Технически форум > Общ форум

Как се прави професионален робот

<< < (2/2)

importante:
Относно Бил Гейтс, точно когато създаваш и развиваш нещо несъществуващо е най-трудно.По-лесно се гради на готова основа, че да е по-вероятно да успееш тогава, когато тя липсва.Друг е въпроса че сега всичко се развива в едни тесни граници, колкото и да са иноваторите, то те не са много.Хубаво е да се събират хора и да създадат нещо по-голямо и по-сложно, но не е задължитено. Плюс това каква е целта на тази тема, каква е ползата?

spp:
Да "xyz".Разбирам те,какво искаш да кажеш и съм съгласен стеб.
Иманно,заради това на мен ми е много болно ,че в България бяха унищожени заводите и предприятията.Даже не толкоколва за уникалните машини в тях а за специалистите,които бяха накарани да продават семки.Тях много трудно ще възстановиш.
Но има и друга страна.Светът се глобализира.И ако искаш да си на пазара,трябва да се конкурираш с другите водещи фирми а това не е лесно.
Относно роботиката.
И е така,това което казваш и не е така.Има ниши,които са свободни.Има голямо поле за изява.
Освен това човек,ако иска и си работи в определена област успехът рано или късно,ще дойде.Няма значение той на какво ниво работи.
Пример:
Аз правех робот за изследване на въздуховоди и канали.
Макета съм го направил.Цената не е голяма.Какво,като е любителски проект,ако върши работата за която е предназначен?
Голямите вериги магазина(моловете,хотелите,фирмите) имат километри въздуховоди,които имат нужда да бъдат периодично преглежданаи.Наи-малкото в тях да не се завъдят гризачи или пчели ,оси.
Вместо да се разглобява целия въздуховд може с роботчето да се разглед от вътре.Да се установи,коя секция е  необходимо да се отвори и да се отвори само тя.Това ще спести много време и пари.
Тази задача съм я решил с обикновенна аналогова камера и подвижна верижна платформа управлявана по кабел с дължина 25-30м.
Това какво пречи ,че не съм професионален конструктор по робототехника.
Проекта не е завършен.Ако имаш желание можем да го довършими и тестваме.
Това важи за всички желаещи във форума.
Няма друг начин да се натрупа опит.Даже и професионалистите нямат решение за всяка една задача.И те се учат при всеки нов проект.
 

xyz:
Наистина предприятията вече са минало, но все още се срещат професионалисти и други много подготвени, като дори и нови такива се появяват.
Моята гледна точка е, че въпросните специалисти трябва да бъдат по някакъв начин привлечени във форума тук. Тях едва ли ще се навият да правят роботи - те или са твърде заети, или осъзнават колко ограмна работа е да направиш нещо пълно и професионално (едно време в заводите се получаваше някак, но без тях...). Затова към тях трябва по-специално отношение:
  Първо трябва да се изкопаят целево, а не да се чака те да се регистрират.
  След това трябва да имат свое място във форума, а не да се месят с начинаещи и напреднали в хоби роботиката. Предлагам да има раздел "за професионални и/или много опитни специалисти" в който отделните подфоруми да бъдат за съответен вид специалист.
  По-нататъшна стъпка е на специалистите да им намерим работа. Това вече си зависи от човека и с какво би желал да се занимава.

  Ще дам един пример. Попадна ми един форум за заваряване. В него явно админа разбира от тази професия. Можем да го привлечем във форума да се регистрира като специалист в подхорум "Заваряване". Има роботи, които изискват такъв вид операция. След това се измисля някакъв набор на робот, който изисква заваряване. Поръчва се на този човек да направи съответните компоненти за заваряване, като предварително хора от форума (включително мен) ще си поръчат такива набори.

  Защо е важно да се използват спациално направени компоненти? Защото първо чрез тях се привличат специалисти. Второ излизаш от 100%-товото хоби потребление. В много случаи се пестят пари. Наистина компонентите които се продават по сайтовете за хоби роботика разчитат да заработят от хоби роботика ентусиастите. Хората специалисти могат в много от случаите да продават компонентите на мното ниски цени (с малка надценка за труда си) и причината е, че те по този начин правят инвестиция. Наистина, ако съответния човек от форума тук успее да направи нещо използваемо, то той може да почне да го продава в по-големи количества и товага да поръча доста бройки от компонента (от съответния специалист на съответно по-висока цена). Това е много подобно на безплатните мостри, които фирмите за електроника изпращат. Могат да ти пратят безплатно GPS чип или микроконтролер. Но ако искаш да имаш платка като Ардуино за хоби експерименти и забавление - тогава няма как да я получиш без да платиш (включително съответната надценка).

  И още едно направление свързано със специалистите е възможността те да изнасят безплатни уроци. Аз например вече споменах, че планирам да правя нещо подобно, но не за област от роботика, а за цифрова електроника. Ако обучаваните получават обучението безплатно, то ти първо си създаваш и осъвършенстваш програма за преподаване. Второ получаваш потенциални потребители на нещата, които правиш като специалист (защото докато обучението е безплатно, то използваните при обучението материали трябва да се заплащат).

westony:
Аз може ли да попитам за дефиниция за "Професионален робот", че не мога да разбера половината тема.

xyz:

--- Цитат на: westony в Януари 12, 2016, 08:20:33 pm ---Аз може ли да попитам за дефиниция за "Професионален робот", че не мога да разбера половината тема.

--- Край на цитат ---
  Професионален робот е този, който е направен от професионалисти основно. Външно няма как да го разпознаеш от любителския. За да разбереш сравнението, то вземи два автомобила - най-общо казано един китайски и един немски. Двата много ще си приличат по всичко, но едното е професионално изпълнение (немското), а другото е любителско от китайци, които тепърва се учат да правят истински автомобили (и май все по-добре се справят).

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия