"...е добре да питам - как се намират сумоботите? Направен им е терен в който да се млатят, ако го пуснеш единия в една стая, а другия в друга - ще се намерят ли? Е по същия начин - за две ховъркрафтчета ще се изгради специален терен. Разбира се, че ховъркрафта трябва да се програмира за да не омлати в някоя стена, но замислете се че ако на ховъркрафта има сензор за движение, той може да улови другия ховъркрафт и ако са в една стая да предприеме действия.

 Ако това чудо се програмира добре, може със сигурност да върши чудеса! Адски сложно е, но пък не е невъзможно. Това е сеедно понеже аз не съм се занимавал въобще с роботи, да почна да говоря на хората - това не става, щото така, онова не става, щото онака и тем подобни...


P.S. kanadeca какво ще рече: "ти си на 14 и чак сега започваш да се занимаваш..."... е аз съм на 16 и чак сега започвам да се занимавам. Не разбирам какво лошо има в това.

 Бориславе, не противоречи на правилника. Това е сеедно да прилагаш line tracer правилник на сумоботи. Тук според мен е по-добре направо да се създаде нов правилник! За ховърсумо :)
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: mohaha в Септември 07, 2007, 11:36:43 am
Ами да опита в Моделистика има чертежи, малко да промени и ще стане.
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: zipopro в Септември 08, 2007, 12:37:05 am
Аз бих пробвал сега, ако събера пари просто да направя един корпус от някаква гума(може и да е от докторска ръкавица, ще видим) и едно неутрално моторче което просто ще се върти без граници! Е ми това е аз имам работа утре ще ставам рано, ще стоя до през нощите, но дано спечеля парички и набавя там някое друго нещинце!
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: c82 в Ноември 20, 2007, 03:21:28 am
темата е много интересна това за което се говори клони повече към автопилот което си е един вид робот  :)  много съм запален по самолетите в момента довършвам първия ми самолет (мога и снимки да пусна) на който цялата електроника си правя сам дистанционни и приемници и всичко - самолета е с двигател с вътрешногорене всичко се контролира със сервомашинки и точно преди седмица ми хрумна "какво ще стане ако модела излезне извън обхват или се скашка радиовръзката" и се замислих за някакво подобие на автопилот. имам някои идей за датчици чрез които контролера в самолета да "знае" в каква позиция е самолета (наклонен на ляво или на дясно, напред или назад) тепърва ще правя опити с ултразвуковите датчици - ако успея да постигна 7-8 метра ще е много добре.  трудна и каточели безумна идея но при евентуален успех ще се получи много добро да си дръпна шалтера на дистанционното по време на полет и самолета да почне да лети в кръг с малко газ 5 мин и да чака команда от дистанционното и ако не получи нищо до 5 мин да предприеме кацане  :twisted:.... аз така или иначе ще се бора със тази задача ако на някой му е интересно може да обменяме информация
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: tommyboy в Ноември 20, 2007, 10:56:59 am
http://modelistika.com
ето един сайт някой може и да го знае , пишат мн добри неща :D
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: chwor в Ноември 23, 2007, 10:51:07 am
За С82:
В този (http://mnewell.rchomepage.com/Techniques/YAPP.c) декодер [/url] за радиоуправление е реализиран така наречения FileSave режим. При него, когато изгуби връзка с предавателя, декодера задава команда завой наляво и постепенно намалява газта и така до възстановяване на връзката.
Изпитано е и работи коректно.
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: c82 в Ноември 23, 2007, 04:45:16 pm
tommyboy -  в сайта моделистика можеш да намериш много полезна информация относно самите самолети но 90% от хората там ползват готови  апаратури почти нищо и никой не пише за самоделна електроника

chwor- благодаря за инфото - най на пред трябва да реша механичния въпрос дали датчици на хол или някакви оптични датчици на принципа на ротационен енкодер да ползвам и след това ще се види как ще се полуи подпрограмата (file save) идеята ми беше да не се върти безконечно в кръг ами определено време след което да предприеме кацане  :)
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: chwor в Ноември 23, 2007, 06:58:35 pm
Идеята не е да се върти безконечно в кръг, а да се върне в обратна посока, за да влезе в обхват. Освен това споменах, че газта постепенно намалява и ако не влезе в обхват така или иначе ще падне(има някаква вероятност даже да кацне-зависи от терена).

Спомена, че имаш самоделна апаратура.
Интересува ме какви самоделни високочестотни модули използваш. Интересуват ме основно със синтезатори на честота за предавателя и приемника в обхватите 40МХц и 35 МХц.
Имам започнати 2 трансмитерни модула със синтезатори и един приемен пак със синтезатор, но поради липса на апаратура за настройка(основно читав честотомер-и двата, които правих не вършат много работа, за по сложна апаратура даже не мечтая) отлежават почти година и половина и чакат да ми дойде музата за довършване.
PMR и LPD обхватите на 469 и 433МХц не ме интересуват, много са натоварени.
Заслужават внимание като че ли модулите на CHIPCON на 2.4ГХц поддържащи идентификация СС2420, СС2500.
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: yasko в Ноември 26, 2007, 11:43:08 am
Относно самоделни радиоапаратури, да споделя моя опит.  Имам напревени 2-3 модулчета на базата на тази схема CC1100. Работят на 432MHz, подържат множество канали и позволяват двупосочна комуникация. Освен на 432 MHz, могат да работят диапазона на 312 и 900MHz,  обаче за целта трябва да се подменят изходните филтри. Изходна мощност е 10mW, което не е много, но за момента ми позволява да имам покритие из целия апаратамент, на открито не съм ги тествал. Специално за целите на роботиката вършат добра работа, ако човек иска да има двупосочна връзка. Като недостатъци бих изтъкнал, че чипа е доста ситен и не се запоява лесно и задължително трябва печатна платка . Също за да се подкара да работи изисква конфигуриране на бая регистри. Обмилсяма варинта за направа на  платка на чипа заедно с MCU, който да се грижи за инациялизацията и управлението.
Относно 2.4GHz иама желание да тествам как стоят нещата там, тъй като в момента нямам време да разработвам платка за тия чипове, съм решил да си взема 2 готови модула и да тествам:
http://www.olimex.com/dev/mod-nrf24L.html
Проблема при тях е че изходната мощност е малка 1 mW и за по-големи разстояния ще трябва усилвател.
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: TheDarkSoul в Ноември 27, 2007, 09:57:21 pm
За перки и моторчета има тук:
Основна перка (http://www.zigifly.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=110&category_id=24&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=27url)
Опашна перка (http://www.zigifly.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=111&category_id=24&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=27url)
Главен/основен мотор (моторче) (http://www.zigifly.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=113&category_id=24&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=27url)
Опашен/заден мотор (моторче) (http://www.zigifly.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=114&category_id=24&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=27url)
П.С.Има и още доста части,такаче по добре ги провери всички в сайте!
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: little_spiro в Януари 19, 2008, 01:37:17 pm
http://www.youtube.com/watch?v=kzEHUjCrkuw&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=F7QxDJiZHwI&NR=1 :clap:
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: Bluebear в Юни 12, 2008, 09:59:56 pm
Колкото до алгоритъма който ще трябва да ползва немога да кажа,но мога да те посъветвам да прегледаш малко за авиомоделизма в интернет това ще ти помогне мисля,че мн относно ареодинамиката краш тестовете и мястото което трябва да си отделиш вътре за частите аз разбирам малко от корабомоделизъм  и знам,че трябва да направиш доста здрав корпуса,за да издържи иначе мисля,че моторчета можеш да си намериш в някой ел.магазин
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: sv_shady в Юни 13, 2008, 11:52:20 pm
Стига бе хора...стига на всякъде повтаряте все за този прословут АЛГОРИТЪМ. Това е най-малкия проблем за един летателен робот. Дали ще правиш изчисления за движение на робота само по x и y оста или по  x, y и z не е от такова значение...става въпрос за линейни сметки... Ако пък ще имплементирате някакъв по - сложен алгоритъм може да има спънки с преминаване в 3 мерно пространство, но пак не е проблем. Има изключително много теория (обхващаща математика, физика и информатика), която дава доста сериозна основа за разработване на "исзкуствен интелект" демонстриращ алгоритмчни знания. ("изкуствен интелект" е в кавички, защото хората занимаващи се с това знаят, че това всъщност не е ИИ )  По - скоро проблема идва от конструктивна гледна точка. Размери, тегло, икономичност -> продуктивност, начин на задвижване, на маневриране и доста други особености.
Титла: Летателен Робот!
Публикувано от: Bluebear в Юни 14, 2008, 10:17:38 pm
Е в случая според мен по - големия проблем е алгоритъма,защото както ти казваш трябва да се смятат линейни уравнения.Като цяло по математика съм слаб и за това при мен програмирането е основния проблем,колкото до задвижването.....то не е кой знае какъв проблем при мен.Стига да знаеш как точно да свържеш правилно сервомоторите към елероните няма да имаш такива проблеми  :)  ,ноо при мен основния проблем си остава алгоритъма и математиката като цяло,но за това си има друга категория...... както и да е аз казах,че ако някой прегледа в гугъл за авиомоделизъм ще разбере и как да се оправи с управлението  ;)