Полезно > Практика

Практика (око да види,ръка да пипне)

<< < (2/5) > >>

spp:
Сега да оставим черната сонда на уреда да си е на синия кабел а с червената да пипнем в средната точка.Би трябвало според формулите ни напрежението ни да е 2,25волта.Да видим реално дали е така.При това измерване повтаряме тази схема.

Измерваме спада на напрежение върху долният ни резистор.Забележете поляритета.Средната точка в случая ни е по-положителна от долната(там където е минуса)Какво измерваме?Аз измерих това.

Виждаме ,че има разлика.На какво се дължи?Тя се дължи на толеранса на съпротивленията ни.Сега да измерим горното съпротивление.По-точно да измерим спада върху него.За целта черната сонда я поставяме в средната точка,между двете съпротивления а червената е там където е захранващия ни червен кабел.Какво наблюдаваме.Сега средната ни точка стана отрицателна спрямо предишното ни измерване и ще отчетем следното.

spp:
Сумираме двете напрежения.Според теорията трябва да са ни равни на захранващото.И наистина е така.U1=2.31 ,U2=2.18 .U1+U2=4.49V.Много сме близо.
Първи изводи.да видим какво разбрахме до тук.
Първо,че теорията ни е вярна.получихме стойности близки до очакваните. Второ нещо ,което установихме,че средната ни точка един път ни се яви положителна ,при второто измерване ни се яви отрицателна.Всичко зависеше от това кое съпротивление измерваме.МНОГО ВАЖЕН МОМЕНТ,за сега го запомнете.
Трети важен извод.Практиката ни показва ,че теорията ни е вярна,но при сглобяването реално на схемата,трябва да се съобразяваме с неточностите на реалните елементи.Това означава,че ако сме си изчислили,че ни трябва точна величина,трябва да я направим с подбора на елементи.Сменяме и поставяме ,докато не я получим.Разбира се има и други начини.Ще избързам за да кажа,че процеса на намиране на точните величини в една верига или по-точно да накараме да заработи една схема както е по чертежа ни ще трябва да се потрудим.Този процес се нарича оживяване на схемата и е неразделна част от електрониката.Защо е така вече разбрахте.

spp:
Продължаваме нататък.До тук мерихме напрежение.Време е да видим какъв ток тече в нашата схема.
Аз до момента не ви давам формулите и изчисленията с цел вие да се потрудите и да си направите точните стойности,според вашите елементи .
Ако се съмнявате в резултата уредът ви е под ръка и веднага ще ви покаже къде бъркате.Правете първо какво теоритично може да очаквате,след това измерете и направете вече сметката по реалните стойности.Запишете си всичко и да продължаваме.
За да измери тока вече разбрахме ,че трябва да прекъснем веригата и да я съединим през уреда.Реално аз направих така.Изключих захранването на схемата ми.Разпоих синия проводник и го запоих през една писта. Едно отклонение в бъдеще на нашите схеми,ако ни се налага често да измерваме е хубаво да си сложим на това място един джъмпер.
Така,след това слагаме уреда ни да измерва постоянен ток.На най-високата възможна стойност.Включваме си захранването.Черната сонда поставяме на в точката ,където сме си запоили синия проводник.Червената на крачето на елемента ни.По този начин възстановяваме веригата.Отчитаме измерването.Ако уредът ни позволява слизаме на по-нисък обхват за да направим по-точно измерване.Как изглежда всичко ще видите тук.
Схемата ни на измерване е тази

А реални нещата изглеждат така.

При меn се отчита ток 2.17мА.

spp:
Сега да си спомним малката скала с нарисуван диод на нашия уред.
Става въпрос за тази.

Избираме я нея.Взимаме светодиода и го оглеждаме .Ще видим,че едното му краче е по-дълго от другото.По-дългото краче е плюса на диода ,а по-малкото минуса.Диода е полупроводников прибор ,които пропуска тока само в едната посока и то само когато е изпълнено условието което видяхме по-горе.В случая се казва ,че е включен в права посока.Тогава има малко съпротивление и през него може да протече максималният му ток ,които за нашия избран диод е 0,01А.
Добре ето как изглежда диода .Със сондата на уреда ми съм показал по-дългият му крак.

Вече разбрахме,за скалата на уреда.Избираме я.С червената сонда пипаме дългото краче,а с другата късото.Ако сме разбрали как се работи с уреда и сме монтирали правилно сондите ,при здрав диод,ще получим това.

Диодът ни ще светне.

spp:
Защо свети диода.Явно е,че през него протича ток.Да наистина е така.Напрежението и тока е от батерията на уреда.Производителя обаче на уреда е направил така,че да имаме фиксиран ток и напрежение на това деление.С него по този начин можем да откриваме крачетата на диода.
Сега от предишната ни тестова схема,трябва да отпоим едното съпротивление.Аз отпоих това,което беше свързано с положителния край на захранването ни.Този край го запояваме към крачето на останалото ни съпротивление.Диода го запояваме така.Дългото краче към крачето на резистора.Късото краче към минуса на захранващия ни източник.Всичко изглежда така.Схемата на свързване е това

Реално изглежда така.

Проверяваме още веднъж дали правилно сме свързали всичко и включваме захранването(батерията)Диодът ни трябва да свети.Ето така.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия