Как се избира токоограничаващ резистор за светодиод. Това е една от темите, която вярвам, че spp ще засегне. В нея мисля да покажа как да разберете какъв резистор ви трябва за светодиода, който искате да включите в схемата.
Първо, защо ни трябва такъв резистор? Трябва ни, защото когато свържем диод в права посока, неговото съпротивление е малко. Следователно токът, който може да протече е голям, а това ще повреди диода. За да избегнем това тъжно развитие, е най-добре да ползваме токоограничаващ резистор. Такъв резистор ще ограничи токът, който минава през диода и по този начин ще го спаси от Валхала. Ограничаващият резистор си е съвсем прост резистор със определено (сметнато от вас) съпротивление. Ето я и схемата:
Виждате нашето захранване (Vcc), токоограничаващия резистор (R) и светодиодът ни. Към това трябва да се стремим. А сега нека стъпка по стъпка стигнем нашата цел.
1. Нека определим нашето захранване. Да речем, че сме пуснали 5V захранване. Сега нека изберем някакъв светодиод от каталога на Комет например. Аз избрах LW551A SSC. Свети бяло. Но да отвориме каталогът му.
2. Какво трябва да гледаме в каталога? Първо нека отидем на първата таблица. Тя е дадена за 25 градуса по целзии и протичащ в права посока ток - 20mA. За такъв ток виждаме, че типичното напрежение в права посока е 3.5V (Vf). В следващата табличка виждаме максималните показания за 25 градуса по целзии. Оказа се че максималният ток при такава температура е 30mA. Проблемът е, че ние не сме сигурни дали температурата ни ще бъде такава. Сигурно ще бъде по-голяма, затова можеме да се посъветваме с графиките по-надолу в каталога. Гледаме за графиката, която показва зависимостта на тока от температурата. За упражнението, нека избереме 20mA да е нашият ток. Значи, вече определихме напрежението 3.5V и токът 20mA.
3. Третата стъпка е да изчислиме токоограничаващият резистор. Понеже върху диода ще падат 3.5V, то върху резистора трябва да падат Vcc - 3.5V, което е равно на 1.5V. Значи вече определихме падът на напрежение върху резистора. При такъв пад на напрежение, токът, който искаме да минава е 20mA (понеже свързваме резистора и диода последователно, токът е един и същ и за двата консуматора). Сега разделяме 1.5V на 20mA и получаваме нашето съпротивление: 75 ома.
4. Най-накрая отиваме в магазина и купуваме резистори, така че да образуваме 75 ома (защото такъв стандартен тип няма), но затова прегледайте статията за Резисторите на spp.