Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - X_NRG

Страници: [1]
1
Ами на теория всички светодиоди са еднакви, но дали на практика ще имат еднаква ВАХ, че да минава един и същи ток през всички само чрез регулиране на захранващото напрежение - не знам.
Може би вариантът с външните резистори и по 2 паралелно свързани шифт-регистри ще се окаже най-удачен.

Благодаря за отговорите - следващата седмица ще се захвана по-сериозно, защото до края на тази съм в сесия.

2
:) Първоначалната ми идея беше точно такава - или '595, или '574, но е за дипломна работа и ръководителят ми каза, че ще е хубаво да ползвам някакви драйвери с настройка на тока, за да има по-малко резистори (май идеята му е просто да не задавам тока чрез резистори, за да създам добро впечатление).

Все пак, след като направих няколко изчисления, мисля, че ще имам малък проблем с тези схеми ('574 или '595), защото имат ограничение за тока през захранващите крачета - 70mA за '574 и 75mA за '595, т.е. ако искам да съм светнал и 8те светодиода, които съм вързал към съответната интегрална схема, то ще трябва да ги захранвам с максимален ток 70/8=8,75mA, което ще е недостатъчно (искам да захранвам светодиодите с 12mA ток).

Правилни ли са разсъжденията ми?

П.П. Колега, сега се замислих върху това, което каза за транзисторите. Искаш да кажеш да използвам интегралните схеми за управление на транзистори, които ще са като ключове за 64-те светодиода ли? Аз вече съм планирал да използвам този подход за контролиране на общите катоди на 8-те матрици от по 64 светодиода:
На 8-те общи катода ще бъдат вързани 8 транзистора, които ще бъдат управлявани през микроконтролера и ще превключват циклично с достатъчна честота, за да не се забелязва от човешкото око. Преди да се включи дадена матрица, на 64-те анода ще се зареждат "0" или "1" и по този начин ще се зарежда изображение.
Та не съм сигурен дали с добавянето на транзистор на всеки общ анод няма да ми се създадат много ядове при реализирането. Иначе по груби сметки при 5V захранване и 2 пъти пад на напрежение върху транзистори от по 0.7V, ще има достатъчно напрежение за отпушване на светодиодите.

3
Мерси, но е късно за това - конструкцията вече е изградена.
Все пак успях да открия драйвери за свързване общ катод:
http://www.toshiba.com/taec/components2/Datasheet_Sync/385/19113.pdf
http://www.toshiba.com/taec/components/Datasheet/TB62710PG.pdf
Сега остава да видя как и от къде да ги поръчам.

4
Здравейте. Извинявам се, че повдигам толкова стара тема, но е подходяща за въпроса ми, а той е следният:
Ще управлявам 512 светодиода, разделени на 8 матрици по 64 светодидода. Всяка матрица е с общ катод, който ще бъде свързан към транзистор (ключ), който ще се управлява от контролера. Анодите ще са свързани в 64 общи анода, на които ще подавам 8х8 "образ" през микроконтролера. Това ще е лесно ако използвам 8 броя 74HC574 за регистър памети и към всяка от 64-те групи аноди свържа по един резистор, който да задава тока. Проблемите са 2:

1. 74HC574 има максимум от 50mA ток, което означава, че разделено на 8 (броя на изходите му) имаме по 6,25mA на светодиод, което няма да ми е съвсем достатъчно.
2. Искам да задам тока през светодиодите без резистори, т.е. да използвам специализирана интегрална схема за целта. STP16CP05 ще е подходяща, но до колкото разбирам е constant current SINK драйвер, което значи, че към изходите ѝ трябва да са свързани катодите на светодиодите, а при мен е обратното.

Та искам да попитам има ли интегрална схема драйвер за светодиоди (за предпочитане 8-канална), която да може да сорс-ва ток, т.е. да мога да вържа анодите към изходите ѝ? Ако не - какво друго може да ми предложите?

Благодаря предварително.

Страници: [1]