Българските проекти за роботи > Проект за мобилен робот

Радио управление и комуникация

(1/5) > >>

sv_shady:
Роботът вече разполага с радио управление :)
Връзката е осъществена посредством 2 XBeePro модула, (за повече информация тук)
Честотата, на която работят е 2.4GHz, максималната скорост е 250kbit/s, а обхвата е 1миля при директна видимост (така пише в даташийта, но не сме имали все още възможността да изтестваме платрформата на открито с тези модули) Комуникацията с тях се осъществявя чрез серийна връзка. Поддържат няколко режима на работа:  
-"невидим" каквото се изпрати по серийният порт се получава и от другата страна.
-команден режим - информацията, която получава модула се тритра като комадни за изпълнение (например за промяна на адреса на устройството, скоростта на комуникация и т.н.) Поддържа доста функции. Доста удобен е софтуерът XCTU, който е безплатен. Той чете модула който е вързан към серийния порт на компютъра и изкарва всичките му регистри и възможни стойности, както и подробни обяснения и след като конфигурирате модула можете да го програмирате с него :)
-третия и последен режим е с API пакети. Изпраща се 1команда и 1байт информация.

Ето и схемите:
Схема1
Това е схемата на "дистанционното". Чете стойностите ot X и Y осите на един джойстик и ги праща на приемника, който е на робота.
Ето и неговата схема:
 Схема2
 Контролера получава информацията, обработва я и праща командите по I2C. За сега праща само на модула за управление на двигателите. Идващата неделя ще работим по робота цял ден и ще го тестваме на открито. Ще има много снимки и инфо :)

tommyboy:
Хмммм имам да пиша пректа за без жичните комуникации и тая схема за стандарт IEEE802.15.4 , а аз имам за  IEEE802.16, само че тия схеми има ли ги в БГ.

ако някой има желание да чете за това имам няколко десетки книга на английски за безжичните коминикации .

yasko:
IEEE802.16 ако не се лъжа е WiMAX стандарта, който вече навлиза и у нас. В по големите градове има вече покритие. За неговат подръжак има чипсети, но те са за големите производители. По интересен въпроса има ли модули за embedded устройства примерно както е модулчето за ZigBee.

ivanatora:
Това е прекрасно, а от къде мога да си намеря XBee модули и за какви пари? :)

sv_shady:
Ами в Комет Електроникс има :) Цената е от порядъка на 30$ на парче. Ние нашите ги взехме около Коледа на някаква промоция бяха на около 20$ ако не се лъжа :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия