Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - kotaraka

Страници: 1 [2] 3 4 5
16
GSM-ите, GPS-ите и като цяло всички останали устройства който си зареждат батериите от захранващата мрежа посредством трансформаторчета имат вградени контролери които управляват процеса на заряд и следят за параметрите на батериите.
Тук идва въпроса със слънчевите панели. Понеже процеса се контролира от самите устройства единственото което трябва да направим е да подадем подходящото напрежение и някакъв по нормален ток за заряд.
Може различните устройства да изискват различно напрежение, но в общият случай то варира в тесни граници от 3,3 до 5,5 волта (в повечето случаи е около 4.5-4.8 ).
Необходимото напрежение се постига с паралелно свързване на панели или по сложният вариант е със постояннотоков преобразувател (при ниската мощност варианта на преобразувателя е неудачен).

Ще помоля колегата georgi да замери напрежението и токът на късо (някой слънчев ден) на панелчето което има и да пусне малко по конкретна информация за да бъдем по изчерпателни.

17
Здравей "Росица". Добра машинка сте си купили.
Като цяло във форума има доста начинаещи на които се опитваме да помогнем да започнат да се развиват във определена насока и в този род на мисли нямаме голям капацитет от към опит с подобни на вачата машина. Въпреки това има няколко човека тук които могат евентуално да помогнат при положение че опишеш по-точно какъв е проблема.
Относно фирмите. Аз съм от бургас и тук положението не е добро. За варна също не съм чувал добри неща. Има 2 фирми обаче които със сигурност може да го оправят но незнам дали цената ще те устройва понеще се занимават със доста неща и с военна продукция също изцяло за износ и цените им са над европейските. Сега не съм сигурен точно кои бяха трябва да потърсе. Едната е в Пловдив а другата в в района на София.

18
Електроника / Още един проблем с LCD
« -: Септември 13, 2010, 09:18:41 pm »
Едвали е изгорял.
Предполагам че не се инициалицира правилно.
На симулатора може да покаже много неща. Реалният живот е друго нещо.

19
Общ форум / първи опити с 3д холограмен надпис
« -: Септември 12, 2010, 10:55:05 pm »
Браво.
Преди 2 години и аз се занимавах с подобен проект.
Така и не го пуснах с мотор да го развърти, но пък надписът се виждадоста добре и така.
Ето видео: http://vbox7.com/play:fa986a05

20
Други роботи / Quadcopter+arduino
« -: Септември 11, 2010, 11:16:02 pm »
Жироскопът и акселерометърът задължително са 3D.
Няма смисъл да се мери ускорение и ъгловаскорост само на една ос. Просто не върши никаква работа.
Мерят се за трите оси едновременно и се анализира комплектната информация за да се вземе правилно решение за контрол на моторите.

21
Други роботи / Quadcopter+arduino
« -: Септември 10, 2010, 06:08:42 pm »
Ами не се използват 3 сензора: Gyro, Accelerometer и Magnetometer.
Използват се общо 9 сензора: 3 бр. Gyro, 3 бр. Accelerometer и 3 бр. Magnetometer (по един за всяка ос).
А защо се използват. Ами много просто: за стабилизация.
Всеки един вид сензор измерва различни величини (а някой една и съща величина но по различен начин).
Също така някаде се използва баро-сензор за налягане.
И като се комбинират всички сензори контролера си има напредстава как се движи и накъде. Ако нещо не е в ред се коригират оборотите на моторите моторите.
Като цяло няма нищо сложно в този проект. Всичко се взема наготово и се свързва. По-сложното би било софтуера но и той е наличен така че става дума за обикновенно опроводяване.

22
Други роботи / Quadcopter+arduino
« -: Септември 09, 2010, 09:05:48 pm »
Така на пръв поглед става дума за честотата на PWM модулацията на ESC контролерите.
Би трябвало да работят на честота около 20kHz. Незнам защо е толкова ниска.
В момента тегля PDF-а и ще го погледна по обстойно за какво става дума.

23
Други роботи / Quadcopter+arduino
« -: Септември 09, 2010, 07:24:15 pm »
Ами едвали ще има голям трансфер на данни. Основно потокът ще е в една посока. Евентуално ако се изисква да се сваля някаква телеметрия тогава може би ще се наложи по-висока скорост, но колкото по висока е скоростта на предаване на информация толкова повече енергия ще черпи от батерията, толкова по-податлив на смущения ще е сигнала и толкова по късо ще е разтоянието на което ще може да се управлява.
Bluetooth го дадох само като пример (но хардуерно и софтуерно няма да е проблем да се пусне в действие). По скоро си мислех за някакви серийни радиомодули. Има доста голям избор. Харесъл съм си едни модули за комуникация до 1200 метра със скорост  19200bps за 55 долара комплекта. А вчера като рових из нета намерих подобни с обхват 15 км. (38000bps), китайски са търся точно от каде мога да си ги поръчам а цената е около 150$ комплекта с антени.

24
Други роботи / Quadcopter+arduino
« -: Септември 09, 2010, 06:09:10 pm »
Основните елементи са:
 4 бг. безколекторни мотори
 4 бр. управление за моторите
 1 бр. 3D акселерометър (или 3 бр. за X,Y и Z осите)
 3 бр. 1D жироскоп (за X,Y и Z осите)
 1 бр. контролер който да обработва информацията от жироскопите, акселерометрите и да изпраща сигнали към всеки контролер на мотор, а също и да приема команди от системата за управление
 1 бр. колкото се може по мощна батерия (поне 2200 mAh)
 1 бр. RX + 1 бр. TX модули за комуникация (колегите моделисти използват стандартна апаратура за радиоуправляеми самолети, защото си вземат готова контролна платка с контролери за моторите и единствената им работа е да свържат няколко жици и нищо повече. Навярно защоо не разбират от електроника и още повече от програмиране.) Вариантът за мен е управлението да се направи примерно през Bluetooth (като цена е същото) само разтоянието е малко ограничено до 150 метра, но пък е доста по функционално и мойе да се управлява през лаптоп или GSM. Другият вариант е например да си използват RF модули (намерих едни много добри с обхват до 1200 метра, а също и подобни китейски с обхват до 15 километра) варианти много.
Нещата са доста обемисти и сложни при положение че си изграждаме електрониката и софтуера сами. Хората го правят така че и ние ще може да го направим.

25
Други роботи / Quadcopter+arduino
« -: Септември 09, 2010, 03:23:05 pm »
Ами има няколко човека в БГ които са си направили подобни с 3 и 4 мотора.
Вариантът с 4 мотора е доста по-лесен за реализация понеже управлението е доста упростено.
Ако смяташ да използваш готови модули за сглобяване и да програмираш контролера с готов код направен специално за целта, няма да имаш особени трудности понеже някой друг вече го е измислил, само трябва да си приготвиш около 300$ поне за по маломощните варианти и с около 100$ повече за модел с повече тяга.
Относно вариянта сам да си мислиш всичко дори и за напредналите в програмирането и схемотехниката ще се окаже предизвикателство.
А иначе готовите комплекти вървят над 1500$.

Имам доста информация и опит.
Ако смяташ да правиш нещо питай конкретно.

26
Относно хартията трябва да използваш гладката и незалепваща част.
Аз ползвам хартия от рекламните брошури на М-тел или някое гланцирано списание. Естествено имам и специална трансферна хартия която си я купих от една рекламна агенция.
Относно зеленото покритие на платките, то е лак който предпазва пътечките от корозия. Има и изолиращо действие подобно на лакът който си си харесъл.

27
Купувам-Продавам / Търся си дрелка
« -: Август 18, 2010, 11:08:03 pm »
В Панда ги има на ниски цени но са боклуци.
Има доста добри комплекти в Мастерхаус на поносима цена.
Разбирасе ги има и в Практикер, Метро и Баумакс.
Има ги и на още няколко магазина около Панда, така че имаш избор.
На мен ми харесва комплекта в Мастерхаус. Цената е около 65-70 лева но в нея влизат дремел, поставка, гъвкаво жило, комплект боргии, шкурки, режещи дискове и още няколко работни инструменти. Иначе в Панда мисля че ги имаще около 25-30 лева но съм пробвал подобни и смятам че не стават.

28
Форум на Web-мастъра / AVR vs PIC
« -: Август 14, 2010, 03:40:06 pm »
Работил съм с AVR и с PIC и като цяло няма особена разлика.
Лично аз предпочитам AVR поради много причини. Смятам че Microchip ще загубят доста от пазарният си дял ако не беше много добрата маркетингова стратегия на компанията от която Atmel могат да вземат пример.

29
Общ форум / Arduino и външно захранване.
« -: Август 06, 2010, 10:26:48 pm »
И аз смятам че ще стане.
Гледай да го свържеш преди стабилизатора на напрежение на ардуино-то че да може да се стабилизира напрежението. Също така следи преди да го включиш на какво напрежение е настроен. Със този превключвател понякога неволно се премества обхватан на напрежение. Едвали ще изгори нещо но предполагам че ще грее доста.

30
Браво това вече ми звучи като курсова работа или нещо такова.

Страници: 1 [2] 3 4 5