Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - DarkLordTed

Страници: 1 [2] 3
16
:) Наскоро като търсех схема за жироскоп/готов такъв попаднах на "аеродрони"-те, но нещо не бях особено впечатлен. Тук в сайта имаше примерен вариянт на жироскоп, но за съжаление нито беше надежден, нито беше жироскоп. Апарата се очаква да е подобен на хеликоптер, но външно ще прилича на летяща чиния. Вертикалната тяга ще се подсигурява от 2 отделни мотора поставени един върху друг чиито перки се въртят в противоположни посоки. По този начин е решен и проблема с липсата на опашна стабилизираща перка. Увеличаването на тягата на единият респективно намаляването на тягата на другият мотор ще довежда до завъртане на апарата около оста му в дадената посока. С други думи от тези мотори ще зависи и завиването. Поради факта, че реших апарата да се движи само в хоризонтално положение отпадна нуждата от жироскоп. Сега за това апарата да не се наклони и/или преобърне ще се грижи хоризонтално стабилизиращата му система. Освен това факта, че моторите и перките му са вътре дава дъзможност да бъде реализиран Stealth-а му, да му се добави броня (под броня разбирай олекотена защита базирана на кевлар и аримекс срещу леко стрелково оръжие) все пак не искам някоя ловна дружинка да хване необичаен улов :) и не на последно място това позволява много по-добро носочване на въздушният поток което би направило апарата много по маневрен. Разбира се освен посочените неща има още някои хитрини които го правят доста по устойчив и надежден за ползване в военни условия, но тях за сега ще запазя в тайна. K-1 е предвиден като апарат за разузнаване, откриване, шпионаж и дори спасяване на хора. По принцип се обмисля възможноста K-1 да може да пренася и пуска от въздуха леки предмети като (спасителна жилетка, бивачно термо фолио, термоген и др. предмети които са с малък обем и тегло, но биха могли да се окажат животоспасяващи в дадена ситуация), но за сега все още това е просто идея. Един от най сложните проблеми които срещнах е навигационната система - как да разбира къде се намира и какво е отклонението му заради вятър и др. А сега се сетих, че щях да питам за Алтиметъра - за датчиците които мерят абсолютно налягане - това добре. За температурната компенсация и това добре - температурата влияе на налягането, но възниква въпрос - не трябва ли да има и нещо което да следи за влажността на въздуха защото въздух с различна влажност сигурно има различна маса и респективно влияе на  налягането. И другото ако имаме ситуация при която на различна височина имаме различна температура това май няма да е добре защото апарата я отчита само на текущата височина. Питах се не може ли да се ползва магнитното поле на земята за да се определи дали робота не е критично ниско. Предполагам, че ако попадне на метални руди и този вариянт ще даде грешни данни - въобще ако ти хрумне нещо споделяй. Сега имаш доста информация кое и за какво точно ми трябва и ще е по-лесно да прецениш дали даден вариянт е приложим или не.

17
Здравей Yasko!
Ами нещата все още са на чертожната дъска. Проекта ми е много амбициозен. Идеята е да се направи летящ робот който може да има практическо приложение за разузнаване, шпионаж и откриване на изгубени в планински месности хора. Както става ясно потенциалното му ползване за разузнавателни цели абсолютно изключва използването на какъвто и да е вид лъчи, звук и т.н. за да не бъде засечен. Паралелно с това се изисква ва е способен да работи и без GPS поради това, че е необходимо да е боеспособен и при напълно разрушена (заглушена) комуникационна инфраструктура. Не е предвидено да има дистанционно управление тъй като то е нецелесъобразно. На борда робота ще има малък, но ефективен набор от устройства позволяващи откриването и заснемането на различен вид обекти. Именно поради това, че е необходимо да могат да бъдат откривани хора се нуждаех от сензор който да може да прави това от разстояние без да излъчва. Все още не съм разгледал в подробности сензора който ти спомена и не знам дали обхвата е достатачно голям. Подозирам, че ще ми трябва подобен сензор, но с по голям обхват. За сега основните ми проблеми са свързани с навигационната система на апарата. До този момент имам готов проект включващ:

1. Корпус със малка ефективно отразяваща повърхност

2. Специален материял адсорбиращ лъчи и вълни в широк диапазон който ще се ползва като покритие на корпуса.

3. Примитивна, но много евтина хоризонтално стабилизираща система.
(възможно е да бъде подобрявана с времето)

4. Специална пасивна система (много надеждна и с голям радиус на
действие) за локализиране на обекти посредством звука издаван от тях. Приех, че няма летателен апарат който да не издава звук, а след като K-1 (така се казва бъдещото ми творение) няма да се вижда на радарите (в повечето случай) то той трябва да се грижи за това да не стане някоя беля (под беля в случая се разбира катастрофа).

5. Система за разсеяно топлоотделяне. Температурата на корпуса на апарата както и на близката околност е практически непроменена.

какво предстои да се проектира и добави:

1. Алтиметър.

2. Приемлива навигационна система (много голям проблем)

3. IR сензор за откриване на различни обекти.

4. Камера която да може да заснема обекти в IR и в видимият спектър. (ако няма начин да стане с една тогава 2 отделни)

5. Система за проследяване на GSM. Смисъла на системата е в това, че ако някой се е загубил в планината но GSM-а му е включен дори да няма обхват (да не намира клитка) то апарата ще се опитва да намери и ще излъчва. По този начин намирането на бедстващият ще е много по лесно, а това може да е животоспасяващо.

6. Насочени микрофони за прослушване на земната повърхност.

7. Интерфейс за връзка с компютър (разбира се това ще се ползва когато робота се е завърнал и трябва да докладва какво и къде е засякъл по предварително зададеният маршрут).

8. Слънчеви панели - за сега ще се ползват само при издирвателни и спасителни операции, но в бъдеще не се знае :)

18
Сега на въпроса - има ли някой идея как може да се направи алтиметър? Изискванията са алтиметъра да е барометричен или какъвто и да е друг, но да НЕ е радарен или на GPS принцип. Алтиметъра трябва да може да работи без да излъчва никакви лъчи, вълни и др. Ако някой има идея нека я сподели. Моля четете какво пиша и приемете, че няма алтернативен метод.

19
Електроника / Нужда от малко инфо за сензорите
« -: Февруари 18, 2008, 11:33:10 pm »
Цитат на: "tommyboy"
а нас по СОТ ни учат да ползваме ултразукови датчици ако искаме да засичаме движение ,скорост и разтояние до обекта  , така че  това ще ти свърши работа .

Мисля, че посочените от теб датчици са активни и не биха могли да ми свършат работа. За сега единствено отговора на Yasko ми се струва най-точен и изчерпателен. Разбира се се породиха и доста други въпроси, но ще гледам да го питам лично за да не спамя темата.

20
Литература / Въпроси и дискусии
« -: Февруари 16, 2008, 10:35:48 pm »
Цитат на: "yasko"
@dessi_aa хубаво е че имаш такъв ентусиазъм, но задачата която поставяш съвсем не е проста и не се решава с една програма. Това е сложна задача от различни областти на ИИ (изкуствен интелект).


@yasko Мисля, че не точно това иска да постигне момичето, а просто да направи както тя го описа обработка на събитие. Един вид ако има говор проверява дали съвпада с някоя от наличните гласови команди и ако съвпада задейства записа който и съответства. Принципно това е доста по-лесно, но пак е доста трудна задача и не може да се обработи лесно от микроконтролер. Проблема, е че поне тези библиотеки които съм разглеждал не разпознават конкретната команда, а по-скоро съхраняват определини характеристики които отговарят на по голям набор от възможни гласове, както и понякога на други думи и/или звуци. Най-фрапиращият случай беше свързан с активиране на подобна гласова команда от преминаващ наблизо автобус.

21
Електроника / Нужда от малко инфо за сензорите
« -: Февруари 16, 2008, 09:36:44 am »
Добре - малко по-подробно. В случая не става дума за измерване, а по-скоро за откриване на човешко присъствие. Въпроса е може ли приемника да е достатъчно чувствителен за да открива инфра червеното излъчване на човек и ако да на какво разстояние. Тук има много теми, но почти всички са за отразен сигнал, а мен ме интересува повече пасивната детекция.

22
Литература / Въпроси и дискусии
« -: Февруари 16, 2008, 09:09:44 am »
Реших за да не изглеждам много лош да сложа тук това линкче, но то е само за стимул. Без четене и работа пак няма да се мине.
http://www.robotstore.com/download/141671.pdf

23
Електроника / Нужда от малко инфо за сензорите
« -: Февруари 16, 2008, 09:01:25 am »
Тъй като с Hardware-а не съм много добре (демек сега се уча) бих искал да попитам от какво се определя разстоянието (чувствителноста) на даден сензор. Става дума само за приемника.

24
Литература / Въпроси и дискусии
« -: Февруари 16, 2008, 01:46:07 am »
От програмна гледна точка разпознаването на конкретна гласова команда (както и записа и) е доста сложен процес. От друга страна паметта на повечето микроконтролери (поне тези с които съм бегло запознат) в която би трябвало да се помести програмният код, както и данните за гласовата команда е крайно недостатъчна. Начина по който се съхраняват данните за конкретна гласова команда в често срещаните в бита устройства като GSM-и и други е примитивен и в действителност не е реално гласово разпознаване. В този форум има доста хора които разбират повече от Hardware от теб (както и от мен) както и такива които разбират доста от програмиране. И няколко от тези разбиращи хора ти казаха ясно, че това не е проста задача. Това са хора които знаят какво е контролер, какво е интеграла и имат познания по програмиране на поне един, два езика за програмиране, а ти какви точно познания имаш? Не се засягай, но истината, е че без знания нищо не се прави. Започни от нещо по-просто. Лесно няма! По принцип съществуват 2-3 готови библиотеки с гласови команди, както и софтуер който позволява редакцията им, но всички които аз знам, са за PC. Освен това и те са от същият кьопав тип като тези в GSM-ите.
Така, че четене и работа - друг начин няма.

25
Програмиране / ATmega8
« -: Февруари 07, 2008, 02:40:03 pm »
Извинявам се, че не е съвсем по темата, но може ли някой да прати по подробна информация за ATMega88. Преди време питах за PIC контролерите и ми бредоставиха линк до pdf файл съдържащ подробна информация за PIC16F877A - включително командите които поддържа и Op-кодовете му. Тъй като съм все още новобранец и за да не стане грешка ATMega88 e AVR нали? Възможно ли е за него да се ползва най-простия програматор който беше описан (този с 4-те резистора)? Какъв му е разхода на ток и каква му е тактовата честота?

26
Ммм, да това според мен е човек с костюм на робот. Принципно бих казал, че има нормална походка, но ако си махне костюма сигурно би вървял още по-добре. Разбира се може и да греша, но забележете сребристото огледало на гърдите на робота. Според мен то е възможно да е стъклото през което човека гледа - разбира се над човешката глава има и робо-глава, но тя не е някакво постижение.

27
Благодаря на всички, нещата които казахте са ми много полезни. За съжаление за сега нямам никакъв опит и не мога да преценя колко производителен контролер ще ми бъде необходим. Работата е там, че проявявам интерес основно към разработката на специфичен вид автономни роботи с реално приложение. За целта реших да ползвам слънчеви панели + зарядни батерии. Важно е също масата на робота и размерите му да са колкото може по малки. От тази гледна точка ми трябва икономичен контролер (за да се намалят размерите на батериите и на слънчевите панели). От друга гледна точка (тъй като точно този проект е за летящ робот) най-вероятно ще ми трябва и достатъчно бърз контролер. Значи до тук е ясно едно - ако ползвам от по-икономичния тип най-вероятно, ще трябват 2 АА батерии от 1,2 волта. Ако ползвам по бързия тогава обаче явно ще ми трябват 4 батерии. Бих искал да попитам и друго (сигурно ще прозвучи много тъпо) необходимо ли е да имам и отделно захранване за електромотор или е възможно и контролера и мотора да се захранват с един ток от 2-те/4-те батерии в зависимост от това на кой вариант се спра?

28
Язък тайното ми оръжие стана явно :) От друга страна нали за това е форума за да споделяме мнения и да вървим заедно напред.

29
Всичко което мине хартиеният тест ли се допуска или има и други изисквания. Ще конкретизирам - ако имаме нисък корпус и четки с насочен назад косъм това допуска ли се от регламента. Предполагам, че този механизъм не би отлепил хартията. От друга страна - безспорно увеличава сцеплението.

30
Искам да попитам някой може ли да ми каже съществуват ли процесори които до работят с по-малък разход на електричество - повечето които виждам са на 5V тук там се срещат и на 2,5V Има ли по-икономични и ако да то от каде могат да се намерят? Вторият ми въпрос е свързан с това как може да се увеличи чувствителността на даден сензор. Почти всички примери на сайта описват роботи които използват активен начин да се ориентират в обкражаващата ги среда. Аз проявавам интерес към възможноста за разработката на робот който се ориентира пасивно без да приема отразени сигнали, а по скоро да приема такива излъчени от средата около него. Според мен за такова нещо трябва по-голяма чувствителност на сензорите. Бихте ли ми казали как се постига това - ако сложа усилвател след сензора това би ли помогнало? Ако да какви схеми за усилване има и как мога да контролирам насочеността на даден сензор - освен с подвижна траба или барабан? Ако някой има придстава от тези неща пишете ще съм благодарен.

Страници: 1 [2] 3