Проекти за роботи > Други роботи

Проект за универсална мобилна робо-платформа

(1/11) > >>

yasko:
В тази тема ще разкажа за новия проект който стартирахме в клуба по роботика. Проекта е за създаване на малък мобилен робот,  нещо като стартов кит с който начинаещите а и не само те да могат да е експериментират и работят.
Роботчето ще бъде с диферeнциално задвижване, т.е 2 задвижващи колела + балансираща опора. Размерите ще бъдат малко по-големи от тези стандартен сумобот. Шасито ще бъде изработено от ламарина чрез лазерно рязане и огънато за да се получи П образен профил, като ще има отвори за закрепяне на редуктори, датчици и електроника.
За задвижването обсъждаме 2 варианта - готови редуктори или модифицирани сервота. За момента везните се накланят към втория вариант, в момента на пазара има  добри китайски сервота с лагери на прилични цени (примерно като SG-5010 на TowerPro), освен това ще може да се ползва наготово H-моста, който е вграден в тях.
Разбира се робота трябва да бъде екипиран с подходящи колела, тук също има различни варианти - добре решение са колелата, които се предлагат в Роботев, но в момента търсим и по-добър ценови вариант - евентуално колелата, които прави Слави или да разработим наш модел. Диаметъра към който сме се ориентирали е около 70мм. Захранването планираме да бъде базирано на 4 батерии АА разположени в 1 или 2 държача отдолу на шасито. Отгоре мястото ще бъде свободно за разполгане на електрониката.  Митко (milion) ще качи някои каратинки от текущия дизайн за да се получи по ясна представа. Това е като за начало от мен - темата е отворена за коментари и предложния, като мисля да направим отделна секция за този проект в раздела "Българските проекти за роботи"

Alternative:
По този начин изглежда тестовата платформа. Като тя е от полистирол,а колелата са от коматекс. Идеята е да се провери дали реално е възможно да се направи такъв профил, дали има място за всичко, дали е удобно и прочие.
Роботът отпред.



Така изглежда роботът отзад, показвайки третата опора.



hunter:
Добре изглежда, определено само на тази площ няма да можете да развиете много. Идеята ми е на дистанциони фтулки да се направят още надстройки във височина което би позволило да се добавят още блокове на мен ми се струва тарикатско  ;)

Alternative:
Използваемата площ е 11х7см. Пъвоначалната електрониката би трябвало да се побира на 1 плоскост, а вече ще има модификации за няколко "етажа".

DataMatrix:
Аз лично обмислям идеята за вертикално монтиране на схемите, тъй като в повечето състезателни категории не са ограничени откъм височина.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия