Проекти за роботи > Line Tracer

Хай-тек Line Tracer

(1/7) > >>

yasko:
Отдавна ми се върти идеята да направя един лайн трейсър, който вместо датчици да използва камера за следене на линията. Досега ме спираше това че нямах подходяща механична платформа, но този проблем вече е решен и  мога да пристъпя към реализация на проекта.
Идеята е следната, имаме оптичен сензор, който в реално време заснема пистата и предава получената към процесор, който обработва изображението, намира положението на линията и подава управляващи сигнали към моторите, така че да се следва линията.
Първото предизвикателството е как да се събере върху размери 7x11 см целия хардуер необходим затова и при това да се захранва от батерии. В интернет се предлагат някои готови модулчета с камерка, но аз реших да използвам собствен модул. Разбира се проектирането на такъв модул би отнело доста време, но тук ми помогна моята професионална дейност и се оказа, че вече имам разработен подобен модул, който би свършил работа. И така с какво разполагам върху него:
- процесор ADSP-BF537 -500MHz
-32 MB SDRAM, 8MB FLASH
- възможност за включване на CMOS оптичен сензор
- възможност да се стартира Linux (uClinux) на него
- захранване 3.3V плюс ниска консумация <2W
За мой късмет и самата платка се събира точно върху платформата.
С още малко допълнителна електроника ще имам всичко необходимо за хардуерната реализация на проекта. Ще ми трябва известно време за да мога да събера всичко това върху шасито, но като цяло няма сериозни технически пречки. Разбира се оства по-сложната и интересна работа със софтуера и алгоритмите, но този проблем ще ги изложа в следващите теми.

dzv3r0:
Идеята ти ми харесва.
Това е друг начин за решаване на проблема. Звучи като предизвикателство, чакам с нетърпение снимки.
Успех.

hunter:
Идеята е повече от страхотна, аз от доста време се надявам някой от вас които се занимават по усърдно с програмиране да сътвори някъква подобна машинария преди и sv_shady в една от темите каза че го сърбят рацете за нещо подобно но явно издържа на сърбел защото поне тука не е отбелязал проект :D  но се надявам скоро да има развитие по темата мисля че на доста хора тук ще им предсавлява огромен интерес. Все пак това е един много сериозен проект и би украсил доста форума за да не се въртим в редовните теми за най-лесни роботи смисъл като форума е от години вече а и клубът да има и сериозен проект, успех аз съм един от многото които ще следят темата с интерес :D

yasko:
Радвам се че има интерес към темата, защото малко  се притеснявам проекта да не остане като глас в пустиня. И мен отдавна ме сърбят ръцете за някой по-сериозен проект. Всъщност проекта за мобилния робот е достатъчно сериозен, но при него разбрахме че се иска сериозна механика и реално в това загубихме доста време.  В този проект ще бъде повече електроника и основно програмиране. Всъщност смятам че хардуера ще бъде по лесната част от задачата, а и там натрупания досега опит ще ми помогне да се реализира хардуера. Не бих казал същото за алгоритъм за управление, там имам само някои идеи как да се направят нещата, но се надявам в процеса на работа  да се изяснят и смятам че със съвместни услия на клуба и форума да успеем да решим задачата. Разбира се основнат цел на пороекта е да увеличи познанието на хората във форума отнсно роботи и системи от такъв клас и да се изяснят основните алгоритми на работа. Давам си сметка че задачата съвсем не е проста, но вярвам че с достъчно постоянство и общи усилия ще можем да я решим  и да покажем че и тук в България може да се конструира един робот на доста добро ниво.

Georgi:
съгласен сам с теб с удоволствие ще следя темата и ако мога ще помагам.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия