Проекти за роботи > Line Tracer

PIC16F84 Line Tracer (Проект)

(1/2) > >>

Borislav:
От два дена започнах да изучавам и да се занимавам с PIC-микроконтролер. Принципно, съм голям фен на Atmel, но реших да погледна каква е разликата между него и PIC-a. Понеже знам, че той е по-малък от ATmega8, реших да се поинтересувам и от неговото устройство. Все още съм на съвсем начален етап, ровя се в datasheet-ове, сайтове, примерни схеми и други, в стремеж да изуча процесора. :)

Вчера ми хрумна да го използвам за Line Tracer. Реших той да има 3 датчика, като за начало и нещо, което не съм правил преди - микроконтролерът му ще е на печатна платка, а не монтажна! :) И така, снощи начертах схемата на SPlan, а днес направих изгледа на печатната платка, откъм пистите, с помощта на Sprint Layout. Можете да видите примерният вариант:



Размерите на платката са 62х59 мм и това, което виждате в момента е в мащаб 1 към 1. Все още съм в процес на разучаване на PIC-овете, но ще отбелязвам напредъка си по PIC16F84 Line Tracer-а тук! Засега е това, ще пиша, когато направя платката (ще е след датчиците на сумиста).. Всъщност се чудя, защо да не начертая и датчиците на сумиста, за да ецвам само веднъж... :) Предстои мислене!
Поздрави!

П.с. Схеми, още печатни платки и всичко необходимо за направата му очаквайте скоро!

sv_shady:
Мисля че с PIC16F84А няма да опознаеш ПИК контролерите. Той няма нищо :) Освен 15 I/O пина и 1 таймер. За да разбереш ПИК-овете пробвай направо 16Ф877А

Borislav:

--- Цитат на: "sv_shady" ---Мисля че с PIC16F84А няма да опознаеш ПИК контролерите. Той няма нищо :)
--- Край на цитат ---


Е, вкара ме в "трета глуха".. :zubi: Но се започва от малкото към голямото. :) Правя този Line Tracer, за да проследя възможностите за програмиране и примерната работа на PIC, както и изработката на печатната платка. Като го завърша, ще мисля за нещо по-добро! :)
Поздрави!

sv_shady:
Е да така е, като се замисля и аз почнах 16Ф84, и ми се караха че съм почнал с него :)

Borislav:
За съжаление, след преинсталация, загубих всичките събрани данни за роботиката! Ще ми трябва малко време, за да възстановя изгубеното, и да разработя отново схемите за PIC и Atmel - Line Tracer-ите. Засега остава само тази разработка на печатна платка. Обещавам, че ще поработя сериозно по въпроса и резултатите ще са налице в най-скоро време!
Поздрави! :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия