Благодаря ти Ясене.Точно такива хора търся .Като твоя съученик.Да споделят ако искат опита си при направата на подобна машина.
Колкото и да четем и разглеждаме готови решения опита е нещо много важно.Без него неминуемо ще се допускат грешки,а когато са за собствена сметка и със собствени пари-доста "болят"
;(
В тази връзка съветвам sparow да започне с нещо простичко и не много скъпо.Да кажем да подкара един стъпков двигател и с него да премества една гайка по ходов винт.Да определи една точка и да накара гайката да спира всеки път в тази позиция+да може да управлява двигателя на цяла и 1/2 стъпка и да го позиционира отново на същото място.
Повярвай ми въобще не е лесно,но ако успееш да направиш това 1/10 от твоята фреза ще е готова.
Обработката на алуминий е едно а на стомана нещо съвсем друго.Това вече мога да ти го кажа от опит.И двете изискват специфичен начин на работа.Да не говорим ,че има много типове алуминиеви сплави.Пък за типовете стомана да не говорим.
Голяма точност е само един израз.Има математически величини десети,стотни ,хилядни и т.н.Ако се справиш с гаиката и винта и ги позиционираш всеки път с точност от 0.05 аз ще ти маправя управлението за другите оси. :-D