Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - kotaraka

Страници: [1] 2 3 ... 5
1
Робо-сумо / Моят сумо робот
« -: Февруари 05, 2011, 08:58:58 pm »
Може 100 пъти да пробваш да записваш но няма да стане при положение че не намира контролера.
Прегледах набързо горната схема и ми се струва че свързването е правелно.
Ако си сигурен във връзката със програматора провери настройката на софтуера с който програмираш.
Дано да стане.

3
Електроника / Устройство
« -: Януари 02, 2011, 01:16:57 pm »
Не това е за Ардуино.

5
Електроника / Устройство
« -: Януари 01, 2011, 09:05:02 pm »
Да наистина в началото ще е доста трудно. Като се сетя аз колко контролери съм изгорил и то от бързане а не от незнание. Програматора през LPT е доста сполучлив и евтин, в началото бях с такъв.
Относно USB към TTL в ebay има доста видове. Основно върху FT232. Цената е доста добра от 0.99$ до 6$. На повечето е включена доставката но дори и с такава цената е под 10 лв.

6
Електроника / Устройство
« -: Януари 01, 2011, 01:34:27 pm »
Относно въпроса на "emil74". - Никога не съм си поставял за цел да "излъже" компютърът, че контролер е USB мишка и никога не съм го правил, което не означава че е много сложно, нито пък че е много просто. Трябват познания относно и структурата на комуникацията между мишката и компютъра и от там няма да е трудно да се пускат необходимите данни от контролер за да се симулира мишка. Ако е необходимо ще се разровя малко, и ще пробвам да направя нещо по въпроса.
Ще си позволя да не се съглася с "mivr" относно първата част от съобщението му. Може да се ползва AVR с изключително малка сума дори и без програматор. Цената на елементите които са необходими за да се зглоби програматор за AVR чипове е около 2.5лв. в зависимост от магазина от който се купуват материалите. Един контролер примернно Attiny2313 e 3,30лв. а ATmega8 е около 6лв. Софтуера разбирасе е безплатен. Като цяло контролер + програматор + елементи за платка =8-10лв. Един кабел който преобразува сигнала от USB към TTL e около 10 лв.
Немога да не се съглася обаче с това че ще трябва малко работа с поялник, а и времето за подкарване на един контролер от човек който никога не се е занимавал с такива не е никак малко.

7
Електроника / Устройство
« -: Януари 01, 2011, 10:30:43 am »
Аз съм правил доста устройства които да комуникират посредством USB с компютър и не е кой знае какво.
Като цяло до колкото разбирам искаш неколко датчика да вържеш и се притесняваш как ще ги свържеш към USB порта и как ще ги различаваш един от друг.
Ами никак не е сложно.
Вземаш един микроконтрлер (аз ползвам основно AVR ) какъв точно зависи от няколко неща, в твощ случай основно от броят на сензорите.
Понеже сигнала от сензорите е аналогов а на теб ще ти трябва задължително цифров за да го изпратиш по USB ще трябва да го обработиш. За целта контролерите имат т.н. ADC (analog to digital converter). Вързваш датчиците по подходящ начин към конкретните пинове на контролера. От там конфигурираш ADC-то на контролера.
След това идва другият момент - предаването на информацията. За целта контролерите имат USART (universal serial asinxron receive transmit). Ще е необходимо да конвертираш изходният UART сигнал към USB. Препоръчвам ти да използваш готова схема конвертор от USB->UART(TTL).
И след това ти остава да програмираш контролера какво да прави. Изпращаш данните към USB порта. От другата страна създаваш софт. който да следи порта и да приема информацията след което ако е необходимо да я обработва.

8
Електроника / Устройство
« -: Декември 30, 2010, 10:53:10 pm »
Понеже аз програмирам както приложен софтуер за компютри така и микроконтролери мога да кажа че наистина програмирането на контролери не е като програмирането софт. за компютри.
При положение че не разбираш нищо от микроконтролери и че никога не си се занимавал с чисто C или Асемблер по добре ще е някой да ти помогне с кода за контролера асъщо и с електрическата част.
Относно устройството смятам че може да стан със сензор за натиск, само трябва да се избере подходящият (едвали ще се намери в BG) и смятам че от софтуерна гледна точка ще стане по-просто от варианта с акселерометър. От професионална гледна точка варианта с акселерометър е доста добър и след подходяща обработка на данните ще могат да се извлекът доста допълнителни параметри, но този вариант не е за начинаещи според мен.

9
Весела Коледа.

10
Електроника / Диоди и напрежение
« -: Декември 22, 2010, 11:02:18 pm »
Идеята за Boost конвертора е добра.
Аз също съм я пробвал. Даже лятото се занимавах отново с нея.
Без проблем вдигам 400V от 5V.

11
Общ форум / Фототранзистор
« -: Декември 17, 2010, 09:33:42 am »
Цитат на: "DimityrTonev"
И аз неска си купих 2 фототранзистора без изведена база, само че имам обратния проблем при наи малката светлина от лампата в стаята схемата тръгва и другия проблем е,че нереагират на друга светлина освен от какъвто и вид да е крушка с нажежяема жичка.


Това е разбираемо. Лампите също излъчват IR светлина.
Проблема ти е там че схемата е прекалено чувствително и реагира на най малкото въздействие.
За да работи коректно трябва да намалиш чувствителността да степен в която не реагира на светлина от крушка. Тогава трябва да реагира като пуснеш IR светодиод срещу фототранзистора.

12
Електроника / Преобразувател на код
« -: Декември 16, 2010, 09:45:58 am »
За 74185 в нета има много информация.
Пишеш в Гугъл 74185 и отваряш първото което ти изникне (това е описанието на схемата). На страница 2 е функционалната таблица със входни сигнали и изходни такива. Може да започнеш от там.

13
Електроника / Аритметико логическо устройство
« -: Декември 13, 2010, 09:04:26 pm »
Доста хора могат да ти помогнат с доста неща стига да дадеш малко повече подробности.

14
Електроника / Въпрос за пиновете на Arduino
« -: Декември 06, 2010, 10:03:06 am »
Не е задължително да са 16.
Спокойно можеш да вържеш отделните пинове към ардуиното, а ако искаш можеш да управляваш само общите пинове.

15
Общ форум / Въпрос за Сензори
« -: Октомври 27, 2010, 03:04:33 pm »
Цитат на: "zen"
Всеки контролер си има определен брой входове и изходи. Максималният брой сензори, които може да се използва е равен на максималният брой входове.

Това е валидно за аналоговите сензори.
Ако се използват сензори със серийна комуникация (TWI,USI,UART,ISP) Бройката на сензорите може да надхвърли 200.

Страници: [1] 2 3 ... 5