Полезно > CNC и други машини

Малка CNC машина - проект

<< < (2/3) > >>

spp:
Прилагам решенията за които говоря.
Двойна гайка с пружина и ходов винт.
http://www.banggood.com/T8-100200300400600mm-8mm-Lead-Screw-with-Anti-Backlash-Nut-p-1120209.html?rmmds=category
Съчмено-винтова двойка(не е толкова скъпа) ;)
http://www.banggood.com/250mm-Ball-Screw-SFU1605-Ballscrew-with-Single-Ballnut-for-CNC-p-1001627.html?rmmds=category
Има и комплект с лагерите и лагерните черупки.
Датчик за нулиране на Z оста.
http://www.banggood.com/Cnc-Router-Mill-Z-Axis-Tool-Setting-Touch-Plate-Mach3-Engraving-Machine-Drilling-Milling-Tool-p-1042191.html?rmmds=category
Датчик за настройка на X и Y осите(мога да направя клипче,как се ползва)
http://www.banggood.com/10mm-Shank-Mechanical-Edge-Finder-Position-Testing-Tool-For-CNC-Lathe-p-972550.html?rmmds=category
Изобщо разгледайте сайта.Аз пазарувам от него и нямам големи оплаквания. :D

yasko:
Благодаря за съветите Слави!
Първо искам да каже, че механиката я получих готова и не съм имал възможност да участвам в проектирането. В момента се опитвам да я подобря доколкото е възможно.
Двойната гайка с пружина е добър вариант и аз също го проучвах - ето  един вариант от ацетал.



Същия търговец има и месингов вариант.
Проблема при мен е че моя винт е 14x2 mm и не намирам готови гайки. Мисля да опитам да си направя. Намерих метчик 14x2 за трапецовидна резба от aliexpress:



Взел съм и прът фи 40mm от полимид със смазка (молибденов бисулфид) и мисля да опитам да направя гайка. Ако експеримента е неуспешен, мисля да пробвам вариант с нов винт 12mm, за който има готови гайки. Проблема  при  него  е че трябва да се направи машинна обработка на краищата на винта за да пасне на сегашната конструкция.

yasko:
След сериозна борба с един малък струг, малко рязане и шлайфане успях да направя гайка за винта от полиамид:



Ето го и винта заедно с опорните лагери (608ZZ):



Тук новата гайка е монтирана в алуминиев блок чрез, който ще направя връзката с подвижната маса.
Оригинално този блок е предназначен за СВД тип SFU1204, но ще го преработя за моите цели.
Трябва да направя и отвори в гайката за закрепващите винтове:



Направих и един предварителен тест на новата конструкция:



Винта се движи добре, но крайния резултат ще стане известен, когато успея да закрепя блока стабилно към масата.
За целта ще трябва да направя малка подложка, тъй като блока идва малко къс и не стига до масата.







yasko:
Продължавам с малко информация и снимки за шпиндела на машината.
Шпиндела е тип „направи си сам“ и работи с  цанги тип ER11, които позволяват да се ползват инструменти с диаметър до 7mm.

Шпиндела монтиран върху носещата стойката заедно контролера за управление:



Външното алуминиево тяло:



Работния вал с лагерите:


(На снимката е свален горния лагер)

Основния  вал е направен от готов детайл - ER11 Collet Chuck, който е обработен за да може да  се поставят лагери размер 6302  (15x42x13mm), които лягат в алуминиевото тяло.
Задвижването на работния вал става с BLDC мотор тип "outrunner"  с размери 42x40mm, който  постига около 14000 rpm при 24V.  Максималнатa мощност на мотора е 600W.
За управление на мотора ползвам VESC контролер.
Задаването на оборотите става с PWM сигнал от PC. LinuxCNC  софтуера генерира PWM сигнал с честота 100Hz и коефициент на запълване пропорционален на зададената скорост.
В момента настроен така че: 0 - 14000 rpm  -> 0 – 100% duty cycle.
Следва продължение...

yasko:
Още малко за шпиндела:
Един от основните въпроси беше как да предам движението от двигателя към вала. Разликата във външните диаметри е голяма - мотора е 5mm,  а вала на шпиндела е 14mm.
Все пак успях  да намеря подходящ палцов съединител:



Съединителя обаче е доста голям D30xL35mm (почти колкото мотора).
Продължих да търся други решения и един мой съсед ми предложи да ползвам пружина за предаване на движението. Първоначално бях скептичен, но после се оказа, че работи добре:



Недостатъка в момента е че пружината позволява да се предаде движението една посока.
Този проблем може да се отстрани като се изработи подходящ адаптер за вала към който да се прикрепи пружината, както съм направил за оста на мотора.
Но последна ми идея е въобще да премахна съединителя и да закрепя ротора на мотора към вала на шпиндела.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия