Полезно > Практика

Базов резистор

(1/1)

desislav_77:
Здравейте!
Интересува ме как по-точно или как по-добре да се определи каква стойност да е резистора който се свързва към базата на"NPN" транзистор използващ се за управление на по-големи товари от микроконтролер.
Например;базовият ток на транзистора "TIP 120" е 120мА ,а напрежението "VEB0" - 5v.Въпросът ми е може ли да се изолзва:R=U/I
(5v / 0.12mA = 41,6 Om) Да считам ли че това е минималната стойност на резистора?

bateAz:
Няма еднозначен отговор, но да се спрем на едно по-грубо решение:
1. Определяме какъв ще е колекторният ток на мощния транзистор, напр 0.5А
2. Определяме какъв базов ток ни трябва, за да осигурим необходимия колекторен. Има 2 начина - от изходните характеристики или от статичния коеф на усилване по ток. Например ако минималният коеф на усилване по ток при 0.5А е 100, вземаме 3-5 пъти по-ниска стойност, напр 25. Това ще рече, че трябва базов ток 500mA / 25 = 20 mA. За сравнение това е над максималния ток, който може да даде изхода на повечето микроконтролери. Но да приемем, че нашият ще може.
3. Определяме пада върху базовия резистор. Откъм микроконтролера потенциалът му ще е около 4.5 волта ( на око ), а откъм базата 0.7 ( пак на око ), т.е върху резистора е 3.8 волта.
4. От закона на Ом R = 3800 / 20 = 1900 ома, вземаме 1.8К
За домашно: с каква мощност да е....

Аматьор:
Батето го е написал, но малко завоалирано.  Токът през базата на транзистора трябва да бъде 2-10 пъти по-голям от изчисления с коефициента на усилване на транзистора.  Отношението на по-големият базов ток към необходимия базов ток се нарича коефициент на насищане.  Този коефициент на насищане трябва да е колкото написах - 2-10 . От него зависи напрежението на насищане Uce.  Taка се гарантира по-малка отделяна мощност от транзистора в наситено състояние.

desislav_77:
Горе долу ми стана ясно,мерси!

Навигация

[0] Списък на темите

Премини на пълна версия