Автор Тема: Проблем с усилвател.  (Прочетена 27512 пъти)

Vankata

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Проблем с усилвател.
« -: Юли 14, 2009, 09:38:09 pm »
Здравейте на всички. :)
Първо искам да ви поздравя за чудесния и излючително полезен форум. От скоро го посещавам и за начинаещ като мен е като златна мина. :)

Та проблемат ми е свързан с един уселвател (HITACHI model:HA-1).
Първоначално когато го взех проблемат го нямаше, появи се някаде след 1-2 месеца експлатация.
Проблемът е следния:
Когато пусна усилвателя и си пусня някоя песен от компютъра още от началато започва едно прекъсване на песента, едно пращене и бучене, след като извадя няколко пъти и мушна чинча в компютъра се оправа за съвсем малко и след това пак същата работа. От начало си мислех, че може да е нещо от кабела свързващ усилвателя с компютъра, но след като го смених нищо не се промени (продължи да прекъсва, пращи и бучи).
Колоните ми са 2х30W 8ома.

Имате ли някакви идеи от каде може да е проблемът? Ще се радвам на всякакви предложения. :)
Благодаря ви предварително.

Лека вечер.

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #1 -: Юли 15, 2009, 05:26:31 pm »
Здравей, ами пробвал ли си да свържеш друг усилвател но със същия кабел да видиш дали пак ще има този брум съдейки по думите ти със вкарване и изкарване от буксата на компа данеби да е разхлабена вътре буксата имам предвит контактните и пластини или да има несъответствие във диаметъра на буксата спрямо мъжкия ти жак на кабела аз имах подобен проблем със микрофон нетрябваше да се мушка докрая а за да работи тябваше да е в някво средно положение попринцип брум се получава от недобра маса или недостатъчно екраниране.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

Vankata

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #2 -: Юли 15, 2009, 06:51:37 pm »
Здрастй, не съм пробвал да включа друг усилвател към същия кабел. Обаче съм пробвал нещо друго, включвал съм кабела към друг компютър и също и към MP4 playar, но без никаква промяна. Също искам да поясна, че когато вкарам и изкарам буксата няколко пъти се оправя само едната колона другата продължава да бучи. Под оправя се разбира за 5-6 сек. и пак запозва познатата история.

Мисля, че кабелат не е проблем, защото съм сменял 2-3 кабела без никакъв ефект, а и от начало си работеше перфекно. За 1-2 месеца някаде тези проблем го нямаше, а кабелат си беше същият.

Има ли някакъв шанс нещо дребно вътре да е изгоряло или пък захраването да не му е достатачно.
 
Напълно начинаещ съм в електрониката, да кажем, че от 1-2 седмица случаино ми се събуди интереса и сега усилено чета и се опитвам да навлезна в тази интересна тематика. Скоро се надявам да си взема и мултицет, поялник, също и книги сам си порачал и така постепено ще се опитвам да добия по-големи знания свързани с електрониката.

Сигорно още не ми е време да тръгна да се занимавам да си оправям усилвателя, просто от доста време ми е този проблем и вече започвам да се изнервям поради това, че немога да го използвам.

Затова ако имате някакви съвети от къде може да идва проблема, ще се радвам много да ги споделите с мен и да ми помогнете да направя първият си ремонт на ел.уред. :)

Приятен ден. :)

ssi

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 41
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #3 -: Юли 16, 2009, 10:26:14 am »
Понеже не мога да намеря снимка на усилвателя ти на задния панел, може би е хубаво да направиш една и да покажеш на кой вход пускаш PC-то. Аналогов ли е сигнала през кабела? пробвал ли си на друг вход (ако има)? До колкото разбирам си пускал на този вход други "източници" и пак прави същия проблем. Има ли вариант при който работи този усилвател без проблем (тунер има ли)?
Светлин Иванов (гр.София) ,39г.

asensavov

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #4 -: Юли 16, 2009, 01:45:59 pm »
Ако усилватела е на над 10 години е много вероятно електролитните кондензатори да ти правят този проблем. Така че, смело и безотговорно сваляй капака, взимай поялника и сменяй всички електролитни кондензатори. Аз съм имам подобен проблем и ти го казвам от опит. УСПЕХ с начинанието.

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #5 -: Юли 16, 2009, 05:16:19 pm »
asensavov има право с времето електролитните кондензатори изъхват и създават подобни проблеми във много техники подкрепям мнението но на половина тоест едва ли всички са изсъхнали още повече не е нужно да се разпоява на хаус с мултицет се проверява кондензатора дали зарежда и дали се разрежда и то без да е отпуен от платката по този начин спестяваме много труд и нерви а понякога и изгорели пръсти :)
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

Vankata

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #6 -: Юли 16, 2009, 06:15:12 pm »
ssi, нямам в момента апарат, с който да заснема задната част на усилвателя. Мисля, че и без снимка ще ме разбереш. От зад има пет двоики жакове, от който единият е за тунера (който също ми е развален), а другите всички съм ги пробвал, и чесно казано не забелязах някаква променя (на всички подчти беше еднакво, бучи си та напрао са скъса :) ). Поне до сега аз не съм намерил начин, по който да го подкарам без да започне да бучи.

asensavov, да наистина усилвателя ми е над 10 години (баща ми си го е купил, като е бил някаде на 28 а в момента е на 47). Мерси много за предложението, обещавам да го пробвам, само да си взема нужните уреди.

ssi

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 41
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #7 -: Юли 17, 2009, 01:24:39 pm »
Значи смело отваряш и внимателно оглеждаш платката за студени спойки (Леко разклащаш елементите и гледаш спойките отдолу). Ако няма такива, сменяш всички кондензатори. За това време си е хубаво да ги смениш всичките с нови. Пробвал ли си докато бучи да чукнеш по кутията на усилвателя, да го разклатиш или да го разтресеш здраво? Това също може да те насочи към студени спойки. Ще се помъча да намеря схема, но е малко вероятно.
Светлин Иванов (гр.София) ,39г.

Vankata

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #8 -: Юли 17, 2009, 08:54:25 pm »
ssi, благодаря ти много за упоритоста и желанито ти да ми помогнеш. Оценявам го. ;)

Значи възможно е да има студени спойки, до сега съм отварял само горния капак на котията и не съм поглеждал отдоло платката как стоят нещата. До колкото си спомням отначало, като почна да ми прави този проблем, въобще нямах и на представа от къде може да идва, и както всеки човек, който не рабира нищо започнах леко да удрям отгоре по капака, да го дарпам напред и може да се каже, че имаше някакъв ефект. Не си спомням дали се оправяше напълно и за колко време, но от разклащането и почукването му отгоре се оправяше.
Предполагам, че скоро ще си взема нужните инстроменти и уреди и ще мога да пробвам на практка вашите теории (ще смена кондензаторите и ще проверя за стодени спойки).

Друго нещо, което сега ми дойде на акъла, и което може да ви помегне да съставите по-точна и правилна диагноза за проблема на усилвателя, е че когато баща ми ми го донеси преди г/д 1г. , още от началото му давах бая жега. Всмисъл увеличавах го над 5-6 при макс 10, спомням си че доста нагряваше, като барнех капака от горе и доста си беше нагряд, направо пареше, но аз шматката не го изключих а си продалжих да си слушам музика, без да се притеснявам за нищо.
Може ли от това мое невежество да е дошъл проблемът?

Отново ви благодаря на всички, които се опитвате да ми помогнете!!!

Приятна вечер. :)

ssi

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 41
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #9 -: Юли 20, 2009, 09:35:26 am »
За нагряването, много зависи на какъв товар си го карал. Ако си съобразил колоните да са със същата мощност и съпротивление каквито са спецификациите на усилвателя, значи и производителя би трябвало да си е изчислил топлината която се отделя. Тогава не би трябвало да има проблем. Ще чакам да кажеш резултатите от припояването на платката :-)
Светлин Иванов (гр.София) ,39г.

Vankata

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #10 -: Юли 23, 2009, 03:37:28 pm »
Здравейте. ;)
Вчера отворих и разгледах усилвателя изцяло. Проверих го за студени спойки и припоих всичко, което ми изглеждаше съмнително, но резултат никакъв. Вероятно проблема не е от спойките.

За кондензаторите не съм предприел никакви действия защото, не ми се струва за нужно да сменям всичките кондензатори. Искам първо да ги проверя, измеря с мултицет. Но от там идва следващото ми затруднение. Вчера си взех мултицет, и както сигорно на всеки начинаещ от начало не му е било много ясно какво и как трябва да измерва. Затова можете ли да ми помогнете и да ми обясните, примерно ако искам да проверя дали един кондензатор е здрав, как трябва да го измеря? На коя скала да поставя уреда? Усилвателя трябва ли да е включен към главната веригата? Просто да ми обесните основните неща за измерване.

Вчера също ей така от любопитство реших да измеря резисторите (при тях не е кой знай колко трудно и с малко тренировка схванах как се измервят) само че уредат ми очиташе съпротивленията на едни резистори, а пък на други не. В смисал някой резистори ми ги имерва, а на други въобще не ми показва нищо. Възможно ли е това?

Още един въпрос.
В усилвателя възможно ли е да има резистори със съпротивление 10 К-ома ? Защото срещнах 2-3 такива.

Също ако е възможно може ли да ми обесните на кратко как да разбера дали даден елемент е дал на късо?


Искам също да кажа, че съм запознат със скалите на уреда всмисал знам какво означават и какво измерват. (прочетох ето тази тема във форума http://www.robotics-bg.com/forum/viewtopic.php?t=100 ) Също мога да кажа, че елементите в една платка, като диод, транзистор, резистор, бобина, кондензатор, и др. ги знам като цяло за какво служат, и какво устроиство имат. С две думи с теоретическата част съм г/д на ясно.
Това е така защото прочетох ето тази кника (Първи стъпки в радио електрониката http://constructor.bg/shop/product_info.php?cPath=187_261&products_id=10751 ). Но само с теоретична час, както и вие знаете не става, затова ще съм ви много благодарен ако ми отговерите на горните въпроси. Които ще ми помогнат с навлизането ми в практическата час на елекрониката.

Въпросте които зададох наистина не са малко, а и сигорно на някои от тях не е много лесно и просто да се отговори. Затова не е задължително да ми отговаряте на всички. Ще се радвам и на един въпрос ако ми отговорите. ;)

Благодаря ви, ама много ви благодаря за отделеното време.
Изключително съм радостен, че намерих място където е възможно да си зададеш въпростите и да очаквам наистина качествени отговори, защото в този сайт всички сте чудесни.

Приятен ден. ;)

ssi

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 41
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #11 -: Юли 23, 2009, 05:21:37 pm »
Измерване на кондензатори може да стане само ако уреда има такава възможност. Дори и да има, обаче, най-вероятно ще може да мери до 10-тина uF. Кондензаторите дори и да ги измериш ,ще покажат че са ОК. Тези кондензатори, които са за филтриране на захранването могат да се проследят дали работят само на влкючен усилвател и с осцилоскоп. Елементи се мерят като ги отпоиш от платката. Възможно е да ги мериш и на платката, но трябва да имаш схема и доста опит.
В усилвателя може да има много различни резистори и кондензатори (както и транзистори.... :-) ) с най-различни стойности. Това си зависи от схемата (която ти нямаш).
За "късо" почти не може да се говори. Може да се каже "изгорял елемент".
За новак като теб е задължително усилвателя да не е включен към мрежата :-) , когато измерваш елементите по платката. Включва се към мрежата когато трябва да измериш основни напрежения по платката, но за целта трябва да имаш схема.
Схема може да се свали от самата платка, но трябва да имаш опит.
Понеже гледам, че се забатачваш още повече, не е ли по-лесно да кажеш от кой град си и да привлечеш някой съфорумец да ти помогне?
И за да приключа вече, мога да ти предложа да снимаш платката отгоре и отдолу качествено и с висока резолюция. По този начин имаш вариант (макар и не много голям процент), някой такъв като мене, който си няма работа... (майтапя се :-) ) да се наеме да ти свали схемата на усилвателя. Аз ти търсих схема, но уви така и не намерих дори и нещо близо до твоя модел.
Светлин Иванов (гр.София) ,39г.

bLaf

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #12 -: Юли 23, 2009, 06:14:51 pm »
Vankata, как точно си сменил кабела?

Това, което описваш прилича много на студена спойка в жака или лош кабел. Още повече щом като го разместиш се оправя едната колона временно. Възможно е и определни жички да не са добре запоени и примерно да масираш някоя жичка за определената колона.

По принцип ако докоснеш части от входния жак с ръка тярбва в колоните да чуеш брум(при пуснат и умерено усилен усилвател). Тогава можеш да вземеш някакъв стар кабел със сложен жак, който да вкараш в усилвателя, но на другия край на кабела да няма жак и да пробваш да пипаш всяка жичка поотделно с ръка. Ако тогава нямаш проблеми и брум се чува винаги на всяка жичка, то със сигурност проблема ти е в жака към компютъра.

Възможно е и куплунга на самия усилвател да е повреден, за това можеш да презапоиш още веднъж района около него.

Изобщо, проблема ти ми прилича много на недобър кабел/жак и не мисля, че трябва да пробваш да сменяш някакви елементи по платката на усилвателя. Иначе презапояване и сменяне на по-големите кондензатори никога не вреди по принцип. Просто гледай кондензаторите, който ще сложиш да имат същите характеристики като тези, които са си били там(волтаж, капацитет).

А ако си начинаещ в цялата тази работа всички измервания, който ще правиш трябва да ги правиш, когато усилвателя е ИЗКЛЮЧЕН от мрежата. Сега видях, че и ssi ти е казал това, така че го запомни.

Имай впредвид, че ако мериш нещо, когато е сложено на платка то почти винаги ще се повлияеш от характеристиките на всички елементи, които са пряко(и не толкова) свързани към елемента, който измерваш(особено ако измерваш транзистори). Затова най-добре да измерваш, когато си отпоил нещото, което ще мериш. Но като цяло пак казвам - най-вероятно проблема е жак/кабел.
Милен, 21г.

Vankata

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #13 -: Юли 23, 2009, 09:14:38 pm »
Благодаря ви много и на двамата за бързите и много полезни мениея.

ssi, уредът ми има такава скала за имерване на кондензаторен капацитет, но явно както каза и както и аз сам се уверих не може да се измери абсолютно нищо с тази скала (или поне аз не мога). От град Асеновград съм и разбирасе ще се радвам ако има някой знаещ, който е наблизо и естесвено ако е съгласен, да дойде и да ми помогне малко с усвояването на материала. :) Защото наистина е много по различно и по-лесно за разбиране, когато някой друг ти го обеснява и същевремено показва на платката.
А за снимките няма никакъв проблем да ги направя и да ги кача във интернет, обаче не намирам за нужно да ви занимавам да правите схема на усилвателя (сигорно не е лесна работа и никого не искам да ангажирам с това). В момента на преден план не ми е задължително да си поправя усилвателя, него го използвам за нещо като учебен уред, на който мога да се тренирам да измервам, да различавам на обърната платка различните елементи и други. Просто още осъзнавам, че съм много така да го кажа незрящ в тази сфера, и не виждам как, и да ми направиш схема аз ще мога с успех да измеря нещо или да смена нещо, като аз още не съм се научил да правя най-лесните и елиментарни неща. Практиката ми е още на ниво може би 1, че даже и по малко. Затова всяка помощ от ваша страна е с огрмона полза за мен.



bLaf, първо искам да те попитам какво е куплун? До сега не съм срещал този термин.
За кабела, не мисля че той е проблема защото, както по-горе казах, съм го сменял с друг купен от магазин чисто нов. А и както също по-горе казах първоначално като бях с първия кабел усилвателя си работеше нормално пурвите 1-2 месеца. При докосване с ръка на жака, който влиза в компютъра се чува имено този брум и от двете колони. Това мисля, че означава, че кабелът си е наред. Така ли е ?
Ако найстина мислиш, че кабелат е проблема, нищо не ми струва да ида и да взема още един, може пък и този втория който съм го зел да е бъгав.


Казвате, че за да измеря някои елемент трябва да го отпоя и тогава да го измеря. А как аз да разбера кой елемент трябва да отпоя, в смисал как примерно вие ако трябва да поправите нещо разбирате точно каде е проблема.
Промер: ако проблема е в някои от резисторите, а в платката има 20 резистора аз трябва ли да отпоя всичките за да мога да ги измеря и да видя кой е проблемния?


Благодаря ви отвново и на двамата, изключително много ми помагате. Точно от хора като вас има нужда човек, който тепърва започва да се учи.
Може би благодарностите, които изказвам към вас и към всеки, който се опита да ми помогне излеждат малко много, но просто нямам по какъв дръг начин да изразя признателноста си към вас.

Лека вечер.

ssi

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 41
    • Профил
Проблем с усилвател.
« Отговор #14 -: Юли 23, 2009, 10:08:44 pm »
:-) Това че ще тренираш на този усилвател е друга работа. Дай да започнем отначало. Нещо се губи. Трябва да опишеш абсолютно точно шума. Взимаш стерео жака (това е вид куплунг) който си вкарал в звуковата платка на компа. Изкарваш го от там. Хващаш една отверка за металния край и с върха и докосваш и трите отсека на жака (направен е от три метални части ) подред. Първо най-предния.. след това средния и най-накрая вътрешния. Целта е електричеството което се индуцира в тебе от околните електроуреди да го предадеш на усилвателя. На най предния трябва да се чува единият канал.. на средния - другия и на най вътрешния (най-голям по площ) не трябва да чуваш нищо...там е маса. това същото го пробваш като извадиш куплунга и от към усилвателя. Изваждаш кабела от към усилватела и пробваш по същия начин с тънка отверка да докоснеш металните контакти един по един. Брумът при докосване трябва да е с 50 херца. това не знам как ще го измериш. Аз лично мога да го разпозная защото съм го чувал много пъти. Интересува ме дали този шум е същия като проблемния..
Малеее заболяха ме ръцете да пиша.
Може ли да си дадеш скайпа на лични и да се чуем. Така с писане няма да стане.
Светлин Иванов (гр.София) ,39г.