Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - mishoboss

Страници: [1]
1
Други роботи / Пет зонов термостат
« -: Август 25, 2011, 07:00:10 pm »
UPDATE

В момента работя по добавянето на дисплей с три бутона за управление на меню за настройки. Дисплея е ТОЗИ, по i2c. Слагам и I/O expander PCF8574 по i2c, на който връзвам 3 бутона за управление на меню (ляво, дясто, set), както и ще преместя 5-те бутона за зоните също на него. Така освобождавам малко пинове по Arduino-то за някои други глезотии, които имам предвид.

Менюто ще се използва за задаване на IP адрес и порт на термостата, IP адрес на сървъра и порт на сървъра, настройки колко често да праща информация към сървъра, различни настройки на протокола или дори избор между два и повече протокола (само като идея за сега). Освен това на дисплея ще се визуализират и данните от 5-те зони, като температура, влажност, зададена температура и др.

2
Други роботи / Пет зонов термостат
« -: Август 24, 2011, 02:19:24 pm »
Цитат на: "zen"
Ако ще използваш компютъра само за термостата, може да си направиш web интерфейс, директно на ардуиното. В момента разработвам един инструмент, с който лесно си разработваш уеб интерфейс и го качваш директно. Единственият проблем, който имам сега е размера на паметта.


Не, термостата е само част от цялостна система за автоматизация на дома.
За проблема с малкото памет, погледни тук - http://www.arduino.cc/en/Reference/PROGMEM.


milen40 - Благодаря за тези ценни съвети. Истината е, че не съм навътре в тази сфера и всяка информация ми е добре дошла. Да взимам външна температура не ми е проблем, просто слагам още един сензор или дори мога да извличам температурата от Google Weather (с openHab) и дори тридневна прогноза ;) Проблемът са ми точните алгоритми за постигане на възможно най-добри резултати. Освен това мисля да вкарам и влажността като величина, така и така я имам. Определено ще трябва да почета малко на тази тематика преди да имплементирам алгоритъма.

s_digicom - Интересувам се от тези ZigBee модули. Можеш ли да ми кажеш с кой SoC са? Можеш ли да питаш колегите на каква цена ги взимат и от къде (предполагам Китай?) и евентуално дали биха могли да ми продадат малко бройки? Пиши ми на лична ако искаш. Благодаря предварително :)

Относно въпроса за комуникацията със сървъра, това е едно доста широко поле. Аз лично ползвам openHAB и комуникирам с него посредством HTTP REST. Тук може да се намери документацията за REST интерфейса на openHAB - http://code.google.com/p/openhab/wiki/REST. Между другото openHAB съвсем спокойно може да се ползва за интерфейс на всякакви проекти, не само за хоум автоматизация. Друг подобен проект, който заслужава внимание е OpenRemote - http://openremote.org.

3
Други роботи / Пет зонов термостат
« -: Август 23, 2011, 10:38:56 am »
Привет и от мен. Имам една молба само, нека говорим на ТИ :)

При мен термозадвижките са закачени на колектора на апартамента (нов блок с ТЕЦ с хоризонтална разводка под замазката). Самия контролер ще е също там, в кутията на колектора. До него стигат 5-те UTP-та от стаите, както и едно UTP за Ethernet комуникацията, което ходи до home automation сървъра.

Добре си направил с електроопроводяването. Аз съм в апартамент, но имах уникалния шанс да го взема неизмазан и си направих електрото както си исках. В резултат на това, подобно на теб, всяка точка, която искам да се управлява е карана самостоятелно до таблото. Освен това до ключовете и някои възлови места съм карал гофрирани тръби, по които мога да пускам всякакъв кабелаж. Само контактите съм ги връзвал почти конвенционално, с дребни изключения.

Предвидил съм автоматизация на осветлението, отоплението, вентилацията (прокарах централна вентилация с рекуператор), щорите и охраната (идеята ми е да свържа Paradox охранителна система със системата за хоум автоматизация). За тривиалните неща като осветление и щори ползвам KNX модули за DIN шина, а останалото си го правя сам с Arduino платформата.


Това със ZigBee-то много съм го мислил, но единственото, което ме спира е цената. Смятам, че е нереално един ZigBee модул да струва $20-$40. Бях намерил едни китайски модули с чип TI 2530 за $13, но трябваше да взема голяма бройка. Иначе ако ще правя нещо безжично, ще е 6loWPAN, не ZigBee. Но е още много рано за това според мен. Може би след година ;)

П.П. Може да помислиш да замениш PIII с нещо от сорта на DreamPlug или нещо с Atom на mini-ITX ако софтуера изисква x86 архитектура. Инвестицията ще се изплати с по-ниски сметки за ток :)

4
Други роботи / Пет зонов термостат
« -: Август 22, 2011, 09:51:21 am »
Благодаря за това хубаво мнение и за гласа! :)
Благодаря и за предложените температури като най-подходящи. Възможно е да заложа още две допълнителни степени за по-прецизна температурна настройка (тоест общо 5 степени). Светодиодната индикация ще продължи да е съставена от 3 светодиода в група, като просто ще правя комбинации между тях (например червено и синьо и става лилаво).

В момента изчиствам още някои дребни подробности и ще дам да се направят 2-3 платки. Ако имаш интерес, бих могъл да пусна повече. Единственото условие е да има прокаран UTP кабел (или подобен, ползвам 7 жици) до всяка точка за управление и измерване. Аз лично слагам при мен и сензора и бутона в стенна конзола "италиански стил" на 1.2 метра от пода. Сензора се подава малко навън за по-добро измерване.

Иначе аз лично не бих заложил на AVR процесор ако искам хубав и съвременен интерфейс (дори и ATMega644). Най-добре е Атмегата да си върши това, което върши най-добре - директно управление и измерване, а интерфейса да бъде оставен на мощен мултимедиен процесор с ARM или дори x86 архитектура. Отгоре инсталираш някакъв софтуер от сорта на openHAB, OpenRemote или XBMC ако искаш управление от телевизора и нещата заспиват за 10 години напред ;)

Още веднъж благодаря за мнението и пожелания успех!

5
Други роботи / Пет зонов термостат
« -: Август 19, 2011, 12:09:24 pm »
Здравей, радвам се, че се харесва, въпреки, че в момента идеята е още в начален стадий.

Термостатът е проектиран за управление на централно отопление тип ТЕЦ, котле и др. Той не управлява пряко самия източник на отопление (например не управлява самото газово котле). Термостатът регулира стайната температура в петте зони чрез управление на термозадвижки или магнет-вентили. Управлението се извършва чрез релейна логика, като релетата трябва да се съобразят с мощността и вида на управлявания товар. В моя случай управлявам нормално затворени термозадвижки тип TWA на Danfoss на 230V AC.

Трите степени "слаб", "нормален" и "силен" всъщност ще отговарят на някакви предварително зададени температурни стойности, които термостатът ще гони. Например режим "слаб" гони 20 градуса, "нормален" - 22 градуса, а "силен" - 24 градуса. При изключено положение ще се гони 8 градуса за предотвратяване на замръзване на тръбите зимно време. Тези температури са реалната стайна температура.

Тази логика все още не е имплементирана в кода, само съм подготвил почвата за нея ;) Чудя се дали да залагам PID алгоритми или да бъде просто IF, ELSE логика с даден offset (ако температурата в зона 1 е 22 градуса +1 градус и режима е "нормален", изключи зона 1). С PID ще е малко overkill за 5-те зони и Ethernet комуникация с HTTP протокол (просто няма такъв ресурс 328-цата ;)), а и отоплението си е бавен процес и не мисля, че има нужда от PID.

6
Продавам два микрокомпютъра с тъчскрийн дисплеи, идеални за внедряване в проекти за автоматизация, роботика и др, тъй като разполагат с 32 GPIO (General Purpose In/Out) TTL пинове. Устройствата разполагат още с 3 Serial порта (един RS232 изкаран на DB9 куплунг), 1 USB Host, 1 USB Slave, 10/100M Ethernet, SD Card slot и аудио IN, OUT и MIC. Дисплея е 3.5 инчов, TFT, резистивен.

Вървят с преинсталиран WinCE 6.0, но може да се префлашнат с Open Embeddeed, Android OS и други. Има готови имиджи и инструкции за префлашване, налични на CD, което е част от комплекта.

Устройствата са чисто нови, включвани само за да ги снимам за обявата. Внесени са преди няколко месеца за проект, който не се осъществи. Продавам ги на себестойност, толкова, колкото ми излезнаха с транспорт, ДДС и митнически такси.

Характеристики:

CPU -------------------- S3C2440A
RAM -------------------- 64MB
Nand Flash ------------- 128MB
Ethernet ---------------- 10/100M Ethernet, RJ-45 connector
System clock source --- 12MHz passive crystal
RTC ---------------------- Internal real time clock, battery backed
Bus ---------------------- 40pin 2.0mm-pitch connector
Dimension -------------- 100 x 100 (mm)
Linux -------------------- Open Embeddeed with Ångström
LCD module ------------ Hiteg 3.5" Mega Display
MHz ----------------------400-533
WinCE ------------------- WinCE 6.0
GPIO --------------------- 32pin 2.0mm-pitch connector
Serial ports -------------- 3
RS232 -------------------- 1
USB Host   ----------------- 1
USB Device -------------- 1
SD card slot -------------- 1
Audio Interface ---------- In, Out, Mic
NOR flash ----------------- 2MB
LCD connector ----------- 1
Camera Interface ------- 1
JTAG ---------------------- 10pin JTAG connector





--------------------------------------------------------

СНИМКИ НА УСТРОЙСТВАТА

ЛИНК КЪМ ОФИЦИАЛНАТА СТРАНИЦА НА ПРОИЗВОДИТЕЛЯ

ЦЕНА НА КОМПЛЕКТА: 559 лв.
ЦЕНА САМО НА ЕДНО УСТРОЙСТВО: 285 лв.


--------------------------------------------------------
ЗА КОНТАКТИ:
Телефон: 0896 70 40 94
Skype: mishoboss
Михаил Панайотов
София (за страната изпращам с Еконт)

7
Благодаря за съветите.

Hunter, запознат ли си със системите X.10, Z-Wave и Insteon? Това са безжични системи на модулен принцип, които са за масовия пазар и са сравнително евтини решения.

Виж примерни цени на една от фирмите в БГ, които ряботят с X.10 - http://www.homemax.bg/index.php?id=1

8
Здравейте, не знам дали тази тема е за този раздел или дори за този форум, но ще се радвам на коментари и съвети.

Имах "късмета" да взема жилище, което е в много суров вид - още няма преградни стени, не е измазвано, дори няма подова замазка. С други думи могат да се правят чудеса в него.

Желанието ми е да вкарам малко автоматизация. Най-общо казано контрол на осветлението и защита (алармена инсталация). Би било много хубаво ако има и контрол над отоплението (ТЕЦ) с електро винтили, както и пожарна сигнализация.

Идеята е всичко това да стане с минимум средства. Консултирах се с някои БГ фирми, които работят жично управление (с полагане на солидно количество окабеляване в стените) на дома и ми дадоха оферти около 8-12 хиляди лв. За мен това е абсолютно неприемливо. По груби сметки една системи базирана на безжичния стандарт X.10 би ми струвала около 1500 лв, а аз си търся дори още по-евтино решение.

Дайте идеи какво може да се направи. На паза съществуват много и различни програмируеми контролери, но въпросът е след това лесно да могат да се управляват чрез удобен уеб-базиран интерфейс от всякакво устройство снабдено с браузер. Предвиждам мултимедиен център (HTPC), което би могло да играе ролята и на сървър за управление на умния дом.

Отворен съм за всякакви идеи  

С уважение,
Михаил Панайотов

Страници: [1]