Автор Тема: Правим интересна ръка за аниматроника [Step By Step]  (Прочетена 29882 пъти)

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Тук ще ви покажа как можете да си направите семпла ръка, от подръчни материали, която може да ви послужи за робо-проект!

Нека започнем!

За създаването на ръката на робот ще използваме гофрирана пластмасова тръба. Самата ръка се получава достатъчно "яка", за да удържа, да речем, бутилка или мобилен телефон.



Първоначално направете шаблон на ръка, използвайки своята. Очертайте я на лист хартия, и направете шарнирите на пръстите, както е показано.



От гофрираните тръби, които електроинженерите използват за прокарване на кабели, направете пръсти. Тръбата се реже много лесно с обикновен макетен нож. Отрежете тръбата на дължина, колкото Вашия пръст. Внимавайте с ножа, за да не се наложи да заместваме после вашия пръст с такъв. :-D Направете V-образни разрези на шарнирите, както е показано. Можете да си помогнете, маркирайки ги с маркер.



Поставете и закрепете найлонов канап във всеки пръст-тръба. Оставете що-годе дълги краища. Та нали ще можете да ги отрежете по всяко време. :)



Използвайте стара CD-кутийка, за да си набавите парченце пластмаса. С нейна помощ, съединете пръстите. Прилепете ги малко под долните "шарнири".



Убедете се, че сте разположили пръстите в правилна последователност!!



Премахнете изолирбанта, който до този момент прикрепваше найлоновия канап и направете няколко навивки, също от изолирбант, за да закрепите пръстите по-здраво.



Големият пръст прикрепете под наклон, както е показано. За здравина го закрепете с изолираща лента.



Използвайки остатъците от CD-опаковката, направете пластмасови парчета за долната част на ръката.



Китката на получената робо-ръка укрепете по-добре, слагайки я в по-здрава тръба.



Към "дланта" и крайчетата на "пръстите" можете да залепите парченца дунапрен. После ще е полезно, ако решим там да сложим контактни бампери.



Ръката на робота може да се използва в най-различни проекти по аниматроника. За управление на ръката можете да използвате сервомашинки, съединявайки краищата на найлоновия канап с накрайника на сервото. Достатъчни са 2 сервота, за да "съживите" ръката! При това, единият мотор се свързва с големият пръст, а другият - с четирите останали. За да изглежда ръката още по-ефектно, може на нея да се сложи мека ръкавица! :)
Това е...вече имаме ръка за размисъл!

Ако имате някакви затруднения, можете да изгледате ВИДЕОТО за направата на Ръката!

Източник: MyRobot.Ru
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

TheGodFatheR

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Правим интересна ръка за аниматроника [Step By Step]
« Отговор #1 -: Март 23, 2008, 11:49:14 pm »
Много интересно!  :clap:
Тодор Алексиев, гр. Бургас // 18г ;D

dessi_aa

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Правим интересна ръка за аниматроника [Step By Step]
« Отговор #2 -: Март 24, 2008, 10:02:36 pm »
Страхотна е! Чудесно!!! Сега ще си я направя и ако искате мога да пусна няколко пикчета как се е получило! :)
Десислава Атанасова - Гр. Варна

TheGodFatheR

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Правим интересна ръка за аниматроника [Step By Step]
« Отговор #3 -: Март 25, 2008, 03:09:27 pm »
Ако можеш пусни  ;)
Тодор Алексиев, гр. Бургас // 18г ;D

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Правим интересна ръка за аниматроника [Step By Step]
« Отговор #4 -: Март 25, 2008, 10:27:58 pm »
Като коментар мога да добавя, че за тази ръка трябва мотори с мошни редуктори движението е тромаво и сравнително стегнато именно за това се налага редукторите да са стабилни може да оликотим движението като увеличиме разреза на ставите но с това праста става пък по нестабилен и се получава разхлопване в страни вазвратния ефект се получава от това че гофрираната тъба е стегната но би трябвало да не се расчита само на това таи като понякога не се връща в напълно исходно положение общо взето като уснова е добре но от там следват доста подобрения за да имитираме истинското движение  :D
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Правим интересна ръка за аниматроника [Step By Step]
« Отговор #5 -: Март 26, 2008, 12:03:28 am »
И аз си я направих,но за сега прилича на ръка на извънземно. ;(
Скоро ше кача и снимки.
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

dessi_aa

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Правим интересна ръка за аниматроника [Step By Step]
« Отговор #6 -: Март 26, 2008, 11:41:42 am »
Аз я направих но изкривих пристите като ги залепвах и сега се свиват на криво. Сега ще си направя нова и ще пусна снимки, а и също така госпожата ми по трудово я хареса и днеска ще я правим в училище :D
Десислава Атанасова - Гр. Варна

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Правим интересна ръка за аниматроника [Step By Step]
« Отговор #7 -: Март 26, 2008, 03:24:10 pm »





Aко видите някъде грешка,каквато и да е моля да ми кажете.Иначе ше го направя малко по различно скоро,а имам идея за цяло тяло. :D
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Правим интересна ръка за аниматроника [Step By Step]
« Отговор #8 -: Март 26, 2008, 07:05:38 pm »
Значи първо погледни твоята ръка и ще видиш че ставите на кои да е от пръстите ти са 3 наброй това е една от грешките ти :D ето моята пробна версия не е перфектна но за отбиване на времето на работа си е супер [/img] :P
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Правим интересна ръка за аниматроника [Step By Step]
« Отговор #9 -: Март 26, 2008, 07:16:38 pm »
Цитат на: "hunter"
Значи първо погледни твоята ръка и ще видиш че ставите на кои да е от пръстите ти са 3 наброй това е една от грешките ти :D [/img]

Благодаря.Те са 2 тук другите са под изолирбана.
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Правим интересна ръка за аниматроника [Step By Step]
« Отговор #10 -: Март 26, 2008, 08:58:17 pm »
Не веднъж съм се занимавал точно с тази тема а именно ръка на робот от малък ме вълнуваше това правил сам много разработки на вашето внимание ще представя една от поредните ми  :D изработена е от полестерол от сигнални табели за маркиране на кабели под напрежение лепена с кореселин а задвижването е със корда  :P
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

dessi_aa

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Правим интересна ръка за аниматроника [Step By Step]
« Отговор #11 -: Март 26, 2008, 09:13:22 pm »
Аз също си бях направила ръчичка от сламки за да пробвам как се получава! Днес отидох в магазина до нас и не намерих тръби и пак направих ръчичка от сламки!  :-D ! Ето няколко пикчета как се получи а  пък сигурно до 2 или 3 дена ще си направя ръчички от тръби!






Десислава Атанасова - Гр. Варна

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Правим интересна ръка за аниматроника [Step By Step]
« Отговор #12 -: Март 26, 2008, 09:26:51 pm »
Хитро :D но за напред според мен мисли и за устоичевост издравина на макета за захват на нещо по стабилно иначе заместването ти е доста хитро :D
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Правим интересна ръка за аниматроника [Step By Step]
« Отговор #13 -: Март 26, 2008, 10:32:33 pm »
Тази тема и мен доста време ме е занимавала и ето моите постижения в областта :) Дори участвах на откриването на новата рекламна кампания на извстна фирма с творението ми :) http://youtube.com/watch?v=M1TIQfeuJS4
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

haku

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 1
    • Профил
Правим интересна ръка за аниматроника [Step By Step]
« Отговор #14 -: Април 14, 2008, 09:47:41 pm »
Аз съм правил към 10 такива само че от картон.Следващата ми ще е пак от картон само че ще постъпя малко по-хитро.Този път вместоа го направя плоско пръстите ще станат квадратни.Аз съм решил да правя робот марионетка защото като видях колко  ще ми струва да направя робота с мотори малко изчислих че нема да ми стигнат средствата даже и само за серво мащинките.И до другия вторник би трябвало да съм го свършил.И ако с ръцете стане ще напрая така че и да ходи като човек.Доста амбициозен проект но трябва да се справя.И за да не се смеете кат пусна снимки това е първия ми робот.И точни зареди това го правя  почти изцяло от картон.
Добромир В. Господинов  гр.Бургас 11г.

Начинаещ робостроител.