Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Теми - Borislav

Страници: 1 2 3 [4] 5 6 7
46
Докато се рових из Интернет, забелязах една интересна анкета в Руския форум по Роботика... Споделете с всички - искате ли да имате робот? :) :robocop:

47
"Датчикът на Хол" е датчик на магнитно поле. Звучи сложно, нали?

Като цяло "Датчикът на Хол" се крие в дълбините на много устройства. При някои, работата е свързана с него, а в други - той е просто заместител на оптроните.

Най голяма концентрация на датчици на Хол е в компютърните вентилатори. Освен тях, във вентилаторите няма почти нищо друго интересно.



Разглобяваме вентилатора. Отлепваме лепенката на задната страна на перката, ако има такава. Гледаме в централния отвор.



Там намираме малка кръгла шайбичка, която успяваме да достигнем с отвертката. По този начин ние ще отворим предната част на вентилатора. Вътре в тази перка, която извадихме току що, се намира малкия магнит, на който реагира датчика ни.



За един оборот на оста на вентилатора, датчикът на Хол сработва 2 пъти. По този начин, вентилаторът започва да се върти. неговите намотки, включени в една верига с датчика образуват генератор на електрочески колебания, който развърта пропелера. При това, датчикът на Хол работи и като датчик за числата на оборотите, с които се върти перката. По този начин ги стабилизита.

Самият датчик се намира в процепа на печатната платка на мотора.


При това е трудно да се различи на пръв поглед стария вентилатор (с два извода), от съвременния (с три извода), който струва много повече!



Като цяло, в старите вентилатори отсъства трети проводник... Устройството им е еднакво...

Е да се върнем при нашето изобретение - датчикът на Хол. Вече го намерихме. Но как да определим изводите му? Много просто! Гледаме надписите на печатната платка на охладителя. Трябва да се обърне внимание, че цветовете на кабелите на вентилатора се различават от общоприетите компютърни цветове... Червеният проводник не е +5 волта, а е +12 волта. Жълтият - сигнал за контрол на въртенето. Само черният е общ - както навсякъде.



Ето, че определихме включването на захранването към нашия охладител. Остана само да обърнем платката и да видим къде водят пътечките.
Датчикът на Хол има четири извода. Крайните са общ и плюс на захранващото напрежение. Проверяваме тяхното включване към проводниците за захранване, преминавайки по печатните пътечки. Двата средни извода - това са и точно тези изводи, участващи в управлението на въртене на двигателя и извеждат сигнала навън, за преброяване числото на оборотите на вентилатора.



Освен във вентилаторите, датчикът на Хол можем да намерим и във флопитата. Те определят положението на дискетата при всеки оборот на двигателя. Те се разполагат около ротора на основния двигател, който служи за движение на дискетата.



Този датчик се отличава малко от разгледания по-горе. Но свързването е по аналогичен път: два от изводите трябва да се свържат с общия и +12 волта. Това можем да проверим подавайки захранване на флопито и измерване на сигналите по изходите на датчика на Хол, въртейки шпиндела на флопито ръчно. На всеки оборот, датчикът ще дава по един импулс.



На това флопи датчикът дори е надписан!! Дреболия, а е толкова приятна! Втората изненадваща изненада - изводите на датчика са значително дълги!

Използването на датчика в Роботиката (и в други области на творчеството :)) е в качеството на датчик за въртене: малкия магнит се установява на въртящият се предмет (например - колелото), а датчикът се разполага така, че при въртенето, магнитът да преминава колкото се може по-близо до датчика! Също така, датчикът на Хол може да се използва за определяне на крайните положения на движеща се щанга (манипулатор-ръка или крак на робот). Разбира се, можем да поместим нашия датчик по средата и да определим неутралното положение на същият този робо-крак.

За разлика от оптичните датчици, които работят на отразена светлина и могат да бъдат облъчени от странични източници на инфрачервено лъчение и да дават сбой, датчикът на Хол реагира на близко до него магнитното поле. За да даде сбой устройството, трябва да се поднесе до него такъв мощен магнит, че по-скоро ще излезе от строя цялата електроника, а роботът ще се развали на парчета, които ще се залепят на магнита.  :-D

Надявам се статията да ви е полезна!
Статията е авторска, като снимките са взаимствани от тук: Източник

48
Програмиране / Програми по електроника
« -: Август 14, 2007, 06:00:07 pm »
Предлагам на вашето внимание архив от няколко програми, които ще са много полезни за чертаенето на схеми и платки.

Можете да изтеглите архива от тук (Размер - 3.0МВ).

Програмите са изцяло на руски език! Описание на всяка една от тях:


1. Sprint Layout 4.0 русская версия:

 * SL4RUS.zip  (1mb)
(Исключительно для публикации на СКР)
Программа для рисования печатных плат. Русификация выполнена В.Щербаковым. В программе есть много нового - улучшена точность, можно измерять расстояния и углы, настраиваемые цвета, расширенная поддержка SMD и другие полезные вещи. Учтите, что файлы SprintLayout4 не будут открываться в старых версиях программы. Для просмотра и печати можно использовать вьюер Viewlayout40.zip


2. sPlan5 русская версия:

 * RusPlan 5.zip (1.3mb)
(Исключительно для публикации на СКР)
Вашему  вниманию предлагается программа sPlan5 c переводом на русский от СКР Team,  включая  файл  помощи.  Даже если вы уже работаете с этой программой, рекомендуется  прочитать  все разделы до конца, не исключено, что вы найдете неизвестные  ранее  возможности.

 * RusPlan 5HLP.zip (214kb)
Если  по  каким либо причинам вы не можете пользоваться  файлом помощи в формате CHM, то скачайте файл RusPlan5HLP.zip, это тот же файл, но в формате .hlp.

49
Регламент за провеждане на състезания по "Следване на линия"
Под редакция на Асоциацията на спортната роботика
Версия 1.0 от 18.08.2005г.



1. Условия за състезанието:
- Роботът е длъжен да премине разстоянието от Старта до Финала за възможно най-кратко време.
- За преминаването на дистанцията се дават максимум 5 (5) минути.
- Ако роботът загуби линията за повече от 10 секунди и/или "среже" траекторията на движение, то той ще бъде дисквалифициран.
- По време на състезанието участниците не бива да докосват роботите.


2.1. Изисквания към полигона (Стандарт):
Вбъдеще, полето с линията ще наричаме "Полигон"



- Цвят на полигона - тъмен.
- Цвят на линията - бял.
- Ширина на линията - от 30 до 50 мм. (в зависимост от конкретните състезания).

2.2. Изисквания към полигона (Micro Line Followers):
- Черна линия на бял фон.
- Дебелина на линията - 20мм (в международните правила, линията е 3/4 от дюйма, което в милиметри е точно 19. Мисля, че 1 мм не е фатален)
- Разстоянието между съседните линии - не по-малко от 150мм.
- Линията не може да пресича сама себе си.


3.1. Робот (Macro Line Followers):
- Максимална ширина на робота 150см, дължина - 150см, височина - неограничена.
- Теглото на робота не трябва да превишава 50кг.
- Допуска се използването само на електродвигатели.
- Роботът трябва да бъде автономен.

3.2. Робот (Micro Line Followers):
- Максимална ширина - 152мм, дължина - 152мм, височина - неограничена (152, а не 150, защото в Лайн Трейсинга законодатели се явяват американците. Така че всичко трябва да премине в дюймове, а 152мм са 6 дюйма).
- Допуска се използването само на електродвигатели.
- Роботът трябва да бъде автономен.


4. Правила за определяне на победител:
- За преминаване на дистанцията на всеки отбор се дават не по-малко от 2 опита (точното число се определя от съдийската колегия в деня преди състезанието).
- За определяне на класирането се взима по-доброто време от всички опити.
- Ако роботът загуби линията за повече от 10 секунди и/или "среже" траекторията на движение, то той ще бъде дисквалифициран.
- За победител се определя отборът, постигнал най-добро време за преодоляване на трасето.


5. Съдийство:
- Контролът и всичко останало по състезанията се определя от съдийска колегия в съотвествие с дадените правила.
- Съдиите притежават всички пълномощия по време на цялото състезание; всички участници трябва да приемат тяхното решение.
- Ако възникнат някакви възражения относно съдийството, отборът има право да обжалва решението на съдията не по-късно от началото на състезанието за следващите отбори.
- Преиграване може да бъде назначено по решение на сидиите в случай, че роботът не е могъл да завърши етапа, заради външна намеса или ако неизправността е възникнала заради лошо състояние на полето.
- Съдийската колегия запазва правото си да внася каквито и да било изменения, ако тези изменения не дават на който и да е отбор някакво приемущество!

Превод: Борислав - Българският портал по Роботика

50
Електроника / Аналози на транзисторите?
« -: Август 10, 2007, 10:25:07 am »
Някой би ли ми дал някакво ръководство или книга за Американски аналози на Руски транзистори (и обратно)? Постоянно се сблъсквам с много интересни схеми, но изградени на базата на руските транзистори (най-често от серията КТ), които трудно се намират. Затова и искам да си намеря книжка, от която да гледам кои са аналозите им. :)
Предварително мерси!

51
Практика / Крак-колело? Какво е това?
« -: Август 10, 2007, 10:04:04 am »
Тази статия е още един пример за това, колко необятен е човешкият ум! :) Сега ще ви покажа интересен хибрид между робо-крак и робо-колело.

Да започнем с малко теория.. Още от времената на шумерите, колелото е било неотлъчен помощник на човека. В роботиката, приемуществата на колелото са в малките габарити и лекотата за изработка. Но затова пък, кракът има висока проходимост към неравностите на повърхостта. Затова, учените от Biorobotics Lab, решили един ден да съчетаят колелото с крак. :) И ето какво се е получило.

Целта на проекта е била да се създаде робот, който може бързо и лесно да преминава през различни препятствия.



Как става ходенето се вижда на двата кадъра, взети от видео за робот, който преминава стълба с помощта на тези колела.



Както сами забелязахте, проходимостта не невиждана за робот с колела! :) Машината преодолява препятствия, равни на височината на краката!
За преодоляване на препятствията, учените изобретили и шестколесен вариант:



Този робот е в състояние да преодолее препятствия, по-високи от 2 пъти диаметъра на звездовидните му колела!

Ако изменяме "фазирането" (синхронизацията) на звездичките, можем да получим робот, който прави подскоци във въздуха. Понякога тези подскоци могат да бъдат много по-високи от дължината на тялото му!



За повишаване на качеството на движение, колелата могат да се снабдят със своеобразни стъпала. Както този приятел:



Като цяло, този робот не е особено удобен за домашен робот. Това е така, защото моторите се свързват директно с колелата. Така роботът се придвижва на пълна скорост и изниква опастност за предметите около него (ако са стъклени). Необходимо е да се вземат мерки за безопастност! Но като цяло, идеята е много добра, поне според мен! :)

Надявам се статията да ви е била от полза!

52
Ето един полезен за нас уред!

Как да проверим работоспособността на нашия драйвер за двигатели L293 (всички серии)?

За да се провери дали работи интегралната схема, е необходимо да и включим светодиоди. За да не ви умръзне да ги запоявате за куплунга, направете си една малка тест-платка с куплунг за крачетата по схемата, и вашият уред ще стане лесен за употреба!

Самата схема на тестера е тази:



В последствие ще се убедите, че по-лесно е да съединявате драйвера за двигатели с тестера посредством още един куплунг между тях. Този куплунг (на чертежа - Куплунг 1) след това отделяте от тестера заедно с драйвера, и го запоявате на работната платка на робота! :) Така ще си улесните живота много повече!



Можете да поставите и които и да са резистори от 1k до 10k. Достатъчно е само да осигуряват добро светене на светодиодите, без да ги взривяват. :P

Това беше статията за това, как да си направим тестер за L293! Надявам се този наш прост уред да ви бъде от ползва. А в това не се съмнявам! :)
Поздрави!

53
Ето, че реших да си направя един photopopper.

Първо, малко теория. Photopopper се наричат абсолютно автономните BEAM-роботи. Като цяло, те са клас на семейството BEAM, ако може да се изразя по-биологично. :) За конструкция на този уникален BEAM-робот дори не сте си фантазирали, колко елементарна и разнообразна може да бъде! Важното е да има някакъв вид мотор и слънчева батерия.
Малко снимки за вдъхновение:





Поляризиран електролитически кондензатор с капацитет от 3300 мкФ имам от старо дъно, което изгоря отдавна, но всички кондензатори изглеждаха добре (от същото дъно взех куплунга за робота "СЕБ"). :) Слънчевата батерия свалих от калкулатора, с който се подготвях за кандидат-студентските изпити (той е изцяло на слънчеви батерии). BEAM-protopopper-а ще се движи с помощта на два мотора от уокмен и касетофон, които бяха абсолютно еднакви. Светодиоди ще ползвам тези, които се въртят вкъщи от както съм се родил. :) Работят, тествах ги! Резистори намерих варгалящи се от незапомнени времена. :) Купих само 4 транзистора на обща стойност 24 ст. (6ст./бр.) Така че...общата стойност на робота досега възлиза на... точно така, на 24ст.! :)
Удивително, но факт, с тези финанси ще направя своя protopopper.

За схема ще ползвам това:


Засега това е обмислянето ми на дизайна на робота... Пристъпвам към работа и ще видим какво ще излезе. :)

54
Практика / Кутия за елементи?
« -: Август 02, 2007, 05:45:51 pm »
Здравейте на всички!

Както всеки любител на Роботиката, вкъщи имам купчина елементи. Купени и взети, съм ги нахвърлял по видове (резистори, транзистори, кондензатори, ИС, диоди и т.н.) в найлонови торбички. :) Но станаха много и просто вече е крайно неудобно. Искам да помисля за направата на кутия за елементите. Всъщност, не знам откъде продават, но сигурно са скъпи (Примерно като в магазините за електроника - те са въртящи се :)), затова и искам да си направя от подръчни материали. Мислех на парче шперплат да залепя срязани на две кутийки от Фото (за ленти), но се отказах - много плитки ще станат. :) Та..ако някой има някакъв материал за направата на такава кутия, или някоя оригинална идея, би ли я споделил с нас? Вярвам, че тази тема ще потрябва и на някой друг!
Мерси за вниманието!

55
В тази тема ще съобщавам за промените по дизайна на Портала и Форума. Също така, тук можете да побликувате всички свои препоръки, мнения и други! :) Благодаря ви!

И така, нововъведението в Българския портал по Роботика е графата "Контакти" в лявото меню на сайта. В него ще разберете по какъв начин можете да се свържите с мен, Администратора на сайта. По-късно ще бъдат добавени и опитните роботостроители. Въобще, в графа контакти ще можете да се свържете по по-бърз начин с потребители, към които можете да зададете въпросите си! Разбира се, с тяхното желание! :)

Графата "Контакти" е НЕДОСТЪПНА за Гости (Нерегистрирани потребители!)

56
За да се разрастне сайта, а съответно и Роботиката в България, е необходимо колкото се може повече хора да гласуват за него! Днес порталът ни е на 3-то място в класацията на BGTop!

Нека направим една статистика: Колко често гласувате за Нашия портал?

57
Робо-сумо / Моят Сумобот
« -: Август 01, 2007, 10:04:36 am »
И така, приятели... Вчера отпразнувах влизането в университет със завършването на електрониката на робота ми. :)
Има малки корекции по механиката. Модулите мотор-колело си остават същите - редуктори от 2 детски колички и колела - капачки от буркани. Промяна има в картоненото шаси (направено от 2 слепени квадрата 10х10см от кутия за лан карта :)), и тя е направата на ново - от прозрачна пластмаса. Един квадрат 8х8см, изрязан от капак на кутия от CD. Получи се доволно, а и по него много лесно се чертае със CD-pen. Отворите за болтовете бяха пробити с помощта на шило и запалка. :)
Електрониката ми е изградена на базата на програмируемия микроконтролер ATmega8 и драйвер за двигатели L293D. Датчици още няма... Схемата ще бъде публикувана заедно със снимките около вдругиден (утре давам за проявяване най-после!). "Енергийният отсек", както обичам да наричам кутийката за поставяне на четирите батерии тип АА (1.2V - презареждащи, защото имам зарядно за батерии), се намира в долната страна на шасито. За рало на сумиста не съм мислил още. :)

Засега това е като информация. Вдругиден ще има и снимков материал. Поздрави!

58
Здравейте на всички!
От доста време исках да намеря програма, която да ми покаже до кое число след запетаята ще изчисли Пи (22/7 = 3.141592...) Т.е. дефакто ми трябва програма-калкулатор, която да няма ограничение за знаци и да дели 22 на 7.
Е, така и не намерих такава програма, затова вчера реших сам да си я напиша. Написах си кода с Visual C++ v.6.0. Всичко си му е наред на кода, но възникна една грешка... Закръгля числото. Т.е. като частно на 22/7 изкарва 3. Някой има ли идея как да направя така, че да не го закръгля и да изкара безброй много знаци?

Забележка! Безброй много се подразбира толкова, колкото може да изчисли компютъра ми! Японците заявиха още преди 2 години, че ще създадат машина, която да изчисли Пи до 1 трилионния знак след запетаята... Сегашния рекорд на Гинес не помня колко знаци беше. :)

Надявам се някой да помогне! Мерси за вниманието!

А ето и кода на програмата ми:
#include<iostream.h>

int main()
{
double a = 22;
double b = 7;

double s = 22/7;
cout << "s=" << s << "\n";
return(0);
}

59
Здравейте на всички!
Искам да направя Upload-система за файлове с определен тип разширение! Не е необходима База данни, а само папка, в която да се съхраняват файловете на сървъра.
От седмица-две вече се мъча да намеря такъв скрипт, но не успявам... Пробвам различни, но те са или само с upload на снимки, или имат някакви бъгове! Моля тези, които разбират повече от мен да помогнат!
Предварително мерси!

60
BEAM-роботи / BEAM-крачещ робот
« -: Юли 29, 2007, 09:12:25 pm »
По молба на Driver_89 ще побликувам статия с това как да си направим крачещ BEAM-робот!

Всъщност, задачата ни не е от най-леките. Механиката на тази буболечка е коварна работа... Навлизаме в непознати води, но ще отразя това, което видях като снимков материал.

За електроника ще използваме схемата ни от "Как да направим най-лесния робот", в която усложнихме конструкцията на нашия BEAM-робот, до 2 мотора и 2 фототранзистора...

Да започнем със запознаването на механиката.







Вижда се, че предният мотор е под 45 градуса, спрямо другия. Това помага на робота да се движи напред и да е със снижена предна част.







Изработка и материал за краката:
Вариант 1: Отивате при малкото си братче/сестриче. Взимате колелото му, режете една от спиците и изчезвате от местопрестъплението. :D
Вариант 2: Скарвате се с баба си и и отвличате вниманието настрани... Грабвате спиците и за плетене и изчезвате от местопрестъплението. :D

(Разбира се, това е в кръга на шегата! Материалите са същите, но шегите са за създаване на по-увлекателна статия!!)

А ето и схемата на робота:



Ето в какъв мащаб са елементите, показани до едно пени:





Батерията е взета от части на 9V батерия! Това е опасно и по-добре да не последвате този пример!:



Моторчето, сравнено с пени-то:



Това е за сега! Всъщност, това е лично НЕизпитана техника за направата на BEAM-walcker robot (все още нямам опит с тези машинки), но можете да експериментирате! В статията на нейния автор Чиу-Юан (Chiu-Yuan), никъде не пише за използване на програма! Потърсете datasheet за използваните интегрални схеми! С тях може да е по-лесно, за да разберем, дали основната ИС е програмируем контролер!
Извинявам се за тази дезинформация, но както казах, навлизаме в непознати води! :)

Страници: 1 2 3 [4] 5 6 7