Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - yasko

Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 31
76
В общи линии това е схемата на свързване, но когато се управлява индуктивен товар (мотор) се слага един диод в обратна посока паралелно на мотора, както е в първата схема.
Каква е мощността на мотора, който ще управляваш? За мощни мотори има по-добри схеми с два транзистoра на изхода (half bridge)  и в този случай се ползава друг драйвер примерно:  IR2104. Ще гледам довечера да драсна една схема, но има и доста схеми в нета.

77
Проекта, който си дал може да се ползва като основа, но това с релетата, които превключват резистори не е много елегантно..
Аз за момента си го представям така - Ардуиното мери преиода на постъпващите импулси на входа, след това прави една проста сметка и настройва един PWM генертор. На този PWM пин имаме вързан MOSFET драйвер (примерно TC4420), който  управлява крайния транзистор и регулира скоростта на въртене.  Планирам до няколко дни да сглобя едно Ардуино и може да разцъкаме този проблем.
Но ако може да ми обясниш нещо - говориш за колело с ел. мотор, а после се намесват и педали за управление. Ел. колело не се ли управлява чрез ръкохватка като мотор?

78
Правилно си схванал концепцията за цифровия резистор. При цифровите резистори има някои ограничения по отншение на напрежението, което им се подава.
Имам няколко въпроса:
1. На колко волта захранваш въпросния регулатор?
2. С какъв датчик ще измерваш оборотите на педалите и каква ще бъде очаквана честота?
3. Тествал ли си в реални условия този регулатор?
По принцип при варината с Ардуино би могло да се елеминира тази схема на регулатора и да се управлява директно крайния транзистор с PWM от Ардуино.
Предлагам като първа стъпка за решаване на проблема да изясним добре началните условия на задачата.

79
Няма проблем да решиш задачата с Ардуино, трябва да мериш периода на постъпващите импулси и на базата на формула да променяш зададената стойност на един цифров потенциометър, който да участва във въпросната схема. Разбира се за целта ще трябва да се напише алгоритъм.
Но мисля, че има и вариант без процесор. Ако ползваш преобраувател  честота - напрежение (V/F converter), ще получиш напрежение пропорционално на честоата на въртене на педалите. След това е лесно да се преобразува напрежението в PWM за управление на двигателя. Кратка спрвка с Google показва че има готови схеми за  V/F преобразуватели - примерно LM2907/LM2917.

80
Форум на Web-мастъра / Re: Организация на форума
« -: Февруари 04, 2015, 11:11:57 am »
Съгласен съм, че палтформата не е супер страхотна идея, но моята цел е малко по-различна. Тук става въпрос за учебен тип проект, който  трябва да е сравнително прост поне в началната фаза. Ще разкажа повече за целите на този проект, но в другата тема.
Сега ако се върнем на идеята за анимационен робот -  хубава идея, но това си е сериозен проект, който изискава екип с доста знания и умения и не малко средства. Това, което лично мен ме притеснява е изработката на механиката в един такъв проект. Предлагам да направиш една тема в която да изложиш концепцията си за тази идея. Всъщност може да направим един раздел в който да се публикуват различни идеи за проекти.

81
Изглежда доста впечатляващо. Ако може малко по-ясни снимки. Мисля че на тези им липсва светлина при заснемането.

82
Ето я платформата с малко електроника от преди време.
Има микроконтролер (ATMEGA168), 2 H-моста, оптични енкодери на колелата, два отражателни оптрона за следене на линия (RPR-220) и два ИЧ датчика за близост.

83
@nunep - Идеята за повече отвори върху ламариненото шаси е добра.
Платформа  с основа-платка наистина ще бъде по-ниска, височина от порядъка 15-20 mm. Идеята ми е да наредя отдолу на платката отражателни оптрони (RPR-220). Самия оптрон е висок ококо 7 mm и дават че може да работи в диапазона от 6 - 12 mm, което сумарно дава минимална височина на платформата от около 13 - 19 mm. Сегашната трета опора е около 22 mm и мисля че не проблем да се скъси, но тук е най-добре Слави (spp)  да си даде мнението.
@hunter - относно мотор-редуктор засега съм се спрял  на тези, но ще трябва да им търся колела с диаметър 55- 60 mm. За закрепянето още нямам концепция. Остава и варианта с модифицирани серво-машинки, но те са бавни (60 rpm).

84
Имаше проблем с настройките на разделите. Сега вече трябва да е ОК.

85
Здравей. И добре дошъл във форума!
Много интересен проект. Ще се радвам да го видим.
Може да прикачаш файлове към всяко мнение чрез  функцията "Прикачени файлове и допълнителни опции". Има ограничения в момента  от максимум 4 файла общо 2048KB, като отделния файл не може да е по-голям от 1024KB. Може да се дигнат тези лимити. Колко са големи снимките, които искаш да качиш? За видеото не съм  сигурен дали ще подходящо по този начин. Може би по-добрия вариант е Youtube или Vbox7 и после да пуснеш линкове към тях тук.


86
Тези дни раглеждах  готови платоформи из интернет. Има няколко модела, които нямат отделен корпус, а ползват самите печатни платки за основа.
Ардуино имат такава платформа: http://arduino.cc/en/Main/Robot , също така и този Pololu 3pi Robot. Ето и още едно решение ЕК-EVALBOT При тези роботи основата е кръгла и колелата са прибрани вътре в нея, което позволява по цялата периферия да се поставят сензори. Може лесно да се направи на няколко етажа.  Струва си  да се помисли за такова решение примерно с диаметър около 15 см. Гледам че в повечето робо-дисциплини това е горната граница  за размер.

87
Както писах в тази тема тема, започвам работа по завършване на палтформата. Засега ще запазя механиката в текущия си вид и ще се фокусирам върху направата на електрониката и софтуера за нея. Планирам следните стъпки:
1. Формулиране на изисквания към електрониката на платформата.
2. Създаване на принципна схема и проектиране на печатна платка съгласно схемата
3. Изработка на печатната платка и насищане с ел. елементи съгласно принципната схема.
4. Създаване на базови софтуерни модули (драйвери) за управление на елетрониката и механиката

Планирам целия процес да бъде напрaвен с продукти, които са достъпни и  с отворен код, така че всеки да може да се включи и да има достъп до проекта.

88
Напоследък посещавам форума всеки ден и виждам че е доста позамрял, направо е в клинична смърт. Причините са различни и аз също имам вина за текущата ситуация. Просто бях спрял да се интересувам какво се случва с форума.
Имам желание  да вдъхна малко енергия на форума и да пораздвижа нещата. Мислих как да го направя и реших като начало да се върна към проекта за "универсална мобилна робо-платформа". Този път крайната цел на проекта е не толкова самата платформа, а по скоро  пътя по създаването и. Целта ми  е да опиша всички необходими знания и умения и как те  да се приложат, за да се реализира един такъв макар и малък проект.
Всички са добре дошли да се включат. Аз продължвам в темата за платформата.

89
Електроника / Re: GPS - проследяване
« -: Януари 15, 2015, 11:29:10 pm »
Тези модули ползват сериен порт за връзка, така че не би трябвало да е проблем да ги вържеш към ардуино. Не познавам ардуино добре и незнам дали има налични два серийни порта. Гледам че в Ebay има един модел SIM908, който е GSM + GPS модул и има готови развойни платки.

90
Електроника / Re: GPS - проследяване
« -: Януари 14, 2015, 11:12:32 pm »
Имаш два варианта да решиш задачата чрез  глобално или локално предване на данните. При първия вариант  имаш GSM модем, който да предава данните до сървър в интерент и после да се доставят до телефона.
При втория вариант ти трябва радио модем който да изпрати данните до локален приемник и след това информацията да се прехвърли към телефона по WI-FI или bluetooth.  Втория вариант като цяло е по-прост за изпълнение - в предавателната част ти трябват GPS + MCU + RF - modem.
Виждал преди години подбно у-во, беше за ловни кучето. Приемника си беше отделна кутийка с дисплей. На какво разстояние трябва да се предава информацията?

Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 31