Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - Vexorian

Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17
211
Електроника / какво е DMIPS/MHz
« -: Юни 22, 2009, 02:10:12 am »
http://en.wikipedia.org/wiki/DMIPS Доколкото разбирам си е пак Милион Инструкции В Секунда. Но това явно е обща характеристика за много процесори, не конкретен.

212
Общ форум / Дигитална електроника
« -: Юни 12, 2009, 01:44:09 am »
Казах, че не знам точните наименования, не че не знам как да ги нарека на български. Въпроса е, че английските наименования са точно подбрани конкретно за съответната схема и тези наименования не правят смисъл в българскя език, когато са интерпретирани точно, което от своя страна води до объркване. От друга страна пък, българските наименования са общи. Плюс това хората трябва да се научат да използват английските наименования, тъй като се съмнявам, че някой ще намери свястно описание(datasheet) на български, нали? И неправилно разбираш намеренията ми - аз не "уча" хората, аз "споделям" знания с тях. От тях зависи дали ще се възползват или просто ще отбият номера. Това което аз гарантирам, е че споделената информация ще е точна, разбираема, изчерпателна, свежа и проверена преди да се публикува.  8)

П.С. Не случайно направих теза анкета, за да разбера дали изобщо има хора, които ще четат

213
Общ форум / Дигитална електроника
« -: Юни 09, 2009, 05:11:14 pm »
Трябва да призная, че съм прекарал повече време в изучаването на електрониката на английски, за това ми липсват повечето термини на български. Иначе ви уверявам, че имам солидни познания по въпроса иначе изобщо нямаше да го повдигам  :P
Според мен, хората може да имат интерес, но просто предоставената литература е прекалено абстрактна. Информацията трябва да се предоставя не в толкова формален вид. Читателят или ентусиастът трябва едновременно да се учи и едновременно да се забавлява, не да е постоянно с впечатлението, че представената литература е писана от някой обсебен електротехник.
Да не казвам, че повечето хора са близко до моята възраст, което ключов момент.
Не казвам, че човек трябва да пише едва ли не като 12-годишно хлапе, за да стане информацията разбираема и за по-младите, а по скоро да се създаде приятелска обстановка. И точно това и смятам да направя, да пиша не като някакъв учител, а по-скоро като любител, както и повечето във форума. И нарочно искам да е написано във форум, за да може и да се отвори дискусия.
Колкото до качеството на информацията, ще се постарая да е ясна и подробна, с принципни и практически схеми.
В крайна сметка и да не се получи, малко повече информация няма да навреди на никого.
П.С. Надеждата умира последна  :lol:

214
Общ форум / Дигитална електроника
« -: Юни 08, 2009, 11:46:50 pm »
Цитат на: "zoro1"
Давай! Ама преведи и на Български /И ИЛИ  ИЛИ-НЕ /а не само с англииските наименования.Ако има нещо ще помагам.Пускай по някоя и друга практическа схема. ;)


Проблема е, че дори и аз самият не знам точните наименования на Български. Буквално мога да ги преведа, ама няма да имат смисъл (например Flip Flop - врът пляс :lol: ). А практически схеми 100% ще има. Ще има даже и задачи  :)

П.С. Ще изчакам още 4-5 дни и тогава ще почна да пиша

215
Общ форум / Дигитална електроника
« -: Юни 08, 2009, 04:51:02 pm »
Здравейте,
тъй като забелязах, че доста хора си нямат понятие от основни дигитални схеми като NAND, AND, OR, Flip Flop, Latch, Decoder и т.н, смятам да напиша серия от теми в раздел "литература", започвайки от най-простите към по-сложните дигитални интегрални схеми. Темите ще се състоят от описание на дадена схема(и), обяснение на работата й, приложни схеми и приложението й в практиката. Започнах тази тема, за да разбера дали има желаещи и то колко горе-долу или ако такава серия вече е започната, как мога аз да допринеса за нея. Нарочно поставих тази анкета в общия раздел за да могат всички да я видят.
Очаквам мнения и гласове  :-D

216
Не се е получила зле, а какъв е третия елемент? Топче? Схемите иначе отгоре идеално ще си паснат. Даже и отпред може да се сложи нещо. Иначе с височината не трябва да се прекалява.

217
Програмиране / GAL?
« -: Май 08, 2009, 12:51:55 am »
Микроконтролера си е класика... PLD(програмируема логика) бих използвал само за да се реши конкретна логическа задача (именно защото е голям бредборд наблъскан с високоскоростна логика), т.е. да стане ASIC (схема типична за конкретно решение). Докато микроконтролерите стават за всичко. Не че не може да се програмира и PLD да ти върши всякаква работа, но за какво при наличие на готови по-евтини микроконтролери. Иначе FPGA много трудно се програмират на VHDL и Verilog. До колкото разбрах, това е по-гадно и от асемблер. Трикът е друг, първо се прави схемата с логиката и т.н. на Protel, Altium Designer или друга подобна програма, и след това се превръща в код. Така че ако тръгваш да се занимаваш с FPGA, ще ти е много тежко. И те уверявам, освен ако нямаш основателна причина да търсиш бързодейсвие(при математически изчисления) или реализация на мащабен проект (например графична карта за комп), нужда от FPGA няма. По добре се занимавай се микроконтролери и малки PLD-та, от колкото FPGA :)

218
Line Tracer / Ето че и моя следач потегли
« -: Май 05, 2009, 04:57:52 pm »
Това с 4 волта е безмислено признавам, но всъщност го сложих тоя стабилизатор с експериментална цел. Щях да го махна в последствие, но бях сглобил вече шасито. Целта беше и диодите да ги дам на 5V, но ме беше страх да не ги изгоря в началото. Иначе сега като знам, че малката ми системка работи успешно, съвсем спокойно мога да го махна, ама вече няма смисъл.

219
Line Tracer / Ето че и моя следач потегли
« -: Май 03, 2009, 12:50:50 am »
Щом настояваш ето: http://upload.robotics-bg.com/files/lnflwr.txt Късмет  :-D
Схемата също претърпя промени
http://upload.robotics-bg.com/files/proj2.pdf

220
Line Tracer / Ето че и моя следач потегли
« -: Май 02, 2009, 06:17:05 am »

221
Line Tracer / Ето че и моя следач потегли
« -: Май 01, 2009, 11:46:54 pm »
Правите са по-лесни от острите, тях трябва с лекота да ги прави. Острите ми отнеха часове докато ги наглася. Принципа е прост, робота гледа линията да се намира по средата. Като не е по средата(само един или нито един от средните сензори не отчита нищо), процесора сравнява броя отчитащи от двете страни, и завива към тази с най-голям брой. Като излезе от линията (нито един датчик не отчита нищо), дава назад, докато не засече пак линията и завива към страната, съответно при която последно е засечена линията от крайните два сензора.

222
Програмиране / GAL?
« -: Май 01, 2009, 08:01:55 pm »
Точно това търсих! Много благодаря  :clap: Сега остава да видим какво правят точно  :lol:

223
Литература / Колела и серво
« -: Април 30, 2009, 08:40:18 pm »
От тук ли взе yasko ония шумните сервота?  :lol:

224
Програмиране / GAL?
« -: Април 30, 2009, 02:26:20 pm »
Наскоро попаднах на тази ИС - http://www.msc-ge.com/download/lattice/files/22v10mil.pdf
Разбирам, че е някаква програмируема логика, но как точно се програмира?

225
Line Tracer / Ето че и моя следач потегли
« -: Април 29, 2009, 11:19:10 pm »
Това беше заради светлината, това да не е сумист с огромна преграда?  Не наистина защо да не минава правия ъгъл, а да минава острия, няма логика :shock: Странно стана, че вървеше към бисквитите, а като ги махнахме се оправи! :lol: Утре ще сложа схемата, колкото и абсурдна да е тя. Форума е ЪП  :clap:

Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17