Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - sv_shady

Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 38
31
За всичко... / Google Lunar X PRIZE
« -: Ноември 11, 2011, 07:39:33 pm »
Ами инициативата е много интересна. Аз самият искам да се насоча по нататък в образованието си към роботи в космоса. Не смятам обаче, че има достатъчно хора, които да имат информация за такива събитя, че чак да се отвори нов отдел. Който смята, че има нещо да сподели винаги може да пусне една тема. Пък, ако се събърем ентусиасти за космоса, може и раздел да стане :)

В тази насока нещото, което ми е пълна индия е навигацията в космоса. Знам какво е точка на лагранж, но само до там, някой с малко повече информация?

Мисля, че е добра идея да се свържем с румънците, nemo21 можеш ли да намериш някакви по-конкретни контакти?

32
Електроника / BCD кодове
« -: Октомври 27, 2011, 09:42:31 am »
Цитат на: "kateto899"
Изисква се на входа да се подават числата в BCD и след преобразуване да излизат десетични, т.е. ако на входа дадем 63(BCD) на изхода да се преобразува в десетично 0110 0011.Трябва да начертая схема,която да ми преобразува числата,а аз незнам какви елементи да използвам.Ако можеш да ме насочиш?


И все пак 0110 0011 e 63 в BCD формат... Мисля, че пак трябва да си разгледаш заданието. Просто 63 няма как да подадем на входа, все пак ползваме само 2 логически нива, не 10 ;) След като си разбереш заданието, сядаш и си правиш карти на Карно, след това го обръщаш в NAND логика и е готово (със сигурност са ви ги разказвали тези неща, след като ви и давата такива задачи :) ) Друг е въпросът, че ако искаш да направиш нещо практическо, най-вероятно има готова интегрална схема, но пак казвам, разбери какво трябва да правиш.

33
Електроника / BCD кодове
« -: Октомври 27, 2011, 01:07:26 am »
Е кажи как да излизат десетични числа като изхода на схемата ще е пак от пинове, които са 1 или 0, което си е чиста двоична система? Искаш да изкарваш за 7 сегментен индикатор или просто, ако имаш 63, което в BCD е 0000 0110 0000 0011, да го превърнеш в 0b00111111?

34
Да, да, абсолютно вход свободен. Идеята е роботиката да стигна до колкото се може повече хора.

35
Литература / OpenCV
« -: Октомври 23, 2011, 12:10:05 pm »
Здравей,

Областта, която намирам за най-интересна, е машинното зрение и вече 2-3 години дълбая в тази посока. Книжките, които си намерил в Амазон, разказват как може да ползваш OpenCV, за да имплементираш някакъв по-сложен алгоритъм. Самата библиотека предлага функции, които изпълняват основни алгоритми в областта на машинното зрение. Ако искаш наистина да се занимаваш с това само книга за OpenCV няма да ти е достатъчна. Трябва ти книга, която ти разкава фундаменталната теория зад всеки алгоритъм, пък с OpenСV можеш лесно и бързо да го тестваш или да го позлваш като стъпка към следваща обработка.
Ето една книжка, която силно препоръчвам: http://www.amazon.com/Digital-Image-Processing-Rafael-Gonzalez/dp/013168728X/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1319366070&sr=1-1

Прати ми имейла си на лично, едната от книжките, за които питаш я имам и мога да ти я пратя.

P.S. За обработка на изображения върху 8-битов атмел, въобще и не си помисляй :) Мисля, че дори само OpenCV компилирано не може да го събереш в паметта на контролера.

36
Здравейте, ето, че дойде време за следващото голямо събитие за роботиката в Бълагария. На 30 ноември ще се проведе национална конференция по роботика, която ще бъде част от европейската седмица на роботиката. Основен организатор е БАН и института за системно инженерство и роботика. Събитието ще продължи цял ден и ще си проведе в голямата зала на БАН до парламента. Искаме да привлечем всички, които се занимават с роботика в България, като целта е да има няколко презентации свързани с роботиката, състезания по роботика в различни дисцпилини и изложба на различни роботи. Ако искате, да:

-разкажете за ваши идеи, проекти и постижения
-да демонстрирате ваши проекти
-да се състезавате в следене на линия или робо-сумо
-да се запознаете с други хора, занимаващи се с роботика

то тогава непременно трябва да посетите това събитие.

Срок за записване на участниците: 11 Ноември 2011
За контакти:
Д-р. техн. Найден Шиваров, ИСИР-БАН [email protected]

Може да се свържете и с мен тук на лично съобщение или на имейл [email protected]

За повече информация: http://www.serviceroboticsgroup.com/docs/INVITATION.pdf

Моля представителите на техническите университети, които четата форума, да вземат дейно участие в събитието, защото от нас зависи развитието и мнението на обществото за роботиката в България.

37
Добре де кажи някакви примерни приставки.

38
@westony:
Разкажи наистина какво имаш предвид под по-добро от гледна точка на потребителите (освен логването, там наистина има проблем).

Аз смятам, че уикито е единственото смислено допълнение.

39
Форум на Web-мастъра / Смяна на форума
« -: Юни 24, 2011, 12:34:36 pm »
Ами аз лично съм малко скепитчно настроен. Имало възможност за много приставки, какви например? Форумът според мен си работи и не трябва да го пипаме, хубава идея е може би да организираме едно уики.

40
Ардуино (Arduino) / 10bit-ов брояч?
« -: Юни 20, 2011, 01:52:34 pm »
Не е споменато за какъв контролер говорим, но виждам някакъв код за Ардуино, така че предполагам, че контролерът е 8 битов. На езика на ардуино не знам дали ще стане, но под С нещата изглеждат така. Да речем че 8 от пиновете са ти на PORTB и другите 2 са ти на PORTA_PIN0 и PORTA_PIN1. Числото, което искаш да запишеш, нека е num. Тогава правиш така:

PORTB = num;
PORTA &= 0xFC;
PORTA |= (num >> 8);

Разбира се това работи за конкретен случай, когато ледовете са наредени последователно по пиновете. Ако дадеш схема на свързване, кой лед на кой пин е, мога да ти дам точен код. Ако светодиодите не са последователно по порта, тогава може да се използва union структура с 10 битови полета и една променлива, в която да се пише, но това за да стане трябва да се знае и схемата и езика и компилатора, на който се прави.
Иначе теоритично правилно си го конвертирал в двоична бройна система, само че тук става въпрос за микроконтролер (тоест имаш достъп до много ниско ниво, а там всичко е двоично), което прави задачата доста по-проста. Това е ключовата разлика между ембедед програмирането и програмирането от високо ниво, трябва да използваш всеки възможен ресурс най-оптимално.

41
Ардуино (Arduino) / 10bit-ов брояч?
« -: Юни 20, 2011, 10:43:12 am »
Няма смисъл да конвертираш в двочина бройна система. Ако пиновете са ти на един порт може просто да записвате десетичното число в регистъра на порта и това директно ще изкара двоичната му стойност на пиновете.

42
Електроника / RC vs RF vs Wifi
« -: Юни 04, 2011, 05:18:51 pm »
Това определено е полезно инфо, да бях питал във форума миналия семестър :) Както и да е, за напред ще знам.

43
Електроника / RC vs RF vs Wifi
« -: Юни 04, 2011, 12:19:24 pm »
Ами робота, който правих беше верижен мобилен робот, с разни сензори по него - ултразвук, акселерометър, термомемтър, фотосензори, оптрони за позициониране на веригите. Общо взето идеята беше, че трябваше да изпълни мисия сам, все е едно е на друга планета - да обиколи по определен маршрут, да вземе разни проби, да измери температура, сила на осветеност. Моят робот трябваше и да намери и сеизмична дейност, да я замери и да изпрати получените резултати. Иначе май, това което Vexorian каза, ще реши проблема с препращането.

44
Електроника / RC vs RF vs Wifi
« -: Юни 03, 2011, 10:33:04 pm »
Ами аз го управлявах модула с един PIC24, който си го програмирах с С30, което е С-то за тия контролери на Микрочип. С ардуино нямам опит, но не би трябвало да е сложно сам да си сглобиш една библиотечка :)

45
Електроника / RC vs RF vs Wifi
« -: Юни 03, 2011, 07:52:58 pm »
Този модул го ползвах миналия семестър за комуникация с мобилен робот. След това при тестовете и демонстрацията мога да ти кажа, че повече от 30м не хвърля (на 9600kbps) на по ниско може и да метне, както и с истинска антена, но в стоковия му вариант не става. Правил съм и сравнително голям проект с XBee/XBeePro (мрежа от 28 устройства) и трябва да ти кажа, че въпреки цената им това е моят фаворит за радио комуникация. Наистина са надеждни, а пък и лесни за ползване. Замервал съм XBeePro 2 с външна антена и по права линия хвърля на 800м макс, но това става въпрос в жилищна зона. Сигурно на голо поле ще хвърли повече. Зависи за какво ще го ползваш, но не разчитай на максималната дистанция.
П.С. Модулът на микрочип, който ползвах, ревизията му имаше някакъв бъг и общо взето автоматичното препращане при неполучен пакет работеше от дъжд на вятър, та го писах на външен софтуер, което не е много красиво решение за комерсиален продук, но пък за самообучение и академична статия е много полезно :)

Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 38