Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - petko10

Страници: [1] 2
1
Общ форум / Създаване на Quadracopter
« -: Ноември 15, 2013, 06:45:01 pm »
Аз се ориентирах към AeroQuad форумите и там пообсъдихме с пичовете вариант за управление през компютъра . Иначе за преди това си трябва и стандартен контролер . Ясно е че от първия път магията няма да стане.

2
Общ форум / Създаване на Quadracopter
« -: Ноември 12, 2013, 07:07:23 pm »
Аз за да не правя нова тема искам да се включа със неясно до колко реалистичната си идея . Бекграунда е , че имам аспирации в изкуствения интелект и до няколко месеца трябва да съм довършил системата за симулации на невронни мрежи и да мога да започна модели с някакво полезно действие . Та в тая връзка искам след виртуалното доказване , че нещата действат , да започна да контролирам нещо тип робот (казвам го така , защото ми е ясно , че най-добрият вариант е просто да пригодя кола с дистанционно за целта , обаче нали сме ентусиасти ми се ще да е куадкоптер) . Та така , понеже сме студенти без особени доходи , не мога да се целя много високо за техниката и се заформи следната идея :
 Малък куадкоптер с котролер , който стрйимва всичко от уредите към компютъра (съответно контрола се стриймва от компютъра).
Това е и първият въпрос - кой комуникационен канал може да се ползва за такъв стрийм (bluetooth/WiFi) и могат ли относително лесно да се препрограмират наличните котролери за такава задача ?
Отделен въпрос , който ми хрумна е - има ли разработен софтуер за управление на bluetooth RC устройства от компютър с прост bluetooth dongle примерно ? И ако не - какви са техническите спънки ?

3
За всичко... / Порталът ?
« -: Октомври 10, 2011, 04:06:59 pm »
Главната страница на сайта ми се губи след като не съм проверявал форума от доста време , не се ли поддържа вече ?

4
Напиши ,до къде си стигнала ,пък може да се намери кой да помогне ,ако си забила на нещо ,ама по никакъв начин не би говорело добре за теб да очакваш някой да ти напише курсовата работа .

5
Искам да се похваля ,че май намерих точно това ,за което ровех толкова време . Gnus твоето IDE нещо не ми допадна ,може би е за по-напреднали (по-вероятно е да не се задълбах достатъчно). В един момент тея project файлове на Dev-C взеха да ми бъркат в здравето ,та се разтърсих пак и намерих Code::Blocks . Според мен си струва да се погледне (отворен проект е , ползването е безплатно) .

6
Благодаря за отговора . Програмката е добра ,аз точно бях инсталирал MinGW (компилатора ,когото използва въпросната програмка ) ,но нямаш IDE за него ,та точно пасна всичко :) . Сега ще коригирам темата ,че да се превърне в полезна .

7
Оригинален пост:
Цитат
А бе толкова ли е умрял програмния свят ,че за този толкова разпространен език няма един свестен ,лек компилатор с една проста ,лека работна среда . На Borland компилатора ако не му беше скапано win32api-то (или там каквото ,няма значение,графичната среда в уиндоус никаква я няма) щеше да е перфе,ама не. Visual поредицата не мога да я понасям по някаква причина ,не знам защо но ми е крайно антипатична ,хем е като за олигофрени ,хем е сложна и мудна (поне по мое мнение) . Как го постигат това MS ,не ми е ясно . Асемблер си има FASM и там колко още приятни варянти за компилатори ,леки ,хубави . Аз ли съм толкова зле ,че не мога да намеря или наистина всички С програмисти си пишат или на Visual или за всеки тест на програмата отиват 100 знака в cmd (ясно че не толкова ама мисля ,че си е зор като на повечето програми се правят много тестове ) и прехвърляне на 3 прозореца докато пробваш ехе-то (накрая и на това ще се науча сигурно но ума ми не побира как няма такъв компилатор какъвто търся) . Та темата е не да ви се оплаквам в 3 тома ,ами да кажете на какво и как работите вие .


 Та аз срещнах доста трудности при търсенето на компилатор за С/С++ и това на 2 пъти ме спря да започна да се занимавам . За да обобщя :
1. "Visual поредицата не мога да я понасям по някаква причина ,не знам защо но ми е крайно антипатична ,хем е като за олигофрени ,хем е сложна и мудна (поне по мое мнение) . Как го постигат това MS ,не ми е ясно ."
2.Борланд имат хубаво IDE обаче нещо има проблеми с графичния интерфейс под windows (GUI) (или поне версията ,която аз опитах)
3.Има доста разработени компилатори и до колкото знам основните са 1 на Интел и 2 GNU проекта GCC (за С++ и съответните други за С ,Фортран и мисля поне още един ,но не се сещам) + за DJGPP да кажа конкретно (който също е част от въпросния GNU проект) ,защото spookyboy го препоръчва в темата http://robotics-bg.com/forum/viewtopic.php?t=159 ,която да спомена намирам за много полезна и добре написана :)  . На тези компилатори аз не има харесвам ,че са само компилатори (няма работна среда (IDE) ) и трябва да се работи с cmd ,което макар да не ми е трудно ,за някои може да е + е неудобно за програми които изискват много тестове с малко промени .
4. Доло Иво дава линк за Dev-C++ ,с който за сега не съм имал роблеми (то е само IDE и използва GNU компилатора ) .

8
За всичко... / Google Lunar X PRIZE
« -: Ноември 30, 2008, 02:41:54 am »
1: А бе както и да го гледаме отлепването от нашта иначе така приятна планета си е трудна работа простите факти са ,че имаме за преодоляване едно сериозно гравитационно поле  ,защото по какъвто и път да се мине ,както и да го въртим ,физиката е казала ,че силата зависи от масата и ускорението ,гравитацията е ускорение ,което нашият кораб трябва да търпи за времето ,в което се отдалечава от Земята ,а колкото повече скъсяваме времето увеличаваме скоростта ,с което пада КПД-то и се увеличава риска и съчетавайки всичко това получаваме един абсолютен минимум на енергията ,която трябва да се използва ,който хич не е малък . Покрай този неприятен факт имаме атмосверата (тя при горното изречение се включва при частта за КПД-то , скорост=>триене=>намаляване КПД) ,тя по начало е в абсолютен минус на ракетите ,но за сметка на това е среда за въздухоплаването ,което трябва да предположа до определена височина е по-евтино от блъскането с ракета нагоре ,което предполага направата на хибрид (издигане до някаква височина със самолет ,след което ракетен двигател) . Това обаче американците май се опитваха да го правят доста години наред с един доста специфичен космически кораб ,който доста рекламираха ,но поради факта ,че не съм чул да е пуснат вече ,трябва да предположа ,че нещо са им се объркали сметките и този начин също не е толкова на оферта ,както изглежда . (друг е въпроса ,че може още да си го разработват тоя кораб просто ,което не е малко вероятно) Това е горе-доло ,което знам аз и ако трябваше да взимам решение, при все ,че съм взел участие в състезанието ,щях да разуча начина с хибридното излизане от атмосферата ,ако ли не - дърварската ,качвай на ракетата и черта към космоса .
2: Пресмятане на орбитите и каквито и да е още решения - трябва да имате в предвид софтуерната част ,която за да е по-интересно и за да е иновативна мисля ,че би било хубаво да е до някъде автономна ,т.е. не да се заложи всичко до последното движение в една спретната програма ,а да си се помисли в/у един по-интелигентен алгоритъм (дори не е нужно да е кой знае какво) и цялата система да е гъвкава за каквито и да е условия ,защото все пак един път ще се пуска цялото нещо (е надеждата на всеки захванал се) и няма как да се предвиди абсолютно всичко .
3: преминаване на 220 те хиляди км до Луната - май че най-"лесната" част - орбитата е почти напълно предвидима , защити от слънчевите ветрове са направени щом и хора си оцеляват в космоса и едва ли са най-дълбоко пазените тайни тези защити
4:кацане - е тука вече е забавната част  :lol:  . Т.е. за мен като наблюдател ,защото точно в този етап ще има може би най-много нови идеи и той е от най-сложните ,защото : отново имаме безпрецедентната сила на гравитацията обаче ,за да е по-забавно нямаме атмосвера ,която евентуално би могла да бъде опора в случая .
5:и сега пипкавата част - ами ако апарата падне наобратно (ако има "обратно" за него ) ,ако малко се е скапало през пътуването ако си в кратер на 1 км от предвиденото място на приземяването и апарата е ограничен да измине само около 485 метра докато стигне ръба на кратера  :lol:  .
6: ако всичко до сега е преодоляно ,екипа би си направил две (че и повече като гледам колко са задачите :) ) кани с чай и да седне да сглоби антената и предавателя докато хапват закуската .

Без да имам абсолютно никакво основание да се опитвам дори (от към знания) ,ще предположа ,че все пак при желание може да се осъществи проекта за пари под стойността на наградата ,но това би било един неимоверен риск и едва ли е за братята румънци ,които ако се издънят ,ще им приберат имота Румъния от Deutsche Bank (примерно :lol:  ) .

9
Програмиране / Използване на Parallel port-a
« -: Ноември 25, 2008, 12:41:45 am »
Gnus благодаря за отговора ,тази схема преди я бях виждал ,но не е много нагледна и макар да е сравнително проста ,не бях успял да я разбера . Сега единственото ,което не ми се връзва е защо я има връзката със съпротивление R3 (и общо взето как протича тока при нея) .

10
Програмиране / Използване на Parallel port-a
« -: Ноември 20, 2008, 12:22:33 am »
A как стоят нещата с транзисторите ,има ли подходящ ,към който да се включи дата-та за база и това да си е ключа . Аз имам доста слаби познания по електроника както бихте се досетили и нещо не съм убеден ,че съм наясно с начина за включване на транзистора ,но все пак да питам.

11
Програмиране / Използване на Parallel port-a
« -: Октомври 10, 2008, 11:58:46 am »
Тук до колкото виждам човека го е свързал със стандартния флопи кабел ,а и на мен ми трябва не схема ами малко ноу-хау по какъв начин подава напрежението порта . А между другото да питам мога ли просто да свържа дата-реле-заземяващ(ground) и така осем пъти :lol: (колкото са дата-ground двойките) и това да е достатъчно сигурно (понеже не знам принципа на работа на релетата ) ?

12
Други роботи / IME10
« -: Октомври 05, 2008, 10:06:00 pm »
Пиша предимно да ви похваля - страхотен проект и изпълнение и много благодаря за подробното описание ,направо си е удоволствие да се проследи историята  :) . За формирането на 3D образа предлагам помощ ,защото имам известен опит - написах преди година някъде 3D engine на QBasic с познанията по геометрия за 10 кл (т.е. без заготовки) ,така че добих опит докато го правех ,а и даже мислех сериозно да се захвана да направя продукт точно за съставяне на 3D изображение от снимки обаче гадовете от MS се оказва ,че са ме изпреварили  :lol: (както и още някакъв екип бил го разработвал това точно ,доста бях разочарован ,поне бях решил ,че е уникална идеята) .

 Успех с по-нататъчната разработка : ) !

13
Програмиране / Използване на Parallel port-a
« -: Октомври 04, 2008, 11:57:13 pm »
Aми като гледам с релета ще се действа като стигна до тази част на проекта ,което като гледам не е много близо .

14
Други роботи / Проект за робот "MFDR 0.1"
« -: Октомври 03, 2008, 09:04:21 pm »
Аз смятам ,че не е невъзможно принципно ,няма да е в тоя приятен толкова хуманоиден вид ама такава машина сравнително лесно може да се направи с не чак толкова ужасно мн познания .

15
Програмиране / Използване на Parallel port-a
« -: Септември 20, 2008, 02:28:18 am »
Ами по начало искам да го свържа я с моторче ,я вентилаторче от комп. ,колкото да опитам ,а после към робот ,който за компютъра дефакто ще представлява няколко моторчета ,но из нета успях само да прочета как да управлявам софтуерно сигнала ,но хардуерната част ми се губи . Т.е. ако искам към вентилаторче да пусна 12 v то трябва да събера от 3 датапин-а проводници ли(всеки дата пин подава напрежение от 2-3 (не помня точно) до 5 v )? Основно ми се губи принципа на разпределяне на напрежението след като до колкото разбрах мах е 12 v .

Страници: [1] 2