Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - Vlado

Страници: 1 [2] 3 4 5
16
Електроника / Измерване на дълбочина
« -: Август 01, 2010, 03:47:03 am »
ето един проект за ехолот http://ra4nal.qrz.ru/eho.shtml само, че е на руски.


Ето кратък любителски превод на конструкцията на датчика:

Конструкцията на ултразвуковия излъчвател-датчик е показана на рисунката.

 Той е направен от кръгла пластина 1 с диаметър 31мм и дебелина 6мм направена от пиезокерамика ЦТС-19 с резонансна честота 300 kHz. Към нейните посребрени страни със спав на Вууд се запояват по 3 проводника тип МГТФ-0,1 или 0,14. Местата на запояването трябва да са във края на пластината и да са разположени равномерно по окръжността.
 Не зная от къде може да се намери такъв диск, освен от ехолоти, а и може да бъде заменен само с нещо аналогично с други размери и друга резонансна честота, като в този случай ще се наложи да се променят честотите в приемника и предавателя съответно.
 Датчика се сглобява в алуминева чашка 3 от електролитен кондензатор с диаметър около 40 мм и дължина 30...40 мм. В центъра на дъното на чашката се пробиват отвори за щуцера 5, през който минава гъвкавия коаксиален кабел 6 с дължина 1...2,5 м, свързващ датчика с ехолота. Пластината 1 на датчика се залепва към диск от мека микропореста гума 2 с дебелина 5...10 мм и диаметър равен на диаметъра на пластината. Запоените към пиезоелемента кабели по краищата от всяка страна съответно, се събират и запояват заедно в една точка разположена по осевата линия нa пиезоелемента.
 При монтажа оплетката на кабела се запоява към щуцера, централния проводник към изводите на датчика от страната на гумения диск, изводите от другата страна на датчика към оплетката на кабела.
  Технологическите стойки 4 фиксират положението на пластината 1 по такъв начин, че повърхността на пластината 1 да е на 2мм под ръба на чашката 3.
 Чашката се закрепва строго вертикално и се залива до горе със епоксидна смола. При това трябва да се внимава да не се допуснат въздушни мехури във смолата.

17

Ардуино(arduino) е компактна развойна платформа базирана на микроконтролер

ATmega328 (datasheet).

 работеща с програмна среда с езика "Processing" подобен на езика "С" с която може да реализираш много проекти от начинаещ през ниво средно напреднал и дори и до ниво хакер:) Хардуера е описан, дадени са схемите и примерните платки. И софтуера е даден. Така че може и собственоръчно да си направиш Ардуино или да си купиш от www.robotev.com.

За повече информация: http://www.robotev.com/biblioteka.php

18
За всичко... / Интерком
« -: Май 22, 2010, 01:43:54 pm »
Двупроводна линия = Телефонен кабел


Точка А на схемата я свързваш с (кафява)жица от кабела с точка А на другата схема, същото правиш и с точка В само, че с бялата жица. Имай в предвид, че цветовете на жиците в твоя кабел може да са други, но това няма значение.

19
За съжаление oбраза на тази дискета съм го свалял от интернет и не помня откъде. Тоест нямам го на физическа дискета :(

20
намерих :) в архивите си ROBASIC върви със емулатора на Правец: AppleWin. При първоначално пускане на емулатора от менюто с настройките може да му се зададе да емулира Clone - Правец82.

опа сгрешил съм хелпа изтървал съм една 0
За да пуснете програмата, след като подкарате емулатора. Заредете дискета Master.dsk в първо флопи и Щракнете върху ябълката(или емблемата на правец), напишете "BRUN ROBKO01" и натиснете "Enter"

За съжаление управляващата бейсикова програма е компилирана и е в машинен език.

21
Електроника / Проблем с PIC18F6620
« -: Май 14, 2010, 10:56:17 pm »
bateAz напълно съм съгласен съм с вас.

А ако става въпрос за много бързо от порядъка на наносекунди и съвременно решение, ще трябва да се използват програмируеми логики FPGA.

Доколкото са ми обяснявали за космическите лъчи(космическата радиация)/радиационен фон/. Процеса е случаен и няма как да се предвиди кога ще се получи импулс(частица). И самия детектор след отчитане на импулс има временна нечуствителност за нови импулси. Затова се слагат два и повече детектора, а изходите им се сумират със лог. схема "ИЛИ" и се подават на брояча.
 Интересно от физична гледна точка е да се следи едновременното настъпване на лавинно събитие(лог. схема "И"). Когато два или повече детектора разположени на по-голямо разстояние един от друг се активират в един и същ момент от време. Това се случва при падане на високо заредени частици, които се разпадат в атмосферата и създават вълна от частици, който едновременно активират детекторите в дадена зона.

22
Електроника / Проблем с PIC18F6620
« -: Май 14, 2010, 03:20:31 pm »
А защо не ползвате хардуерен брояч реализиран със ТТЛ http://www.kpsec.freeuk.com/components/74series.htm#74163 синхронни двоични броячи(серия ALS) по-бързо от това няма http://scitec.uwichill.edu.bb/cmp/online/P10F/counters1.htm
процесора само да чете брояча и софтуерно може да обработва препълването му.

ето и откъде може да се намерят стандартни TTL синхронни броячи серия LS http://mario.bg/shop/default.php?cPath=2_20

Цитат на: "IbT"
Колеги, надявам се някой да може да помогне. Не мога да подкарам генератора на този PIC. С 20MHz кристал е, кондензаторите са 22р, но пробвах и с 15р. Като тип съм го задал HS. Ползвам CCS, пробвах и в MPLAB-a на асемблер, но не ще да тръгне и това е. Захранването ми е малко импровизирано, но е само за пробата. Състои се от един диод само изправителен, 7805 и два електролитни кондензатора (един на входа и един на изхода) по 1000uF. Възможно ли да е толкова капризен към него или е някакъв друг проблема?

На един PIC-микроконтролер, генератора му не се пускаше, а беше шунтиран с два керамични кондензатора, както е по описание. Случайно се оказа, че ако единия кондензатор се откачи генерациите се появяват - Така, че пробвайте само с един кондензатор 15пФ.

25
Литература / MIT Електричество и Магнетизъм
« -: Ноември 29, 2009, 11:28:18 am »
http://www.youtube.com/watch?v=ZYgFuUl9_Vs MIT Physics Demo -- Resonant RLC Circuit

26
http://www.kn34pc.com/construct/crystal_radio.html Детекторен приемник на средни вълни
http://www.kn34pc.com/construct/crystal_radio_luxor.html Детекторен приемник "LUXOR"

В книжката "Електроник" - част 4 от страница 20 е описан детекторен приемник. добре е книжката да се прочете от началото.

http://img137.imageshack.us/g/pr2zs.jpg/ ето малко схеми от ученическата ми тетрадка от 80-те години

Две схеми на един детекторен приемник за тяло(макара) на бобината се използва картонената шпула(ролка) от тоалетна хартия.
http://img217.imageshack.us/img217/6942/pr1l.jpg
http://img137.imageshack.us/img137/3463/pr1a.jpg

(Следващата схема е с две големи приемни антени по 20метра дължина. Едната в дясно се настройва на силна местна радиостанция от нея се захранва приемника:clap:, а другата антена служи за приемане сигнала на далечна радиостанция.:roll:) Следват и няколко схеми на приемници без захранване реализирани с усилвателни стъпала с германиеви транзистори например българските германиеви сплавни транзистори с означение SFT353
http://img137.imageshack.us/img137/5712/pr2zs.jpg
http://img682.imageshack.us/img682/4115/pr3.jpg
http://img682.imageshack.us/img682/1027/pr4x.jpg

Във всички схеми за детектор се използва германиев точков диод(стр.57). Такива диоди вече е трудно да се намерят. Заместител на германиевия точков диод може да е например шотки диод BAT41

27
За всичко... / Boston Dynamics Big Dog
« -: Октомври 05, 2009, 11:40:44 am »
Видео с една страхотно усъвършенствана механична конструкция на ходещ и пазещ равновесие робот на Boston Dynamics
http://www.youtube.com/watch?v=W1czBcnX1Ww&feature=player_embedded#
или
http://www.redicecreations.com/article.php?id=3203

28
За всичко... / проблем с една верига
« -: Август 16, 2009, 02:02:01 am »
Най-лесно е да свържеш по един диод паралелно на ключетата.
Идеята е на двете жици на моторчето имаш по едно нормално затрорено ключе и паралелно на него един диод в посока, така че при отваряне, като се натисне крайното ключе да не протича ток през диода. Тоест да е свързан обратно. След като обърнеш напрежението. През диода веригата се затваря въпреки, че ключето е отворено и моторчето се задвижва и след това се затваря и ключето и в другото крайно положение на вратичката се отваря другото ключе на което пак има паралелно свързан диод. В обратна посока и моторчето спира докато не обърнеш отново напрежението. Това съм го мислил преди 15-тина години за примитивна серво-машинка за управление на руля на една лодка (спиране в крайно положение). Успех ако ме разбра за какво си говоря значи ако моторчетата ти хабят до 1А може да ползваш диоди 1N4007 или 1N5408 ако е до 3А консумацията му при тръгване тоест пиковата консумация ти трябва да е по малка от тази на диодите да не ги опукаш.

29
Електроника / зареждане на LiIon батерии
« -: Август 07, 2009, 10:12:47 pm »
Основният проблем със зареждането на LiIon батериите е не че няма готови зарядни устройства ами че са доста скъпи.
 Може да използвате универсално зарядно устройство


 Елегантно решение(от dedal4o в друг форум Krile.net) да се използва стар GSM апарат за източник на LiIon Батерия и За зарядно устройство след преработка. Внимателно се изважда батерийката от кутийката й, трябва да се запази малката контролна платчица с термо елемент и предпазител невредима и да се използва при зареждането на батерията, като при зареждането термо елемента да се намира в близост с батерията за да не се презареди същата.
  Ако не ви се намира GSM, а само батерия(които може да се купят като резервни части за GSM). Може да ползвате универсално зарядно за GSM батерии. , което сравнително евтино може да се намери из магазините.
 Вместо скъпо зарядно устройство може да се направи един балансир
http://www.zajic.cz/omezovac/omezovac.htm

външен вид за три последователно свързани батерии

Схема
който да се захрани с източник на ток 1A напр.

стабилизатор LM317 и едно съпротивление свързани към мрежов адаптер 15V или акумулатор 12В или запалката на автомобил.

30
За всичко... / Нещо интересно
« -: Май 19, 2009, 06:41:13 pm »
Да интересно Оригинала http://www.bobblick.com/techref/projects/propclock/propclock.html има и публикация на малко видоизменена работеща схема в списанието "Млад Конструктор" бр.3 от 2000г. Микроконтролери - Часовник "Перка" ако някой иска да си прави. Успех!

Страници: 1 [2] 3 4 5