Форум по Роботика

Проекти за роботи => BEAM-роботи => Темата е започната от: importante в Април 17, 2009, 04:07:38 pm

Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: importante в Април 17, 2009, 04:07:38 pm
Значи някой теми са заключени затова правя нова и ако е излишен спам моля да се премести,но все пак искам да ми помогнете... ;)
Свързах тсоп-а на 38 кхз и подавам сигнала на входа на 293 интегралата ,но моторчетата не реагират.Почнах да проследявам схемата и съм си свързал драйвера както си трябва,но за да завърти иска на краче 2 и 15 да се подаде - ,а не +.Като тсоп-а подава плюс драивера не реагира ,а на изхода на моторите меря напрежение - нищо.Меря между краче 3 и 6 ,нищо не излиза...меря между 3 и маса и е 5 в.меря между 6 и маса и пак толкова - 5 волта,значи на изхода се явява два плюса.Сложих вместо интегралата към единия тсоп един транзистор и към него вързах моторчето,но напрежението пада много и мотора неможе да завърти.Слагам един светодиод вместо мотора и премигва-премигва и след малко се включва и щом осветя датчика изгасва и диода....ок ама едвам едвам го пали и няма достатачно ток,та въпроса ми е как да усиля сигнала от тсоп-а че да завърти мотора,каква е точно схемата на свързване ,че този потенциал който е от датчика да може да завърти мотора...На самия тсоп съм го свързал със един транзистор и кондензатори да усиля сигнала малко ама нее достатъчно...някой има ли схема и може ли да ми помогне,дано съм бил изчерпателен  :?
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: zoro1 в Април 17, 2009, 07:12:20 pm
Aми писано е по темата.Самия ТСОП по самосебе си е индикатор на модулирано !!! излъчване.Обикновено последните две цифри определят честотата в кило херци.Когато той улови сигнал минава от устойчиво състояние 1 към 0/повечето са така/Да усилиш с транзистор няма смисъл.По скоро сложи реле.Ако не те затруднява постни схема.
Малко извън темата.Направих платка за л293 .С 239 букава "В" работи и пее/малко е голям тока на покой 60мА!!/,но с 293DNE ни вопъл ни стон.сложих втора DNE и тя пак така .Погледнах даташита и.... нищо не видях различно.Би трябвало да работи .Да да ама не!!!Някой да се е сблъсквал с нещо такова? :?:
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: importante в Април 17, 2009, 08:32:38 pm
ами и при мен не работи с интегралата.Знам аз какво значат цифрите,знам на каква честота работи ,знам че на изхода има единица и при поява на сигнал тя изчезва,моят работи на 38 кхз tsop1138.
Работата е там че като подам този сигнал на интегралата тя не работи, а като за проба вместо нея сложих транзистор (2Т3904) ,като подам сигнала от датчика на базата на транзистора,той не се отпушва явно както трябва и не включва един елементарен светодиод ами не да слагам реле.Идеята и въпроса ми беше ,как да усиля сигнала от тсоп-а че да може да превключи релето или моторче или какъвто и товар да е маломощен,но за сега и светодиод едвам пали,слаб е сигнала.

Няма да пускам схема ами ще опиша какво съм направил.
Между изход и минус на тсоп-а имам кондензатор 680нано,тъй като при по малка стойност,напрежението при осветяване падаше много малко.На изхода е свързан и към базата на транзистор 2т6551,като емитера е към минуса ,а колектора е изхода на схемата.Между плюс и минус имам кондензатор 100микро.
После вече уж усиления сигнал от тсоп-а го подавам към интегралата,ама нищо не се получава.Затова вместо 293 сложих един транзистор,той не я замества,но за опит да пробвам дали с транзистор ще превключи.И сигнала от колектора на 2т6551 при тсоп-а го подавам на базата на транзистора (2т3904) ,а колектора е на минус,но през товара ,а емитера е на плюс.И така обяснението ми може никой да не го разбере ама си изпотроших пръстите да го напиша че се мъча вече няколко месеца с това и няма да се откажа.
Това което ще е товар (светдиод ,реле,моторче) не му стига тока че да се включи и питам как да го усиля?
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: zoro1 в Април 17, 2009, 09:22:14 pm
Предлагам ти да опиташ с МОСФЕТ транзистор.Те се управляват по напрежение ,а биполярните са по ток.Може да опиташ със схема обща база ,но не знам дали ще се получи.
(http://upload.robotics-bg.com/files/im.GIF) (http://upload.robotics-bg.com/files/im.GIF)
доколкото разбрах това ти е схемата?поправи ме ако не е така?
а и 6551 би трябвало да е втори в схемата че има по голям колекторен ток.
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: importante в Април 17, 2009, 09:33:45 pm
Мислех си аз дали няма да стане ,както с е схемата с 4 транзистора,които уж заместват драивера да ''отрежа'' едната част и да ползвам 2 само.Сигнала вместо от фото транзситора ще е от тсоп-а.
Ама няма да стане ,защото пак ще е слабо.Фото транзистора успява да включи релето и с един транзистор,пробвал съм го.
Мерси за информацията ,ще пробвам с мосфет транзистор.Ще ме насочиш ли към някой определен такъв?
Имам irfp150n
Всъщност мосфета, полеви ли значи?И не разбирам от такива транзистори ,но съм чувал че изгаряли още при запояване,трябвало да заземявам човката на поялника и такива глупости.. и е със сорс дрейн и гейт,как да ги свържа по схемата на биполярния,като не наего са емитер ...и така нататък.Кое на кое съответства?

Ето това е схемата
 http://upload.robotics-bg.com/files/dfdf.JPG
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: zoro1 в Април 17, 2009, 10:21:05 pm
Ау.Така нема да стане.1 емитера на NPN транзистора е към МИНУС!
Опитай това което съм ти начертал или ето това по -добре:
(http://upload.robotics-bg.com/files/12.GIF) (http://upload.robotics-bg.com/files/12.GIF)
със съпротивлението регулираш базовия ток на транзистора ,избираш го така че да има най добро сработване на релето
А ето този : http://upload.robotics-bg.com/files/311.gif даъчик със сигурност бачка.
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: hunter в Април 18, 2009, 02:33:46 pm
Здравейте, на транзистора 2Т6551 емитер трябва да е на минус защото си е NPN преход което означава че базата му се отпушва при високо ниво(+) ако не се лъжа на изхода на TSOP-а в нормално положение тоест когато не е осветен трябва да имаш високо ниво а при осветяване да се промени към ниско ниво което значи ,че на тебе при неосветено положение ще имаш постояно отпушен транзистор.
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: dzv3r0 в Април 18, 2009, 03:08:40 pm
В такъв случай мисля че една 7404 би свършила чудесна работа
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: importante в Април 18, 2009, 04:04:31 pm
Да отпушва се транзистора,тва вече е ясно.Но втория транзистор с който ще командвам някой изпълнителен орган ,рели ли незнам какво като се отпуши после и на най малкия товар напрежението пада!!!!
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: hunter в Април 18, 2009, 06:15:10 pm
Ми схемата с шесте инвартори (7404) е удобна аз съм ползвал такава в моя робот :D А за пад ти винаги ще имаш щом имаш товар какво те късае пада смисъл бърка ти работата на ТСОП ли? На мен ми се е случвало такова нещо от висока консумация ми бъгваше генератора а от там и ТСОП-а :? но го оправих.
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: dzv3r0 в Април 18, 2009, 07:01:05 pm
пада на напрежение си е в реда на нещата

това което не харесвам точно на 7404 е че няма SMD :(  :(  :(
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: importante в Април 18, 2009, 07:10:13 pm
Ами как би могъл да ми пречи пада бе хора  :-D
Значи цялата история е ,че имам сигнал от тсоп-а ,значи напрежението е около 4.8 волта и спада на 1.2 когато го обллъча.Когато това ниво го подавам към интегралата (на краче 2 или 15,или се бъркам) на изходите за моторите се появяват два плюса,а ако подам маса на краче 2 или 15 ,тогава двигателите въртят.Затова взех единият тсоп и сигнала който идва от транзистора от неговата схема ,която пуснах няколко мнения по-нагоре го подавам този сигнал на друг транзистор ,свързан както съм го свързал по схемата.Всичко е точно,транзистора се отпушва когато датчика не е осфетен(нали има постоянна 1-ца) и когато го осфетя напрежението съответно пада.
Въз основа на това е логично когато вместо мултицета включа един елементарен светодиод,би трябвало да го запали.Да ама не!
Тогава вече напрежението след транзистора така пада,че даже няма сила да премигне диода.....всъщност мига мига,но не го пали окончателно,затова си мисля че има пад на напрежение.Сега сещате ли се защо ми пречи тоя пад на напрежението,защото ако го нямаше диода щеше да си се пали,релето да включва и така....
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: dzv3r0 в Април 18, 2009, 11:16:53 pm
ако си с цифров мултицет(аз съм малко класик), би трябвало да можеш да мериш пад на напрежение, измери го и кажи какво показва
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: importante в Април 19, 2009, 06:53:39 pm
Като подам сигнала от датчика на втория транзистор (базата) и транзистора се отпушва,акто напрежението е около 4.5,4.8 V ,веднага щом включа товар и пада на 0 V.Тази схема ако я изпълня  

http://upload.robotics-bg.com/files/311.gif

Сега на краче три (IN-) да подам сигнала от тсоп-а,нали там е входа на интегралата?На J2 ще имам ли стабилно напрежение?
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: zoro1 в Април 19, 2009, 08:57:13 pm
Да. С потенциометъре регулираш чуствителността.
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: yasko в Април 20, 2009, 10:12:45 pm
Прочетох темата и направих някои опити, които искам да споделя. Първо искам да обърна внимание какво представлява изходнaта верига на TSOP1138:

(http://upload.robotics-bg.com/files/tsop_block.jpg) (http://upload.robotics-bg.com/files/tsop_block.jpg)

Както се вижда когато изхода е  неактивен и имаме високо ниво, то се  осигурява през един сравнително високоомен резистор 80k и съответно изходния ток е много малък. Напрактика той не може да е повече от Vs/R - 5V/80k=63uA. Ако ни е нобходим по голям ток, когато имаме високо ниво тогава трябва да включим външен резистор паралелно на вътершния, както това е направено в схемата по-долу.

(http://upload.robotics-bg.com/files/tsop1.jpg) (http://upload.robotics-bg.com/files/tsop1.jpg)
Схемата може да работи и без диода D1, но е хубаво да го има срещу напрежението на самоиндукция. Транзистора BC337 e сравнително маломощен (Icmax=0.5A). Ако необходим по голям изходен ток може да се замени с BC639 или някой подобен. Трябва да се има предвид обаче, че  базовия ток, който се опрeделя от R1 (1k) e около 4mA, така че е добре транзистора да има коефициент на усилване по ток поне 100. Стойността на R1 не бива да е по-малка от 1к, заради изходния транзистор в TSOP и неговия максимален изходен ток - 5mA.  Схемата съм я тествал с TSOP2438, тъй като нямам TSOP1138, но не очаквам да има прблеми с него.
При горната схема мотора работи, когато нямаме модулирана светлина върху приемника и спира когато се появи такъв, ако е небходимо обратното т.е. мотора да работи при наличие на сигнал може да се ползва следната схема:

(http://upload.robotics-bg.com/files/tsop2.jpg) (http://upload.robotics-bg.com/files/tsop2.jpg)
Схемата е аналогична на първата, но тук се ползва PNP транзистор, който се отпушва когато изхода на TSOP мине активно (ниско) ниво.
Като мотор и редуктор съм ползвал модифицирано серво и схемите работят добре.
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: importante в Април 26, 2009, 09:32:55 pm
Направих всичко по горната схема,при която двигателя върти постоянно,и при осфетяване спира да се върти.Работи без грешка схемата,само малко трябва да си донаглася честотата че нее много точна и малко се бърка ама не е проблем.С 1ком съпротивление,транзистор 2Т6551 и моторче от детска играчка.

yasko
Много ти благодаря за схемите и вниманието и труда да ми помогнеш!
Наистина успях да разбера схемата и всеки елемент за какво е сложен и каква функция има. :)
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: elektronchika в Април 26, 2009, 10:00:45 pm
на последната схема R1 не трябва ли да е свързан към VCC, а изхода на приемника да е директно на базата на транзистора, както на по-горната схема? :)
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: yasko в Април 26, 2009, 10:52:28 pm
не, защото Q1 e PNP транзистор и се отпушва, когато изхода на приемника е в ниско ниво.
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: importante в Април 27, 2009, 08:46:53 pm
Благодаря ви за отговорите,но сега искам да помоля да ми дадете схема на излъчвателя този TSOP1138.Вече съм искал такава схема ама все не работи както трябва,и от гугъл съм намирал,ама немога да прикарам честотата точно.Ако някой има схема на излъчвател 38Khz ,пробвана и да работи?  :roll:
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: importante в Май 24, 2009, 09:48:41 am
Здравейте!
Имам пак следния проблем:
Купих си честомер и направих схемата на hunter за излъчвател ,която е дал в темата за неговия робот,настроих я за 38Кhz.Поднасям TSOP-а към инфрачервения светодиод ,но напрежението на изхода не се променя.
TSOP-а съм го свързал директно ,без кондензатори,без транзистор и резистор ,както е показал yasko по-горе,просто за да видя дали ще падне нивото на изхода,но не пада...
Мисля че проблема ми е в това ,че за захранване използвам едно маломощно трафче с изправител и след него имам 7805 и на него са свързани и TSOP-а и излъчвателя,като на output имам около 2.5 волта.
Нямам пад на напрежението и дали проблема е че изполвам общо захранване?
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: yasko в Май 29, 2009, 12:28:16 am
Не е нормално на изхода на TSOP да имаш 2.5V, преовери си захранването и сложи филтрови кондензатори, ако нямаш.
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: importante в Май 30, 2009, 01:36:02 pm
Напрежението преди стабилизатора е окоо 8V ,а след него е около 4.8 , а на изхода е около 2-3 волта.Имам на входа на 7805 един електролитен 100микро и на изхода имам 100нанофарада.Като осветя tsop-a с дистанционно на изхода напрежението започва да 'пулсира',сложил съм светодиод вместо мотор по схемата на yasko и диода премигва.Предполагам датчика работи ,но като го поднеса към инфрачервения светодиод въобще не реагира.Прдполагам грешката ми е там.Измервам честотата по следният начин:
Едната сонда е свързана на изхода на таймера(краче 3,преди резистора),а другата е на маса.Настройвам го с тримера(многооборотен) на 38кхз и мисля че е готово.Обаче забелязах че като променям честотата се променя и напрежението.Свързано по същия начин ,само че превключвам на напрежение показва 3.8 волта,когато променя честотата с потенциометъра на около 34кхз,напрежението става на 3.4волта.Много насметах обясненията ,но уж всичко ми е точно и не става....Сума схеми направих и преправях и не става,дали не измервам правилно честота,бяха ми казали че се измерва като напрежение,по същия начин.
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: TheDarkSoul в Май 30, 2009, 03:29:12 pm
Цитат на: "importante"
Като осветя tsop-a с дистанционно на изхода напрежението започва да 'пулсира',сложил съм светодиод вместо мотор по схемата на yasko и диода премигва.


Не съм сигорен дали те разбирам ,но пулсира защото ИЧ светодиода от дистанционното не свети постоянно ами примигва.Следователно и светодиода ще примигва.
Титла: относно сигнал от датчика
Публикувано от: importante в Май 30, 2009, 07:32:18 pm
доколкото знам 38кхз на дистанционното са носеща честота,мисълта ми е че щом реагира значи не съм го изгорил,затова го пробвах и написах :)
Въпроса е защо на другият светодиод не реагира,там ми е грешката...не мога да разбера къде точно