Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - Gnus

Страници: 1 [2]
16
Механика / Модификация на серво
« -: Ноември 19, 2008, 03:35:06 pm »
Може ли да напишеш как мога да си намеря такова серво? В магазин ли се продава или трябва да изкормя някое устройство? Резервна част от нещо ли е?

17
Литература / Двоична бройна система
« -: Ноември 18, 2008, 09:30:49 am »
Ами те са си близки. 73 = 1001001

ПП. Опа, така е, който не чете до край. Сега видях, че и ти това си написал

18
Литература / Двоична бройна система
« -: Ноември 17, 2008, 09:25:11 am »
Екстра е. Само дето 10001001 е 137,  а не 73.

19
Общ форум / Да се запознаем.
« -: Ноември 09, 2008, 02:56:16 am »
Ето и от мен представяне. Казвам се Георги Койчев и съм роден на 11 април 1973 година.
Завършил съм Международни икономически отношения, но електрониката и компютрите са ми хоби откакто се помня. След като поработих няколко години по специалността, не издържах, записах Компютърни системи и технологии в ТУ (магистърска програма), и ето ме, сега съм програмист на С и дипломант.
Извън работата се занимавам с електроника, програмиране на FPGA, CPLD, отскоро и на микроконтролери.

20
BEAM-роботи / My First BEAM Robot
« -: Ноември 07, 2008, 10:19:55 am »
Цитат на: "spp"
Аз разбирам желанието,да се обясни на хората,които не разбират(но да ги пита човек,защо не прочетът малко тук във форума)да им се обясни простичко,какво е определен елемент,но не съм съгласен да се обяснява,че един драйвер е схема грец.Двете имат съвсем различни идей .Това няма нищо общо.По тази логика един процесор са малко транзистори и толкоз.

Май не си разбрал добре. Става дума за това, че човекът си е купил драйвер без грец и аз просто му обясних, как да си го добави външно.
Двете неща в никой случай не са еквивалентни.

офф: Радвам, че ми отговори, защото тъкмо си мислех, че този форум е умрял...

21
BEAM-роботи / My First BEAM Robot
« -: Ноември 07, 2008, 08:39:42 am »
Диоден мост представлява 4 диода, свързани по такава схема. Ако му подадеш променливо напрежение, на изхода ще получиш постоянно (леко пулсиращо де). Ако му подадеш постоянно, на изхода ще получиш пак постоянно, но независимо на входа как подаваш + и -, на изхода ще са по един и същ начин.
Могат да се направят от 4 диода, а освен това се продават и интегрални с различна разсейвана мощност. Другото му име е "Схема на Грец" или разговорно, само грец.
В L293D е малко по-нетипична употребата на греца (виж това) но принципът е същият.

22
Понякога не можем да намерим данни за някой транзистор или пък на самия транзистор не си пише какъв е.
Да се разберем - биполярният транзистор има емитер, база, колектор, а интегралната схема няма (освен когато представлява интегриран пакет от транзистори - виждал съм такива ЦМОС, нищо чудно и биполярни да има).
Първо с омметър намираме базата и можем да определим поляритета на транзистора. Базата е това краче, което, като го свържем с едната сонда на мултицета и допрем другата до останалите две (не едновременно и до двете, разбира се), се получава еднакво съпротивление и като разменим сондите, пак се получава еднакво съпротивление. В едината посока то трябва да е безкрайно голямо (стрелката не мърда или почти не мърда), а в другата има някакво съпротивление, което се отчита от уреда. При това, ако стрелката мърда повече при  (+) на базата, значи транзисторът е НПН, а ако мърда повече при минуса, значи е ПНП.
Ако при някои две крачета има малко съпротивление и в двете посоки, значи можем да го изхвърлим или в най-добрия случай, да му изпилим капачката и да го ползваме като оптоелемент.
За определяне  на емитер-колектор може да се построи една схема, например на мултивибратор, и да се замени един от транзисторите с тестовия, като се пробват двата варианта за емитер и колектор. Ако не се използва напрежение над 4-5 волта, няма опасност да се повредят дори и най-маломощните транзистори при погрешно свързване.

23
Програмиране / Използване на Parallel port-a
« -: Ноември 05, 2008, 10:41:35 am »
Не е достатъчно да свържеш намотката на релето към една двойка  дата - нула на паралелния порт, защото портовете осигуряват много малък ток, от порядъка на 10 мА и понякога не е достатъчен да мръдне котвата на релето. Затова и в кита на неомонтана се използват транзистори, които комутират релетата.
Аз съм правил управление на реле от серийния порт, но не от истинския сериен изход,  а от DTR и RTS изводите. Последните осигуряват стандартни ТТЛ нива и са много подобни на изводите на ЛПТ. Оказа се, че един от тези изводи не може да включи дори и най-маломощно ридреле и ги свързах двата паралелно, през диоди, разбира се, и в управляващата програма ги установявах заедно.

24
Ето тук пише как се програмира на джава паралелен порт и много други неща:
http://java.sun.com/products/javacomm/
Обаче нали се сещаш, че за да изпълниш една програма на джава трябва да имаш виртуална машина на пикчето?

25
Цитат на: "DarkLordTed"
Язък тайното ми оръжие стана явно :) От друга страна нали за това е форума за да споделяме мнения и да вървим заедно напред.

Никъде не е казано, че противниковият робот ще те бута фронтално :)

26
Литература / Тонер писти
« -: Октомври 30, 2008, 09:59:11 am »
Бих искал да споделя един начин за нанасяне на пистите върху все още неготовата платка (наричам я "плочка"). За съжаление нямам снимки, но лично съм пробвал и методът е добър, особено ако сме си проектирали платката с помощта на софтуер и имаме в компютъра файл с изображение на пистите. Няма да засягам останалите етапи на изготвяне на платка, които са чудесно описани по-горе.
1. Необходими материали:
- Компютър и лазерен принтер
- Гланцов лист. Подберете дебелината му така, че да може принтерът да работи с него, т. е. не много тънък и не много дебел. По-добре е да е със светли цветове, за да виждаме рисунъка по-ясно. Всеки ден в пощенската си кутия намирам подходящи. Нека има малко полза от този спам! Може да се използва и "восъчна хартия" - задният хартиен слой, който махаме от лепенките, за да ги залепим някъде. Разбира се, трябва да е достатъчна като площ. В краен случай може и обикновена принтерна хартия.
- Плочка фолиран текстолит, изрязана по желания размер.
- Ютия
- Плоска твърда повърхност, която ще издържи топлината на ютията.
- Маркер или лак за нокти или коректор или всякаква водонеразтворима боя или лак, с които разполагаме.
- Споменах ли, че изображението на пистите трябва да е огледално?
2. Разпечатваме върху листа изображението на пистите. Гледаме да не го пипаме с ръце, особено ако се използва восъчна хартия, защото може да се размаже.
3. Изрязваме изображението от листа, като отстрани оставяме полета по 1-2 сантиметра.
4. Поставяме изрязаното върху плочката, така, че разпечатаното да бъде върху фолиото. Огъваме полетата, които оставихме в т. 3 и ги залепваме с тиксо на гърба. Гледайте да няма тиксо от страната пътечките, дори и върху хартията, защото може да се стопи и да полепне по ютията (и жена ви/майка ви ще направи скандал).
5. Поставяме плочката от т. 4 върху плоска повърхност с пистите нагоре и я притискаме с добре нагрята ютия. Колко време ли? Някои казват, докато хартията започне да покафенява. Аз мисля, че е достатъчно докато хубаво се нагрее цялата плочка. Във всеки случай, това са не повече от 5 минути.
6. Оставяме плочката да изстине. Участъците, които са имали тонер (т. е. пистите), са залепнали към фолиото на бъдещата платка.
7. Махане на хартията. След като сме махнали тиксото от гърба, има 2 варианта:
Вариант 1 - Внимателно отлепваме от единия край хартията, като следим пистите да останат залепнали към плочката, докато я махнем съвсем. Предимството на този вариант е, че ако има недобре нагряти и залепнали места, можем да завием хартията и да се върнем на т. 5.
Вариант 2 - потапяме изстиналата плочка във вода и като се разкисне хартията, я изтриваме с пръсти. Този вариант е добър, ако използваната хартия е по-малко гланцова и има риск да се повреди рисунъкът при дърпането.
8. Вече имаме нанесен рисунъкът върху фолиото, остава само с маркер да маскираме дефектните участъци и сме готови за ецване.

27
Други роботи / Проект за робот "MFDR 0.1"
« -: Октомври 29, 2008, 04:02:42 pm »
Препоръчвам ти тоя. Прост е, върви надеждно и пичът си е написал софт специално за него.

28
Като пускаш снимка на тази макетна платка, не забравяй да покажеш как да се сложи пикче на нея :lol:

29
Програмиране / Прост, мощен ПИК програматор
« -: Октомври 26, 2008, 03:45:56 pm »
Аз си го направих скоро и го пробвах на 12ф629, няма проблем.

Страници: 1 [2]