Автор Тема: Проблем с усилвател.  (Прочетена 27517 пъти)

asensavov

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #15 -: Юли 23, 2009, 10:18:28 pm »
Куплунг е "жак" (както му казват на жаргон), това е техническото наименование. По-добре не разпоявай резисторите, защото е много малък шанса там да е проблема. На изходите от крайните стъпалата трябва да имаш кондензатори от порядъка на 2200 мф. И второто място е еквалайзера, там да имаш  7-8 кондензатора. Смени тях и кажи има ли подобрение. Също ме съмнява студена спойка и може да повториш спойките като внимаваш особено на транзисторите, че много лесно горят.

Vankata

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #16 -: Юли 24, 2009, 01:22:21 pm »
ssi, това и преди съм го пробвал с отверката да е допра до трите части на жака. При първите две зони така да ги нареча се чува този брум, сега дали е 50 Hz честотата не мога да ти кажа. Нямам чак толкова набито ухо, но брума се чува и от двете зони. Вижте днеска ще ида до един магазин тука на близо и ще си взема най-качествения такъв кабел и ще пробвам да видя с него как ще бъде, и естествено ще ви оповестя резолтатите. Също ще взема и нужните ми кондензатори за та направя смяната и предполагам, че ако с новия кабел няма промяна, до края на деня ще смена и кондензаторите. Само да попитам двата главни кондензатора, които са с по 5600 мф да ги сменям ли ?

asensavov, това за резисторите беше примерен вариант. Не казвам, че проблема е от резисторите и няма да тръгна да ги разпоявам. Исках просто да ви попитам ако имам някакъв уред, който е развален и проблема идва от резисторите (или от нещо друго), те примерно са 20 резистора в платката. Вие казвате, че за да ги измеря и да видя кой е проблемния трябва да ги разпоя, в този примерен случай трябва ли да ги разпоя всичките резистори за да мога да ги измеря или има някой по-кратак и лесен начин, по който мога да разбера кой е проблемния?
Един от главния въпроси, на който засега никой не ми отговори конкретно е - как от цялата платка и всички елементи аз да разбера кой е проблемния? Кой е елемента, който е изгорял?
Преди време майка ми беше отишла до един електротехник да ни оправи телевизора. И той само като го отвори обърна платката мери две, три неща без да ги отпоява, смени 2-3 неща и телевизора тръгна. Въпроса ми е именно такъв, как като него да разбера кой е проблемния елемент?

Благодаря отново за отделеното време, знам че почвам да става вече много нахален и банален и поради това искрено се извинявам.

Лек ден.

asensavov

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #17 -: Юли 24, 2009, 01:40:44 pm »
Както ти сам каза човека е "Електротехник" и знае каде да гледа и каде да пипне. Първо се прави външен оглед за дефекти и после от вида на проблема се мисли кое би правило този проблем. И какво искаш да кажеш с "главни кондензатори". Ако имаш на предвид на захранването няма нужда да ги сменяш, а може да добавиш същия капацитет с други два (естествено ги свързваш паралелно) към старите.

Vankata

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #18 -: Юли 24, 2009, 01:49:15 pm »
ОК, явно искам още твърде много за възможностите ми.

Ето нещо, което може би ще ви помогне (снимки на горната и долната част на платката).

Горната част:
http://img198.imageshack.us/i/p1010659c.jpg/

Долната част:
http://img194.imageshack.us/i/p1010661o.jpg/

ssi

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 41
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #19 -: Юли 24, 2009, 02:56:54 pm »
:-) Мдаааа... доста архивен. От тук аз виждам един вероятен проблем за това което ти се появява като брум. Пробвал ли си да напръскаш трите избирача (многоконтактните) с почистващ спрей за контакти. С течение на времето контактите им се зацапват и не правят хубав контакт.
Майстора като му минат 200 апарата нали се сещаш, че като го види и като го чуе веднага може да ти каже от къде е проблема. Така че за бързото намиране на проблема си трябва многоо бачкане.
Светлин Иванов (гр.София) ,39г.

Vankata

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #20 -: Юли 24, 2009, 03:25:06 pm »
Не не съм пробвал да ги изчистя поради причината, че нямам подобен спрей. Днеска вероятно ще си взема.
Тези трито превключватела аз попринцип не ги ползвах. Когато си слушах музика и трите си бяха изключени. Не знам дали има някакво значение, просто го казвам за сведение.

Vankata

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #21 -: Август 17, 2009, 03:50:22 pm »
Здравейте на всички.
Искам да ви кажа, че с усилвателя всичко вече е наред. И сега в момента си работи перфекно. Проблема явно е бил от кондензаторите, които ги смених (всичките), и вероятно от многоконтактните избирачи, които ги напрасках с почистващ спрей.
Благодаря на всички, който се включиха в темата и ми помогнахте.

Специални благодарности искам да изкажа по адрес на ssi. Изключително добър, разбран и можещ човек!!!


Поздрави.