Форум по Роботика

Технически форум => Електроника => Темата е започната от: foksss в Юни 23, 2009, 12:37:25 am

Титла: схема за зареждане на li-ion батерии
Публикувано от: foksss в Юни 23, 2009, 12:37:25 am
Здравейте,
Попрехвърлих основните теми по моят въпрос из форума и стигнах до извода,че има доста варианти за зареждане на бетрии но само като единични сегменти.Когато са навързани 2-3-4 сегмента от 3.7волта не е толкова лесно следенето на температура.. балансирането и т.н
Това което търся е схема за заержане на 4 сегмента li-ion батерии 3.7волта 2000-2400mAh, но не поотедлно е свързани последователно.
Разгледах има доста интеграли които се използват успешно в баетериите на лаптопите но според мен там е доста прицизно направено.
Разбира се неизбежно е да се следи темепература зарад на всяка клетка поотедлно и така нататък, но въпросът ми е следния:
Има ли някои работеща схема което може да ми предложи, с компоненти които мога да си купя от тук, а не от вън?!
Не държа да има запис на цикли на заряд разряд,но схемата да си изключва при зареждане на бетериите и да има температура защита, за да няма фоерверки все пак :)
Благорадя предварително.Ако има готов вариант от магазин съм готов да го разгледам, въпреки че е друго като сам си го сглобиш и разбереш как става.
Титла: схема за зареждане на li-ion батерии
Публикувано от: yasko в Юни 25, 2009, 01:30:26 pm
Здравей и добре дошъл във форума.
Темата е интересна и от известно време събирам информация по въпроса. Готови зарядни за по 3-4 елемента има доста, в моделизма ползват такива и почти всеки магазин предлага.  Така че от тази гледна точка не си струва да се прави, но аз се интересувам да рзбера как точно работят нещата и съм се заел да си правя. Прегледах доста готови схемни  решения на фирмите  TI и Linear, но за 3-4 елемента не открих схема, която да работи самостоятелно. Всички искат допълнително управление от MCU. За два елемента ползвам LTC4002-8.4 и съм доволен от нея, но за повече елементи няма да се мине без микроконтролер.  Като начало съм харесал LTC4100, има я във Farnell, ама е леко скъпичка, но схемата може да зарежда до 6 Li-Ion елемента последователно и има пълно управление през I2C интерефейс (няма балансер обаче) По интересния вариант обаче е да се направи силовата част със стандартнир елементи и след това алгоритмите за зареждане да се реализират в микроконтролера. Искам да си направя зарядно за 12 елемента последователно и ще ми трябва нестандартно решение. Това е засега от мен, ще се радвам да продължиме коментарите по темата.
Титла: схема за зареждане на li-ion батерии
Публикувано от: foksss в Юни 25, 2009, 11:59:25 pm
Здравей yasko,
не знам дали моите познания по темата ще са достатъчни да ти помогна, но като цяло съм се сблъсквал с зарядно управление на батерии за лаптоп и отчасти на gsm апарати.При лаптопите обикновенно при закачане на батерията се дава инфорация за циклите на заряд и електрониката следи за напреженията на всяка клетка поотедлно,както и за температурата (обикновено 1 датчик).
От самият лаптоп се подава импулс които разрешава зареждането(различно виждал съм и положително и отрицателно управление ),но в крайна сметка след заряд имаме прекратяване на процеса.Като цяло никога не съм се задълбавал, но ще се радвам ако можем по обстойно да обсъдим схемите, които позлвапш за 2те клетки, и идеите ти за повече елементи.
Не съм наясно със самата инфорация която се зарежда в микроконтролера, имам познания, сблъсквал съм се с някои и друг pic и eprom,но до мемента до там. Ако имаш свободно време и познания мисля че ще намерим отговор на въпросите си Smile Ще очаквам твоите схемови решения до тук, и ако може по-пъли като обяснения,защото имам какво да наваксвам(програмно, и основно като идея на работа)
Благорадя.
Титла: схема за зареждане на li-ion батерии
Публикувано от: hunter в Юни 26, 2009, 08:10:15 pm
Колеги кой пострига темата тъкмо ми беше интересно за проблема на зоро1 с батерията му на лаптопа и какво се случи? Аз също на единия ми лаптоп батерията почина и затова се заинтригувах да чета ама :(
Титла: схема за зареждане на li-ion батерии
Публикувано от: yasko в Юни 26, 2009, 09:22:01 pm
Преместих темата за проблема с батерията тук:
http://www.robotics-bg.com/forum/viewtopic.php?t=885
Титла: схема за зареждане на li-ion батерии
Публикувано от: zoro1 в Юни 26, 2009, 09:56:18 pm
Да видях ,мерси!
Титла: схема за зареждане на li-ion батерии
Публикувано от: foksss в Юли 11, 2009, 12:24:10 pm
Разглеждах различните вариации за зареждане и конкретно се спрях на LTC4007, с възможност за зареждане на 3-4 елемента, точно от което имах нужда. Тези дни смятам да я намеря из локалните магазини и да направя някои тестове.
Ако някой има наблюдения за работата с нея нека пише.
Yasko ако вземеш отношение, ще ти бъда благодарен, интересно ми е до къде си стигнал в ровенето с другия тип интеграла :)

Имам въпрос? Тези интеграли на Linear Technology в datasheet-овете им ги дават за 4.2волта модули? Yasko ти 4.2 или 3.7волта зареждаш и работи ли коректно тази LTC4002-8.4 ???
Титла: схема за зареждане на li-ion батерии
Публикувано от: yasko в Юли 11, 2009, 02:13:55 pm
Здрасти. LTC4007 изглежда добре, прилича много по възможности на LTC4100 и хубавото е че може да работи самостоятелно, аз навремето съм я пропуснал като вариант. Всъщност взех LTC4100, защото може да се конфигурира софтуено и идеята бе да си направя по-универсално зарядно. Преди време накупих разни схеми по тематиката, имам BQ24745 на Texas Instruments, която е подобна на LTC4100 и също бях взел BQ20Z95 - gas gauge, т.е това е схема която ти покзава какъв статуса батерията, напрежение, колко ток има в нея и т.н. Мислех да ги ползваме в проекта за мобилния робот, да се направи един вид интелигентан батерия и зарядно, но засега нещата са замразени. Въпреки че сега покрай тази тема ми се ще да пусна LTC4100. Linear правят хубави схеми, аз съм много доволен от LTC4002-8.4, която е 2 елемента.
Малко се съмнявам че ще успееш да намериш LTC4007, по нашите магазини. Има я във Farnell, цената е 9.60 евро за единични бройки (малко скъпичко). Аз периодично поръчвам разни схеми оттам и мога да ти съдействам за доставката. Всъщност ако си решил сериозно да правиш зарядно, мога да ти дам някоя от схемите по-горе, аз не знам кога ще ми остане време за тях.
Другата идея която обмисляма е да се направи зарядно на базата някой стадртен стабилизатор на напрежение с малко допълнителни схеми. Всъщност за правилвния заряд на Li-ion батерия трябва да се реализират 2 режима на работа, генератор на ток и генератор напрежение (CC/CV) Сега съм взел цифрови потенциометри (MCP41010) имам и разни платки с BD9778 и ще пробвам дали мога да го управлявам цифрово. Всъщност е възможно, а и се прави целия алгоритъм на заряд да се направи в един микроконтролер, който да управлява силовата електроника и да контролира целия процес на заряд.

П.П Сега видях твоя допълнителен въпрос.  Масовите Li-ion елементи са номинално напрежение 3.7V. Както писах по-горе, първоначално се зареждат с константен ток, докато напрежението не стигне 4.2V и оттам се превключва в режим на константно нарежение.
Титла: схема за зареждане на li-ion батерии
Публикувано от: foksss в Юли 11, 2009, 02:25:21 pm
Здравей yasko,
Благодаря за изчерпателният отговор.Пестя място (а и е по-лесно с 4007) и за това дължа на самостоятелна интеграла, но ми е интересно варианта за ltc4100, смятам да поръчам и 2те интеграли от магазина и да продължим с развитието на върпоса. Когато имам някакво развитие ще пиша.
Титла: схема за зареждане на li-ion батерии
Публикувано от: chwor в Юли 15, 2009, 09:54:49 pm
Linear Tech... изпращат безплатни семпли. Ако не прекалявате разбира се , при това идват за около седмица. Последно поръчвах от тях LT1513, който е  SEPIC и LT1511 - по 2 бройки. Даже бях написал менютата за дисплей от Nokia 3310 и докато се чудех как да управлявам силовата част с цифрови потенциометри или ШИМ си купих готова китайска зареждачка за около 50$ с вграден балансир(не много прецизна, но върши работа).
Най-големия проблем при направата се оказва намирането на точни резистори(0,1%), за следене на отделните клетки - а и са много скъпи.
Титла: схема за зареждане на li-ion батерии
Публикувано от: bobo в Юли 21, 2009, 01:39:11 pm
Ето това: http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/philips/TEA1102_4.pdf е интересна схема. Има в Марио Компонентс http://mario.bg/shop/product_info.php?cPath=1_104&products_id=1564 и струва 9 лв. В датата и пише, че зарежда до три клетки LiIon (а и всякакви други).
Поздрави и успех
Титла: схема за зареждане на li-ion батерии
Публикувано от: foksss в Юли 30, 2009, 01:50:47 pm
Здравей chwor,
интересува ме след поръчка до колко време пристигнаха при теб нещата,защото минава повече от седмица, статуса при мен е shipped но ни вест ни кост, и по-важното с коя фирма ти ги изпратиха. Благодаря.
Титла: схема за зареждане на li-ion батерии
Публикувано от: Vexorian в Август 02, 2009, 03:39:10 pm
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/51555a.pdf Я вижте какво намерих. Това е комплект и вероятно го има в Комет.
Титла: схема за зареждане на li-ion батерии
Публикувано от: chwor в Август 07, 2009, 06:10:29 pm
Към foksss
Тук са отговорите на въпросите ти.
Цитат на: "chwor"
Linear Tech... изпращат безплатни семпли. Ако не прекалявате разбира се , при това идват за около седмица.


От много фими съм получавал семпли и са идвали за около седмица.
Единствените, които се изгавриха при втората ми поръчка бяха MAXIM. Семплите пристигнаха след 1 година. Отдавна бях получил аналозите им от Linear Technology(пак за около 7 дни).
Повечето фирми изпращат безплатните семпли с куриери(безплатно), но има и такива които ги пускат по пощата и има вероятност някой съсед да се е орахатил с нещо, което едва ли ще ползва.
Титла: зареждане на LiIon батерии
Публикувано от: Vlado в Август 07, 2009, 10:12:47 pm
Основният проблем със зареждането на LiIon батериите е не че няма готови зарядни устройства ами че са доста скъпи.
 Може да използвате универсално зарядно устройство
(http://rcshop.uits.bg/images/iMAX-B6ac.jpg) (http://rcshop.uits.bg/index.php/cPath/28_65)

 Елегантно решение(от dedal4o в друг форум Krile.net) да се използва стар GSM апарат за източник на LiIon Батерия и За зарядно устройство след преработка. Внимателно се изважда батерийката от кутийката й, трябва да се запази малката контролна платчица с термо елемент и предпазител невредима и да се използва при зареждането на батерията, като при зареждането термо елемента да се намира в близост с батерията за да не се презареди същата.
  Ако не ви се намира GSM, а само батерия(които може да се купят като резервни части за GSM). Може да ползвате универсално зарядно за GSM батерии. (http://img76.imageshack.us/img76/6435/lipo01bh4.jpg), което сравнително евтино може да се намери из магазините.
 Вместо скъпо зарядно устройство може да се направи един балансир
http://www.zajic.cz/omezovac/omezovac.htm
(http://www.zajic.cz/omezovac/omez2sest.jpg)
външен вид за три последователно свързани батерии
(http://www.zajic.cz/omezovac/omez%20sch.jpg)
Схема
който да се захрани с източник на ток 1A напр.
(http://img70.imageshack.us/img70/1460/lm3176rc.png)
стабилизатор LM317 и едно съпротивление свързани към мрежов адаптер 15V или акумулатор 12В или запалката на автомобил.
Титла: схема за зареждане на li-ion батерии
Публикувано от: foksss в Август 07, 2009, 10:53:03 pm
Благодаря ти chwor, при мен пристигнаха за 2 седмици но важното е че са тук.Благодаря за идеята така ще имам възможност да изгоря поне 1 free преди да тръгне :)

Благодаря и на Vlado, информацията е доста интересна и пълна, но лично за мен са доста обемни решения, платката която аз проектирам и  възнамерявам да реализиам ще е по-компактна,но ще се забавя малко докато прехвълям части и инфорация от град в град.

Попаднах на много сайтове и форуми и ето един доста коментиран:
http://www.shdesigns.org/lionchg.html , може на някой да му е интересно..
както и http://www.rcgroups.com/batteries-and-chargers-129/
Титла: схема за зареждане на li-ion батерии
Публикувано от: chwor в Август 13, 2009, 11:55:13 pm
За да не се заблуждават четящите темата:

1. Зарядните IMAX(и другите правени по същата схема но с други имена Mystery, E-Station, Betham(или нещо подобно) и др.) са с възможно най-лошото качество на балансира, защото се използват 1%-ни съпротивления във веригите за измерване на напрежението на отделните клетки. Ако за заряд на 2 и максимум 3 клетки стават, при повече грешката, която се натрупва може да доведе до повреда на елемент(и). Всичко е въпрос на късмет на какво изделие от този клас попаднеш. Или се купува набор резистори с точност 0,1%(един белгиец в rcgroups.com ги предлагаше по 10$+разходите по транспорта)
2. Зарядното за LiPo батерии при GSM-ите не е в батерията(там има платка за защита на клетката от пренапрежение, от пад на напрежението под санитарния минимум и евентуално температурна защита и защита по ток), а в самия телефон. В няколкото древни телефона, които съм чупил, имам спомени че зарядните чипове бяха на Linear Technology.
3. Универсалните китайски зареждачки за GSM, рядко също не са с  достатъчно точни елементи и обикновено клетките се презареждат над максимума от 4.25V, което драстично намалява живота на елементите.
4. Чешкия балансир, както и другите самоделки, ако не са направени с прецизни елементи при всяко замерване след  приключване на зарядния процес ще показва различна стойност на напрежението. Причини термична нестабилност на елементите, калпави тримери и т.н.
Титла: схема за зареждане на li-ion батерии
Публикувано от: yasko в Януари 24, 2010, 01:44:49 pm
Малко нова информация по темата от мен. Покрай коледните празници успях да сглобя зарядното с LTC4100,  получи се това:
(http://robko.net/robotics/pict/charger/LTC4100_charger.jpg)
Правих го по референтния дизайн, който са дали на сайта на Linear с малки изменения:
http://cds.linear.com/docs/Reference%20Design/dc512A.pdf
Максималното изходно напрежение е около 25V- може да зарежда 6 Li-Ion батерии последователно, а максималния изходен ток е 4А. Управлява се по SMBus протокол, който е базиран на I2C шина. Този протокол позволява да се обменя информация между зарядното и батерията (стига тя да позволява). Всички съвремени батерии за лаптопи, имат такава функционаланост. Пробвах с една стара батерия от  лаптоп, зарядното разпозна и започна да я зарежда автоматично с подходящия ток и напрежение. Разбира се ако искам да го ползвам, като универсално зарядно и да зареждам батерии без интелигентни функции ще трябва да му направя контролен панел, чрез който да се задават параметрите на заряд.
Балансирането на елементите по време на заряд ще трябва да го правя с външна схема. Харесал съм една много интересна ИС, пак на фирмата Linear - LTC6802,  която може да се следи и балансира батерия направена с до 12 елемента , но затова ще разкажа по-късно.