Българските проекти за роботи > Проект за мобилен робот

Wi-Fi управление

(1/2) > >>

yasko:
Отдавана се каня да опиша  последните промени по робота и ето че дойде време и за това. В тази тема ще опиша как реализирахме управлението на робота през wi-fi рутер. При първоначалния вариант на робота wi-fi рутера се ползваше само за прехвърляне на избражението от IP камерата, а управлението минаваше през отделен канал  (ZigBee), което не беше много удобно и затова решихме да прехвърлим цялата комуникация през рутера. Първначално не ми беше много ясно как точно да се организират нещата, но за щастие след малко търсене в интернет попаднах на този проект и нещата се изясниха. Концепцията ми хареса и затова реших да я използвам и при нас. Накратко в какво се състои пинципа на управлние - концепцията е базирана на класическата схема клиент - сървър, като клиентското приложение се изпълнява на PC, а сървърното приложение се изпълнява върху рутера (който също е малка компютърна с-ма) или по друг начин казано, на PC има програма (клиент), която през TCP (или UDP) протокол прави вързка с програмата (сървър), която се намира в рутера и по този начин се създава  канал за предаване на  командите за управление.  След като бъдат получени в рутера, командите се обработват и  прехвърлят към някой от наличните серийни портове и оттам към  подсистемата за управление на двигателите.
Това е засега от мен. Ще продължа скоро с детайли по темата.

orlin369:
Аз рзгледах снощи сорс кода за рутера говоря за .Ц фаила и няма да е много трудно да направим мост между РС232 и УТП :) ...

zoro1:

--- Цитат на: "orlin369" ---Аз рзгледах снощи сорс кода за рутера говоря за .Ц фаила и няма да е много трудно да направим мост между РС232 и УТП :) ...
--- Край на цитат ---

Ако успееш ще бъдеш първия!от TCP/UDP към RS232 ....Не съм гледл но малко скоростта не съответства.Има готови Linux приложения който могат да работят в мрежа по 232,но скоросста е доста по малка.

orlin369:
Идеята е да открием топлата вода защото има готови медиа конвертори от КОМ на ЛАН пък и все пак е рутер ще има 1001 други прилойения :).

yasko:
Разбира се че има такива у-ваTCP/IP -> RS232, дори в Комет продават подобни, но малко са скъпички. Но идеята, която имам предвид е друга - взима се един стандартен Wi-fi рутер (вече има доста евтини) , слага му се OpenWRT, което дефакто е мини Linux диструбуция за рутери и други подобни у-ва и след това човек може да напише, каквито иска приложения, а има и много готови пакети за стандатните неща.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия