На
тази схема се вижда предназначението на всички пинове от серийния порт в най-разпространения в 9-пинов формат.
Какво имаме:
GND - масата на захранващото напрежение. Използваме го като втори (нулев) извод при всеки опит да свържем нещо към порта.
TxD/RxD - предаване/приемане на серийни данни. Информацията се подава бит по бит със скорост и формат, които преди това сме задали. Логическите нива са лог. 1 = -3 до -12 волта и лог. 0 = 3 до 12 волта, но за по-кратко надолу ще пишем, че са +12V и -12V.
Приложение:
- За обмен на данни. Това няма да го описвам, предполагам няма интерес.
- Като източник на високо напрежение. При серийните мишки и при някои програматори за ПИК са необходими 12 или повече волта и се взимат от TxD. Обаче не винаги напрежението достига до +12 или -12 волта, например при ЮСБ серийните портове, при лаптопите и др. Това не пречи на серийната комуникация, но устройства, които разчитат на по-високото напрежение, няма да работят.
- Като датчик за затворена/прекъсната верига. Свързва се едно ключе или друг контакт към TxD и RxD. Пише се програма, която предава някакъв стринг към порта и после чете от него. Ако пратеният и полученият стринг съвпадат, значи контактът е затворен. Това е едно от малкото приложения на порта, при което не се използва пинът GND.
DTR, RTS - Изходящи линии с лог.1 = +12V и лог. 0 = -12V.
Приложение:
- Към тях можем да свържем преобразувател на логически нива.
- Ако ни трябва 0 на едно от логическите нива, трябва ад снържем един диод последователно.
CD,DSR,CTS,RI - Входящи линии с нива лог.1 = +12V и лог. 0 = -12V.
ПП: Първоначално бях написал погрешно, че последните 2 групи имат ТТЛ нива, но след поправката от клуба и моя проба го промених.