Технически форум > Електроника

Ултразвуков сензор

<< < (9/9)

yasko:
Малко е старовремска тази схема. Не ми харесеа как са включили излъчвателя.
Сега ако искаш да направиш нещо сам, трябва да почнеш на стъпки. По лесна за изпълнение е схема с отделен излъчвател и приемник.
Пръво правиш предавателя с 555, има няколко варианта за включване на излъчвателя.  За приемника  - като начало едностъпален или двустъпален усилвател, след това за детекцията сигнала можр да се направи с LM567, както е направил sv_shady. Тази схема дава на изхода си цифров сигнал.
Ако имаш желание да го направиш може да влезем в детайли по схемните решения. Като начало може да изчислиш елементите за 555.  Ако нямаш комплект приемник и излъчвател мога да ти дам едни, които отлежават в кутията ми по роботика :)
От цялото упражнение има смисъл ако успеем да направим една работеща схема. Ако нямам време в момента да се занимавам с нея, но мога да помогна със съвети и материяли.

importante:
Да, мисля да го направя с отделен излъчвател и отделен приемник, като им поставя така сензорите че да улавя отразения сигнал.Обаче съм от Приморско и тук няма от къде да купя повечето от елементите (някой ги имам) Когато ходя до Бургас ще ги потърся, или ще ги поръчам онлайн. Мисля да поръчам сега от този модул 2 броя. http://erelement.com/sensors/HC-SR04 . Vcc e + 5V , Gnd е маса, Echo предполагам е изходящия сигнал, Trigg не знам какво е.А на този модул какво му е нужно към пин Echo за да захранва бобинката на реленце?
С този модул мога да си настройвам робота, да пробвам как върви и как реагира като цяло.Понеже шасито ми е към 20кг и моторите ще ги управлявам с релета и регулатор на оборотите.Та за това търся схеми с релеен изход. По късно като събера частите за схемата, която както казваш е направил sv_shady че отпоя сензорите от модула и ще направя свой.Модула ще го използвам за друг проект.. :)

yasko:
Относно тези модули HC-SR04 - Trigg запуска процеса на измерване, иска TTL с продължителност около 10uS.  След това на пин Echo получаваш изходящ импулс, чиято продължителност  отговаря на разстоянието до обекта. Проблема обаче е, че дори да няма обект пред сензора пак имаш изходен импулс. Мисля че в твоя случай това не ти върши работа. Нещата в момента май отиват преработка на схемата sv_shady, така че да се ползва без контролер.   Другото решение за което писах преди в модулиран IR и TSOP. Ако имаш проблеми с набавянето на елементи пиши на лични и ще намерим решение.

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия