Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - Vexorian

Страници: 1 ... 14 15 [16] 17
226
Line Tracer / Ето че и моя следач потегли
« -: Април 26, 2009, 07:56:08 pm »
Ето клип :)  http://www.youtube.com/watch?v=eeFakTjDUXk&fmt=18

Схема още няма... код на асамблер, ама едва ли някой ще го погледне  :P

227
Електроника / Практически схеми на H-мост
« -: Април 13, 2009, 11:38:16 pm »
Идеята на транзисторите е логическо 'И' и служат за разпределение на модулирания сигнал. Логиката се управлява хардуерно от микроконтролера както съм показал в таблицата. Микроконтролера има два модула за ШИМ. Единия позволява пълно управление на H-Bridge, а другия възпроизвежда единичен модулиран сигнал. Идеята ми беше да използвам първия модул за да управлявам тока на първия мост и посоката на двата, а другия модул за да управлявам тока на втория мост чрез ШИМ. Това ми е микроконтролера - http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/PIC18F45J10%20Family%20Data%20Sheet.pdf

Поправка: Схемата вече работи, деиствително по време на инициализация, изходите на процесора са HI-Z и съответно дава в началото някои транзистори на късо. Който иска да ползва тази схема, подбраните транзистори са обикновени превключващи транзитори (hFe min > 100, ~100mA), а фет-овете съответно http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/rohm/rsq035p03.pdf и http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/rohm/2sk2504.pdf

228
Електроника / Практически схеми на H-мост
« -: Април 13, 2009, 03:28:54 pm »
Както сте почнали всички на тема H-bridge да попитам, тази схема има ли нещо нередно в нея?Аз съм я правил, тествах я, ама по едно време нещо спря да работи, после пак тръгна (да отбележа обаче, че схемата която тествах нямаше придърпващи към земя резистори на PWM1A,B,C,D и PWM2). Колебая се дали нещо микроконтролера ми да не прави както трябва, или в началото изходите са HI-Z.

229
Електроника / Батерии
« -: Април 11, 2009, 07:21:26 pm »
Ох, ще взема явно готово зарядно или няма да ползвам литиеви. Мерси за отговорите на yasko и zoro1 ;)

230
Електроника / Батерии
« -: Април 11, 2009, 04:56:28 pm »
Тъп въпрос - как точно става това балансиране?

231
Електроника / Батерии
« -: Април 11, 2009, 02:29:51 pm »
Значи в крайна сметка трябва да се зареждат поотделно, а не и 3-те заедно? Лошото е, че самият пакет не е мои, а човека които ми го даде е облепил елементите така, че да са заедно.

232
Електроника / Батерии
« -: Април 11, 2009, 04:39:21 am »
Здравейте,
имам 3x ~4,2V литиево-йонни батерии в серия, общо образуващи 12,6V батерия и това ми беше основния източник за да тествам роботи. Лошото е, че след дълго тестване батерията взе да се изтощава  (~6V). Въпроса ми е някои знае ли как точно се презареждат този тип батерии и ако някои има готова работеща схема, ще съм благодарен!

233
Евала, много интересна машинка! Сега ако им сложиш и сензори, ще стане много добър робот! Иначе как направи краката?
П.С. Уважавам саможертвата ти в името на роботиката.. едно самолетче по-малко  :lol:

234
Други роботи / Лабиринт бот
« -: Април 08, 2009, 11:12:23 pm »
Проектът е напълно реализуем... само, че механиката и изобщо конструкцията са трудна задача. Електрониката и софтуера горе-долу могат да се докарат. Аз съм правил подобна програма на С++, ама за комп. Беше ми проект за състезание по информатика (кординатната система имам предвид), ама там по-скоро го няма момента на случайност. Всичко опира до бързина на изчисленията, механика (най-вече) и правилно "събиране" на информация от сензорите. Ама не искам много да навлизам тъй като аз самия не съм много навътре, ето още един работещ следач на линия не съм направил, но съм близо :P
П.С. В крайна сметка верно може да се сложи един PIC32, това е направо цял комодор в един чип  :lol: 80Mhz, 512kb ram, 32-bit и още куп неща, а не е много скъп и има кит за реализация.

235
Други роботи / Лабиринт бот
« -: Април 06, 2009, 07:43:16 pm »
Щом преключа с матури/изпити, сериозно ще се замисля върху това.. надявам се да имам подкрепата и на останалите  :)

236
Други роботи / Лабиринт бот
« -: Април 06, 2009, 07:33:34 pm »
Ами... то какъв робот ще е ако не търси изхода сам? Аз си представям точно такъв робот, който напълно самостоятелно да мисли.  :D Колкото до побиране на информация... статична допълнителна памет?  ;) Иначе да.. като за начало може да се спрем на робот който предварително знае лабиринта.
П.С. Що да се спираме на 18f като има вече PIC32?  :lol:

237
Други роботи / Лабиринт бот
« -: Април 06, 2009, 02:16:27 pm »
Здравейте,
имам много странна идея за бот, който минава през лабиринт и мисля, че е достоен проект, който заслужава да се направи. Не съм сигурен дали такава дисциплина вече има (или робот), но съм сигурен, че е рядкост.
Значи аз си мисля следната концепция:
Да кажем, че робота си има мотори и съответното им управление (назад, напред и завои) и сензори от всички страни, които засичат близки обекти (като сумо роботите). В случая обаче, обектите ще са стените на лабиринта. И сега... за да може робота да мине лабиринта, му е нужно да знае пътя обратно да разбира къде има нови пътища, да ги избира и да засича "задънени" пътища. В момента не се сещам за солидно решение на последните 3 пробема но ми идe следната идея -
За да знае къде се намира, в робота може да се приложи нещо като кординатна система, на която центъра й е самия робот и постоянно се обновява. В нея ще се маркират пътищата, по които е минал робота и така той няма да се връща по тях. Съответно, роботът също ще запомни да мине и по разклоненията.
За засичането на задънени пътища мисля, че най-лесното е проста проверка дали има стена отпред, отляво и отдясно. Ако има, връща се, минава по "неизследвано" разклонение, повтаряйки процедурата докато не намери изхода.
За избирането на разклонение, трябва на всяка точка да се запомни броя на разклоненията, както и кординатите.
Задължително трябва робота да знае кога е в лабиринта и кога не.
Еми това е моето предложение засега... споделете мислите и идейте си, даже ако знаете или имате готов проект, може и него да споделите  :)

238
Еми... не тръгна бота за съжаление... Много труд отиде на вятъра. Главно проблема беше управлението и различните редуктори. ШИМ-а също се оказа, че не се получава както предвидих. Но нищо, за в бъдеще ще гледам да не повтарям грешките си. Мерси за мероприятието днес и много поздрави на всички роботици които участваха!  Продължавайте в същия дух!

239
Това ми беше първата идея... ама не знаех с какво да го окача (ако трябва де) за това реших класическия модел - колело + ос ^^ Ама да без колело, което свободно да се върти на всички посоки не става работата.

240
Мерси  :) Все пак важното е да се споделят идеите  ;)

По робота иначе, открих защо трудно завива. Тъй като робота е триколка, предното колело създава много триене и независимо какво е отношението между скоростите на моторите, завоите са широки. Това е защото предното колело е статично и се върти само напред, с малко луфт. Не изчислих правилно и сега си патя от грешките  :oops: Сега се опитвам да сложа предно колело, което завива, като при бебешките колички и мисля, че ще се подобри. Иначе сензорите работят и без да са под ъгъл, просто транзистора и диода са близо един до друг и са пуснати да светят на 12V, но консумацията на ток е малка, тъй като те се превключват, а и така не си пречат взаимно сензорите :) Ето кода http://upload.robotics-bg.com/files/lnfwlr4.txt

Страници: 1 ... 14 15 [16] 17