Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - sv_shady

Страници: 1 ... 35 36 [37] 38
541
Доста на високо си се прицелил за дистанционно управление, пък основни работи не знаеш. Като за начало транзистора е полупроводник, използва се за да се контролират големи токове с доста по - малки. Другия вариант е да се ползва за като ключ това му приложение е най - често ползвано в цифровата електроника. Кондензатора представлява две пластини с диелктрик по средата и в него се събира заряд. За сега ти стига да знаеш че се ползва, за да се се пречистят смущения в напрежението. Освен това имаи реактивно съпротивление, което ще рече че има различно съпротивление спрямо различни честоти. Май трябва да се заемем с уроци по електроника :)

542
Ами ако съдя по броя на страниците едва ли :) За да се засегне качествено толкова много аспекти от роботиката трябват поне 500стр., а и тази крава от пред ме навжда че това е книга за по малки фенове на роботиката :)

543
Общ форум / Някой да ме въведе!
« -: Юли 25, 2007, 06:18:54 pm »
Такам явно ти си точно за тук :) Така всички контролери могат да се програмират на Асемблер и само за някои има компилатори за други езици. До сега не съм срещал контролер който да се програмира с С++, но има доста които могат да бъдат програмирани само с С. Като за начало можеш да направиш някой от роботите ползващи Л293Д, за които има теми в форума. Уроци за С/С++ и алгоритми ще има, за другите неща не знам. Съветвам те да поразпиташ гугъл :)

544
Общ форум / Някой да ме въведе!
« -: Юли 25, 2007, 04:38:31 pm »
Ами мисля че има тема, която въвежда достатъчно добре в устройството на един робот. Роботиката е комплексна наука, която включва механика, електроника, информатика и програмиране, които пък от своя страна включват математика и физика :) Какво точно разбираш под въвеждане ?

545
Общ форум / Помощ относно L293D
« -: Юли 24, 2007, 03:41:38 pm »
Добре дошъл :)

Роботът мисля, че без проблеми ще можеш да го направиш само като спазваш схемата внимателно (в началото аз така почнах, копираш дословно :) ) И да не си пипал поялник, вече ще пипнеш, все от някъде трябва да се почне. За драйвера не знам, дали ще го има в това представителство на сони, потърси го в магазините за електроника, и то по - вероятно е да го има само в по - големите, но ти все пак провери на всякъде :)

546
Тази идея и на мен ми беше хрумвала, ама защо да не са бели :) Иначе мисля, че не е проблем да сложим надпис на картинката, дори и с MSPaint става :)

547
Ами аз отначало мислех това да предложа, но ми звучи много английски, а нали портала е български, но така хич не е лошо robotics-bg.com Може и международен да стане  :D

548
Според мен robotica-bg.net е идеално :)

549
Аз не виждам причина защо да не няма базова платка както за Атмега, така и за ПИК. Кой с каквото иска, мисля че модулите няма да са зависими от контролера до такава степен.

550
Може ли да постнеш някакъв линк за фирмата за да разгледам продуктите и ?

551
Това е хитра идея, но си мисля, че ще трудно да се разгадаят импулсите на мишката особено както повечето от нас не разполагат с осцилоскоп. Мисля, че ако си малко по сръчен може и сам да си спретнеш такъв датчик, а пък най-лесно един оптичен ротационен енкодер с тежест накрая ще е идеално, а ще се чете като обикновен енкодер.

552
Механика / Устройство на крак
« -: Юли 08, 2007, 10:35:55 am »
Ами той човека си е сглобил едно ПЦ  :P Има доста да се развива човек докато микроконтролерите спрат да му бъдат досатъчно прозиводителни и да се наложи да мине на сериозен процесор. Според мен обаче за един робот това не е необходимо. Винаги можеш да установиш радио връзка между робота и ПЦ-то, което ще доведе до сериозна производителност.

553
Механика / Устройство на крак
« -: Юли 07, 2007, 10:58:39 pm »
Ами за изработка наистина хич не е сложно, но едно серво с достатъчна мощност е около 40лв. Ами няма да е от най - простите но се сещаш, че краката ще се движат по n-торки аналогично (n зависи от броя крака и модела на походка). С един съученик (може да го доведа във вторник и той е фен на роботиката, но набляга повече на информатиката)обмисляме да направим точно такава програма. "Описваш" си робота после с мишката движиш конструкцията и порграмата пише сорс Ц за ПИК за да се изпълнят тези движения.

554
Механика / Устройство на крак
« -: Юли 07, 2007, 10:23:17 pm »
Начини на задвижване много, за мен точно това е интересно да измисля нещо ново, нещо неконвенциално. За управлението на роботи с нишки си е сериозна тема. То най-често съм виждал да се прилага в човекоподобните ръце. Ръката, която бях правил използва точно този метод. Иначе ето ти една снимка на крак за доста сериозен робот със сериозен бюджет. http://www.lynxmotion.com/images/Products/Full/3dofabru.jpg
А иначе може да се измисли нещо със обикновенни стъпокови мотори и малко предавки. Бях правил преди един хексапод. крака му беше едно г образно парче плексиглас, което описваше кръгови движение. По средата беше хванато с ластик(за да може да се движи свободно), а в единия край за едно лицевата страна на зъбно колело и беше доста добре :)

555
Ами то тази школа ние ще си организираме. СМГ само ще ни осигури къде да я провеждаме. А пък това дали ще сме 2ма или 20 никой няма да го интересува :) А Боби ти като имаш изпити в София значи има вероятност и ти да станеш софианец :)

Страници: 1 ... 35 36 [37] 38