Автор Тема: Въпрос относно роботика , реализация  (Прочетена 6431 пъти)

hwarang

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 10
    • Профил
Въпрос относно роботика , реализация
« -: Декември 21, 2009, 11:43:19 pm »
Здравейте , за добро или за лошо вече съм Ви колега по Роботика , днес ме приеха в техническия университет в София тази специалност.
Интересува ми освен , че специалноста е интересна , къде може да се намери приложение и евентуално като завърша , мога ли да си намеря добра работа свързана с тази специалност.
Благодаря за вниманието.
 :)

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Re: Въпрос относно роботика , реализация
« Отговор #1 -: Декември 22, 2009, 12:08:45 am »
Цитат на: "hwarang"
Здравейте , за добро или за лошо вече съм Ви колега по Роботика , днес ме приеха в техническия университет в София тази специалност.
Интересува ми освен , че специалноста е интересна , къде може да се намери приложение и евентуално като завърша , мога ли да си намеря добра работа свързана с тази специалност.
Благодаря за вниманието.
 :)


Макар и не достигнал твоето ниво университет (аз още съм в училище 10 клас) но мога да ти кажа че след това възможностите са големи имах един приятел който незнам точно какво го приеха(мисля че беше същото като твоето но на малки %) но беше в софия техническият университет и след това лесно си намираше работа първо бушона обаче там не било хубаво и сигурно за 1 лято 6 работи е смени да не кажа и повече ако това ти стига като информация шанса да ме лъже не е голям(!!!но има такъв!!!) но нека каже и някой който е учил там.

П.П:Аз от него се зарибих като малък не обръщах внимание много на тези роботи ама като започнах да си прая първата количка и няма спиране.
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Въпрос относно роботика , реализация
« Отговор #2 -: Декември 22, 2009, 08:59:59 pm »
Като учащ същата специалност ще ти кажа, че реализацията в България е "кой както се уреди". По-добре се дръж към някой преподавател към катедра "АДП" или "Автоматика". Ако си 3-ти курс и нагоре, след празниците ще дават 2 големи проекта на Техническия университет. Все още не знам условията, но ми казаха, че ще е "Автоматизирана поточна линия" или "Гъвкави роботизиращи комплекси". Предлагат и участието на студенти. Аз се записах и ако това те интересува ми пиши на ЛС. :) Естествено, всичко е само с учебна цел и трудът ти има най-вече морална стойност, но пък е полезен материал и солидна информация в Автобиографията ти. :)
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Въпрос относно роботика , реализация
« Отговор #3 -: Декември 23, 2009, 12:49:34 pm »
Не мога и аз да не разкажа нещо по темата. Аз не уча в ТУ, но пак уча роботика, сега съм първи курс. Общо взето роботиката ти дава доста широк поглед върху механика, електроника и програмиране. От две години работя, първо работих за една фирма като разработчик на софтуер, след това издържах точно 1 седмица без работа и само пуснах обява в един специализиран форум и веднага започнах нова работа и сега работя пак като програмист и се занимавам с разработка и имплементиране на алгоритми за машинно зрение. Отделно съм работил по доста странизчни малки проекти свързани с електроника и микроконтролери, от които също се докарват хубави приходи. Та както виждаш имаш много възможности да си изкарваш хляба след като го учиш това. Иначе за реализация в самата сфера на роботиката, тук в България, Боби ти го каза много хубаво "кой както се уреди". Но хубавото е, че вече има доста международни компании в България и те търсят специалисти (имам познат, който дълго време работеше във Festo и знам, че ако наистина си разбираш от работата те грабват и доста те "охажват", за да седиш при тях). Иначе винаги има и възможността да се занимаваш с роботика чисто академично, само, че мисля, че в България с това ще останеш доста гладен.

ЕДИТ: Как така са те приели на 22 декември ? Не е ли малко рано? И аз имах място в ТУ поради постижения, ама не ми бяха казали толкова рано!
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

hwarang

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 10
    • Профил
Въпрос относно роботика , реализация
« Отговор #4 -: Декември 24, 2009, 09:13:59 am »
Аз съм 3 курс. След 5 семестър ни разпределят по специализация.
Не обичам програмирането..... не ми се отдава.