Проекти за роботи > BEAM-роботи

Чужди проекти за BEAM-роботи (Схеми, изработка)

(1/4) > >>

Borislav:
В нашия портал бяха побликувани доста статии относно направата на BEAM-роботи. Но досега не е ставало дума за тема, в която да се поберат повечето схеми и материали от чуждите сайтове за този тип Роботика! :)
Ето, че днес променяме това!

Първата схема е от сайта на Рей... (http://raysbeambots.solarbotics.net).

Можете да разгледате схемата и етапната изработка на неговата BEAM-буболечка тук. Тя е прост електронен организъм със захранване от слънчев панел.
Схемата му е тази:


Изглежда почти позната... В случая транзисторите играят ролята на драйвера за двигатели L293D, с който ние правихме нашия първи робот!

А това са всички необходими материали!

Borislav:
Втората схема за BEAM-робот със слънчева батерия:



Също е транзисторна, както виждате. Тя е подобие на второто усложнение на "Най-лесния робот". Това е доста по-евтиният вариант, защото транзисторите са стотинки, в сравнение с L293D, която е 3.04 лв! :)

zipopro:
Не мога да разбера какво прави тоя първата BEAM-буба! Много грозен ми изглежда във линка който даде Бориславе!
ЕДИН:// За втората BEAM-буба само не мога да разбера от КЪДЕ ще се вземат тия Слънчеви Батерии! Даже може би ще стане + тази сл. батерия колкото "Най-лесния робот" скъп!

Borislav:

--- Цитат на: "zipopro" ---Много грозен ми изглежда във линка който даде Бориславе!
--- Край на цитат ---


Нали знаеш вица за Трабантчето с таванче... Всеки както си го направи. :) Това вече е до старание на автора и въпрос на вкус. За мен си е доста интересна машина! Другия начин (с платка) би бил по-голям, а човека е търсил малкия размер на буболечката!
Що се касае слънчевата батерия... Може да се вземе от Китайски калкулатори в магазините "За 1 лев", или от тези градински лампи в строителните магазини... Въобще, има си ги! Само трябва да се потърси! :)

Dido_net:
Не смятам да взимам 6 калкулатора.. :) Кажи за какви градинарски лампи става дума..?

Едит: забелязал съм, че BEAM роботите със слънчеви батерии не се движат както трябва... да не би да се зарежда първо кондензатора, а след това да се разрежда като дава енергия на частите?  :roll:

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия