Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - krasimir

Страници: 1 2 [3]
31
Електроника / RC vs RF vs Wifi
« -: Март 09, 2011, 10:42:11 pm »
Ми това си мисля че не е толкова сложно. Всеки който разбира от електроника и може да напише програмата може да го направи. Примерно аз не мога :-)
Но това не виждам как ще ти помогне. Това, което ти искаш да направиш е много по-сложно от това да пускаш и спираш някакви пинове или релета. За да управляваш модел всички команди трябва да са пропорционални и да можеш едновременно да ги командваш.

32
Електроника / RC vs RF vs Wifi
« -: Март 09, 2011, 10:33:25 pm »
Значи от ардуино не разбирам особено, но разбирам от радиоуправляеми модели. С безжични устройства, които се използват в lan мрежите (рутери, аксес пойнт и т.н.) е 1000 пъти по-сложно да управляваш модел отколкото със стандартно дистанционно - поради простата причина, че то е готово. За това служи. :-)  

Скоростта на wi-fi сигурно ще е по-бърза. Все пак вече има и N стандарт. Няма спор в това. Преноса на данни също става защото тези данни няма да са кой-знае колко големи. Предполагам, че става въпрос за нещо подобно на скорост, ускорение, налягане... и т.н.  Видеото също е по-подходящо може би... както ти сам казваш може да има проблем с обхвата.
Но да управляваш вертолет по-този начин е невъзможно. Повярвай ми. Това не е като да караш кола. Някой хора цял живот се учат. Мисля че ти е ясно с колко команди трябва да го управляваш за да лети :-)

33
Електроника / RC vs RF vs Wifi
« -: Март 09, 2011, 10:13:54 pm »
Цитат на: "westony"
А като обхват ? (m) да ли е възможно поне 500 метра ?


Трудна работа. Всеки знае от какво разстояние може да се хване сигнал. За такова разстояние трябват насочени антени... тук е ясно че това не може да стане защото предавателя е подвижен. Виждал съм че може да се направи следяща антена. Тоест една антена, която стои на земята и автоматично се насочва към предавателя от силата на сигнала. Но това не е проста задача, да не говорим, че дори и да се направи, антената на предавателя няма как да се насочи.

Аз сега съм на същата вълна. :-) Доста четох из форумите за безжичните камери. Има предаватели с голяма мощност. 1W - по време на полет казват, че и над километър хващат.

34
Електроника / Въпрос за датчици и ардуино
« -: Декември 27, 2010, 06:52:33 pm »
Здравейте,

след време ще ми се наложи да направя нещо като робот на който ще са поставени различни датчици. Информацията от тези датчици ще трябва да се предава безжично.

Ще се опитам да обясня максимално точно и кратко нещата, които искам да направя. От електроника не разбирам особено, от писане на код още по малко, но все пак смятам, че ще се справя.


Скоро научих за Ардуино и мисля, че може да ми свърши работа.
Две са основните неща, които искам да направя.

Първото:
 - мисля, че ще е лесно. Ще поставя 4 датчика за разстояние, които ще работят 2х2. Тоест сигнала от първи и втори ще го считам за един, а сигнала от трети и четвърти като втори. Не ме интересува дали само единият се е задействал или и двата. Ще ги свържа към цифровия вход на Ардуино. Трябва да се изпълни следната логика:
Ако от датчик еднo или датчик две имам LOW, някой цифров изход трябва да стане HIGH и едновременно с това на друг цифров изход, който има ШИМ трябва да подаде сигнал с широчина на импулса около 2ms (с който трябва да завъртя една серво машинка) за около 1 или 2 секунди.
Ако от датчик три или датчик четири има LOW, друг цифров изход трябва да стане HIGH и едновременно с това пак трябва да подам импулс с широчина 2ms за около 1 или 2 секунди за да завъртя същата серво машинка.
На практика трябва да стане следното нещо:
Ако до датчик едно или две има обект трябва да включа едно реле и да завъртя една серва машинка за няколко секунди след което да се върне, а ако до датчик три или четири имам обект трябва да включа друго реле и пак да завъртя същата сервамашинка за няколко секунди и пак да се върне в първоначалното си положение.

Сега въпросите:
1 - това, което съм описал може ли да стане и ще работи ли?
2 - какво е бързодействието на датчика и какъв му е ъгловия обхват?
3 - мога ли да свържа двата датчика (първи и втори)  паралелно и да вкарам един сигнал в ардуино или трябва от всеки датчик да вкарам отделен съгнал?

Второто:
Това вече ще е по-трудно според мен. Ще имам няколко датчика. За измерване на влажността на въздуха, за измерване на температура, може би за измерване на магнитно поле... може и още нещо. Тоест 3, 4 датчика.  Информацията от тях трябва да я предам безжично на разстояние от около 50-100m (но сигурни) и да я визуализирам на компютър.

Въпроси:
1 - как да стане това? Мога ли да използвам същото ардуино с някой от модулите за безжична комуникация?
2 - как да визуализирам информацията, тоест как да включа компютъра в цялата работа?
3 - мисля да използвам два датчика за температура един, който да мери температурата на околната среда и един инфрачервен, който ще е подвижен и ще може да мери температурата на различни обекти. Това дали е разумно?
Този инфрачервения на какво разстояние може да измери температурата и какъв е ъгловия му обхват?
4 - виждам, че има и датчици за магнитно поле. Тези датчици могат ли да засичат пуснати електроуреди?
5 - гледам и този датчик. Какъв алкохол засича и каква трябва да му е концентрацията?

Страници: 1 2 [3]