Технически форум > Програмиране

Първият ни проект на микроконтролер

<< < (2/11) > >>

Methuselah:
Просто бях чувал че без генератор ползвал нещо вътре.
А за кондензаторите?

INF1n1t:
Неправилно си чул. Има си вграден тактов генератор, но за да го ползваш ти трябват честотнозадаващи елементи. Това се отнася за ПИК, а предполагам че за Atmega е същото. Дали да са керамични или т.н.

 Митко и аз не съм виждал, дали трябва или не трябва не мога да кажа.

За кондензаторите: защо да не могат да се ползват. Идеята е просто да си взел дадените капацитети (както са ги описали в даташийтовете). Нека все пак някой, който има опит да каже...

spp:
Кондензаторите трябва да са като на схемата.ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.Електролитни не вършат работа.Корпуса на кварцовия резонатор няма нужда да се запоява към маса.
Това са външно задаващи честотни елементи .Без тях няма да работи контролера .Търсете описанието на контролерите.Те там имат табличка в която е описано с какви елементи какви честоти могат да се постигнат и какви са възможностите на определения модел.
В Пулсатор нямат 22р ??? :shock: И какви електролитни ти дадоха за заместител??? :shock: Много ми е интересно.Ако това е бил съвета им направо са за медал.Е тиквен разбира се.

yasko:
За да допълня темата за кварца и кондезаторите ще каже, че те трябва да бъдат монирани максимално близко до микроконтролера. Сега малко за другите елементи:
Кондензаторите C3,C4 -това се филтрови кондезатори на захранването. C3 електролитен кондезатор, C4 е керамичен. Ако си ги спестите има вероятност микроконтролера да не тръгне. C4 трябва да се монтира максимално близко до захранващите пинове.
Резистора R1 задава установен понтенциал на пина RESET, в нашия случай високо ниво, или за по накратко се нарича  "pull-up" резистор. По този начин пина RESET се установява в неактивно ниво и MCU функционира нормално.  С пина RESET  трябва да се внимва, защото е чуствителен външни смущения и може да предизвика нежелан ресет на MCU. Затова често ползват и по малки стойности за R1, а и понякога се слага кондензатор към маса (100nF). Най-сиурния начин да го защитим е да го вържем директно към захранване, но тогава няма как да програмираме контролера.
За светодиода и  резистора към него мисля че всичко е ясно. (сега видях че и този резистор съм го кръстил R1, а трябва да е R2)
Остана конектора J1, на него са изведени пиновете на MCU необходими за програмирането му.
Като ми остане малко врме ще прехвърля тази схема на монтажна пплатка и ще видим как изглеждат в реален вид нещата.

yasko:
Някои допълнителни обяснения относно хардуера. Ако всичко е сглобено  правилно след пускане на захранването на 7 и 20 краче на процесора трябва да имаме захранващо напрежение (VCC). На пин 1 (RESET) също трябва да имаме напрежение близко до VCC.  Самото захранващо напрежение трябва да бъде в границите от 3-5.5V, ако не се ползва батерия е важно захранващия източник да бъде стабилизиран.
Ето и един списък с компоненти. Почти всички могат да се купят от магазина на Комет и затова ги давам как се водят в техния каталог:
C1,C2  -   C0805 22pF  (SMD)
C4       -  C0805 100nF (SMD)
R1       -  R0805 10k    (SMD)
R2       -  R0805 220R  (SMD)
C3       - 10uF/16V (електролитен кондензатор)
X1        - Q8.000 MHz HC-49S
LED1    - L-934GD (зелен светодиод)
J1        - WF6S (женската част е HU6)
цокъл за MCU - LC28-03
конектора за батерията е WF2S с HU2 (женската част)
SMD компонентите могат да бъдат заменени с обикновени, ако е нужно. Монтажната платка също я има в Комет, единственето което не може да се купи оттам е ATMEGA8, него го има във фирма Футурел. Въпреки че ако някой реши да прави тази схема аз препоръчвам да си взема ATMEGA88 -това е усъвершенствана версия на ATMEGA8 и има повече възможности. Аз мислех да направя схемата с него, но понеже темата беше започната с ATMEGA8 затова го оставих.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия