Проекти за роботи > BEAM-роботи

Как да направим най-лесния робот? (част 3)

(1/21) > >>

Borislav:
И така...вече веднъж усложнихме конструкцията на нашия първи BEAM-робот. Сега е време да го направим отново!

Този път, нашият робот ще следва ръката Ви... Този път схемата на нашия робот ще бъде малко по-сложна. Тя е именно тази:



Двата светодиода трябва да са ярки! Това са LED1 и LED2. Резисторите служат за защита от излизане от строя на датчиците.
Задачата на робота е следната - да следи ръката ви. Това се постига именно чрез светодиодите.
Самият робот изглежда така:



Добри резултати се постигат с използването на червени, или оранжеви светодиоди с яркост по-голяма от 1000 мКд. Настройката на робота е, като движите ръката си пред него. Той трябва да я търси и да я следва! Ако не следва ръката, подайте му бял лист... А ако не следва и него - търсете неизправност в електрониката си! :)
Това е като цяло, успех в направата на първия Ви робот! Ще усложним още малко конструкцията, и ще направим от същият този робот - Line Tracer! Но...това в съответната тема! :)

Поздрави и успех!
Борислав


Снимките са взаимствани от тук, като статията е авторска!

spp:
Така както си дал бележката е нормално да получиш такъв отговор.
Тя не е чак токлова тъпа защото ти все едно си казал дай ми гащи. :shock: Точно какви не си уточнил.Всеки един елемент си има специфични характеристики.
Съпротивленията се характеризират с техните ОМОВЕ .Имат още толеранс(или клас на точност),имат и максимално допустима разсейваща мощност.Която се измерва  във ватове.
Фототранзисторите имат куп други параметри,като максимален колекторен ток.Захранващо напрежение,Максимална мощност,осветеност,ток на базата,тип корпус,производител,тип на транзистора-прав или обратен.
На теб какво ти трябва????Дай ми гащи???!За всичко това има каталози и параметри и не знам ,дали продавачката е коза,но ти не знаеш ,какво ти трябва.За това говоря.Трябва да се има поне базова представа за нещата преди да се прави каквото ида било.

spp:
Добре,като си такъв зорлия.Но да имаш елементите и като се има предвид ,какви познания имаш доста неща ще изгориш
Трябват ти :
Резистори 220 ома-4бр 0,250w
Ако нямат от 220 ома вземи ако имат два 0т 100 ома и два от 120 ома.Ако нямат и това вземи 2 от 160 и дава от 100.
Светодиоди на 10ma червени
Интегралната схема може и да е L293N,ако е такава ще ти трябват допълнително  4 броя изправителни диоди 1N4001
Трябва ти още цокъл за интегрална схема .Цокъла да е с общо 18 крачета.Той си е стандартен.
За фототранзисторите питай за маломощни такива,каквито имат.
Батерията е за дъно 3V.Трябват ти две.Такъв стандарт на батериите от 5волта няма.Затова ще събереш две.Нищо няма да и стане на схемата.

Borislav:
Обикновено, когато си пазаря елементи, продавачите в магазините ме питат с какви допълнителни характеристики трябва да бъдат.
За фототранзисторите няма нищо специално. Може да има още много допълнителни стойности, но е важно да се знае от каква серия са. :) Аз бях казал "чешки КР" и такива ми дадоха. Робота ми си върви перфектно. За резисторите - казвам им да са с по-ниски стойности. (обикновено взимам - 0,250W).
Това за гащите не мисля, че беше особено уместно, защото щом въпросната госпожа работи в магазин за електроника трябва поне да знае кое какво е.. :) А и да си купуваш гащи, винаги или ще ти препоръчат, или ще те попитат какъв цвят да са. :)
Поздрави!

spp:
Пропуснах да ти кажа.За тази схема не ти трябва монтажна платка.
Ще се монтира и запои директно върху цокъла на интегралната схема.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия