И така, стига сме увъртали... Време е роботи да правим!
В тази статия ще разберете как да си направите най-лесния BEAM робот, който по-късно ще развиваме.. И ще докараме до абсолютно автономно състояние!
Това е 3D-моделът на роботът, който ще направим!
И така, да започваме. Този робот представлява най-простият автономен "жив" организъм! Той е снабден с един фототранзистор, който му помага да "вижда" светлината! И така, функциите му са доста ограничени. Той може да върви напред, когато на него попадне светлина, или да се "втрещява" на място, когато няма светлина! Това е много интересна електронна буболечка!
Нека пристъпим към схемата. Самата електроника на робота представлява един драйвер за двигатели, на основата на L293D (в Стара Загора струва малко над 3 лв/бр).
Моторчето - е от играчка. Шасито е парченце стъклотекстолит. Колелата могат да се изрежат от твърда гума, или да се вземат от детски конструктор (Предварително кажете на детето, че е изгубено безследно
:twisted: :roll: )... Можете за редуктор да направите това, което е показано на снимката. Махате едното колело, надявате на него гумено колелце от магнитолка за аудио-касетофон... И го прикрепяте по някакъв начин на стъклотекстолита. След това закрепвате моторчето така, че валът му да се търка в гуменото колелце от магнитолката!
Самият датчик представлява това:
Можете елементите да запоите на монтажна платка, която да служи и като шаси!
Монтирате, прикрепяте колела и се наслаждавате на първия си робот!
По този начин си направихме един много прост BEAM робот! Да, елементарен е, но е робот!
И така... Времето за работа - не повече от 2 часа.
Цена на проекта: Около 4.50 лв.
Снимките са взети от
Тук, а статията е авторска!